Laima Janušonytė Kalėdas švenčia Vokietijoje, bet tradicijų nepamiršta: „Puoselėju mamos palikimą“
Vokietijoje gyvenanti žurnalistė Laima Janušonytė-Steinhoff su vyru Uwe Steinhoffu Kalėdas švenčia pagal katalikų tradicijas: Kūčių išvakarėse puošia eglutę, eina į bažnyčią. Jiedu laikosi ir lietuviškų tradicijų – be 12 patiekalų Kūčių nebūtų.
Šiaurės Reino-Vetsfalijos regiono miestelyje Amecke gyvenanti L.Janušonytė su vyru šventes šeima sutinka beveik taip pat, kaip ir Lietuvoje, nors kai kurie papročiai Vokietijoje skiriasi.
„Vokietijoje Kalėdų eglutė puošiama prieš Kūčias, dieną prieš arba tą pačią dieną, o nupuošiama Trijų Karalių dieną. Čia eglutės Kalėdoms auginamos specialiai, tuo užsiima ūkininkai arba firmos. Kai jos nukertamos, jų vietoje sodinamos naujos. Mes eglutę visuomet perkame pas savo draugą ūkininką Johanesą (Joną, liet.)“, – 15min pasakojo L.Janušonytė-Steinhoff.
Vokietijoje ypač daug dėmesio skiriama šventinei atmosferai. Nors eglutė puošiama prieš Kūčias, girliandomis ir lemputėmis vokiečiai namus gražina prieš kalėdinį laikotarpį – adventą. L.Janušonytė-Steinhoff pasakojo, kad ir savo namus papuošė anksti – būtinai iki pirmojo advento sekmadienio.
„Jau nuo lapkričio pradžios visuose languose, balkonuose, verandose, kiemuose žybsi lempučių girliandos, žaislais puošiami medžiai, ant durų kabinami kalėdiniai vainikai, o namuose kiekviena palangė ir stalai lūžta nuo kalėdinių papuošimų: angeliukų, žvakidžių, įvairių dekoracijų...
Kiekvieno vokiečio namuose būtina advento atributika – keturios žvakės: pirmoji uždegama pirmąjį advento sekmadienį, antroji – antrą, trečioji – trečią... Kai uždegama ketvirtoji žvakė, tai ženklas, kad tuoj prasidės Kalėdos!
Prieš Kalėdas namus puošiame abu su vyru, jis nupina iš eglišakių vainiką, kurį pakabiname ant sienos kartu su degančiomis lemputėmis ir žaisliukais, o porceliano lėkštėje dekoruojame keturias Advento žvakes. Šiemet pirkome ir didelį žibintą, kurį su žvakėmis pastatėme lauke, prie namo durų“, – sakė L.Janušonytė-Steinhoff.
Kalėdų eglę L.Janušonytė-Steinhoff su U.Steinhoffu puošė Kūčių išvakarėse – gruodžio 23 vakarą. Eglutės puošimui jiedu skiria ypač daug dėmesio, o kalėdinių papuošimų turi net keturias dėžes. Tiesa, šiemet jų eglė – net 3 metrų aukščio!
„Eglutę puošiame kasmet panašiai, be abejo, šiek tiek atnaujiname eglutės žaislai, nes vis randu kokių nors įdomių žaislų, didelių burbulų, kartais keičiasi jų spalva – būna arba visi raudoni, arba auksiniai, arba margi... Oranžinius pernai padėjau į šalį. Viena, kas nesikeičia, tai porceliano varpeliai su užrašytais metais, juos mano vyras pradėjo rinkti nuo 1980 metų. Kiekvienais metais porceliano varpelių kolekcija vis pasipildo, šiemet vyrui nupirkau porceliano varpelį su išgraviruotais skaičiais „2017“. Pirkau Italijoje, bet varpelis gamintas Vokietijoje. Ant eglutės visada puikuojasi ir tos pačios, didelės ir gražios lemputės, panašios į žvakes“, – pasakojo L.Janušonytė-Steinhoff.
TAIP PAT SKAITYKITE: Vokietijoje ištekėjo sporto žurnalistė Laima Janušonytė
Vokiečiai dėmesio skiria ne tik namų puošybai. Šventinę atmosferą jie kuria kalėdiniuose miesteliuose, kurie savo dydžiu ir grožiu yra žinomi visame pasaulyje.
„Vakare visur šviesu, šviečia girliandos, Kalėdų Seneliai, Kalėdų žvaigždės languose... Gražu, šviesu ir jauku... Advento laikas Vokietijoje ypatingas. Visą mėnesį iki Kūčių veikia kalėdinės mugės, ten galima skaniai pavalgyti, išgerti karšto vyno. Mugėse galima nupirkti puikių dovanų, rankų darbo papuošalų, skanėstų, įvairiausių dirbinių iš medžio, odos, medžiagų ir t.t. Mugėje kepami bulviniai blynai, picos, dešrelės, pievagrybiai, verdama sriuba.
Mes jau buvome trijose mugėse Zoste ir Kelne. Čia veikia net septynios mugės, o mes aplankėme tris. Vienoje iš jų yra čiuožykla, galima išsinuomoti pačiūžas ir smagiai leisti laiką. Mugėse groja muzika, pasirodo įvairios grupės, skamba kalėdinės giesmės, o svarbiausia – visose mugėse labai linksma, visus lydi nuostabi nuotaika! Advento metu vakarais namie užsidegame žvakes, geriame karštą vyną arba obuolių punšą“, – džiaugėsi L.Janušonytė-Steinhoff.
Tačiau šventinę nuotaiką ypač apkartino tragiškas išpuolis Berlyno kalėdiniame miestelyje...
„Po išpuolio Berlyno Kalėdinėje mugėje visi esame šokiruoti, tai įvyko prieš pat gražiausias metų šventes tradicinėje vokiečių susibūrimo vietoje. Vokiečiai neįsivaizduoja Kalėdų be kalėdinės mugės, kur visi susitinka... Tai buvo baisi naktis mums visiems, tačiau ji nieko nepakeitė Vokietijos piliečių gyvenime. Jie gyvena įprastu ritmu, mėgaujasi draugija, geria karštą vyną, perka dovanas, džiaugiasi gyvenimu. Joks teroristinis išpuolis negali pakeisti gyvenimo, jis tęsiasi. Kaip tik neseniai mano vyro trys seserys susitiko kartu ir tradiciškai prieš Kalėdas buvo mugėje be jokios baimės. Joks išpuolis normalių žmonių gyvenimuose negali pasėti tamsios ir bjaurios baimės, kaip ir pats terorizmas“, – apie išpuolį Berlyne pasakojo L.Janušonytė-Steinhoff.
L.Janušonytė-Steinhoff pasakojo, kad šventes būtina sutikti su šeima ir svarbiausiais gyvenimo žmonėmis, todėl kiekvienais metais jas švęsdavo su mama. „Šventes visada švęsdavau Lietuvoje pas mamytę arba mamytė atskrisdavo pas mus...“ – sakė ji. Tačiau šiemet L.Janušonytė-Steinhoff Kalėdas švęs be mamos.
„Aš dažnai prisimenu ir meldžiuosi už savo mamytę, kurios netekau šiemet... Uždegam jai žvakutę. Šiemet man Kūčios ir Kalėdos bus kitokios. Mama sukalbėdavo maldą, padėkodavo, kad sulaukėme visi šventų Kūčių, o mes iš jos rankų lauždavome šventą plotkelę. Taip visada prasidėdavo Šventos Kūčios su būtinai dvylika patiekalų ant stalo, kūčiukais su aguonpieniu ir jokios mėsos! Šiemet taip nebebus, nes mamytės nebėra, tačiau tradicijos visam gyvenimui liks mano namuose“, – sakė ji.
„Mūsų šeimoje tradicijos tokios pat kaip ir Lietuvoje, svarbiausia, kad visi susirinktų namie, prie stalo ir pasidžiaugtų buvimu kartu, juk iki šventinio laiko paprastai visi būna labai užsiėmę, visi nori nudirbti iki Kalėdų visus darbus... Mes gyvename dideliame name, kuriame dar gyvena vyro sūnus iš pirmos santuokos ir mano anyta. Visi puikiai sutariame, o Kalėdų dieną visi rinksis pas mus.
Kūčios Vokietijoje šiek tiek kitokios. Vakare visi eina į bažnyčią, kaip ir pas mus, bet vėliau jau švenčia su kalėdine žąsim ar antimi ant stalo, daug mėsos patiekalų. Mes su vyru sutarėm, kad senelių ir mamos palikimą aš puoselėsiu. Mūsų namuose Vokietijoje Kūčių vakarą ant stalo buvo dvylika patiekalų, tokių, kokius darydavo mano mama. Viena bėda, kad čia nėra kūčiukų, tad teko šiemet juos kepti pačiai ir gaminti su aguonų pienu“, – sakė L.Janušonytė-Steinhoff.
Naujuosius metus L.Janušonytės šeima praėjusiais metais sutiko Tenerifėje, tačiau šiemet jie ruošiasi likti Vokietijoje ir naujų metų pradžią paminėti su būriu draugų.
„Naujieji metai čia paprastai švenčiami draugų rate, restorane. Jeigu namuose, tai prieš dvyliktą visi išeina į kiemą pasveikinti vieni kitų ir išgerti šampano. Švęsime bent su 30 draugų iš mūsų miestelio ir mūsų kėglių klubo „Letzten Haufen“ nariais. Jau prieš kokius keturis mėnesius užsisakėme puikų restoraną netoli mūsų, kur yra maža slidinėjimo trasa Wildewiese, ten jauku, gražu ir skanus maistas. Vokiečiai daug bendrauja, šoka, nuobodu tikrai nebus, o kad bus linksma, tai tikrai!
Dvyliktą valandą visi kaip ir Lietuvoje daužiasi šampano taurėmis ir sveikina vieni kitus, linkėdami sveikatos, laimės ir gerų metų... Taigi, Vokietijoje tradicijos labai panašios kaip ir Lietuvoje, tik galbūt stalai būna mažiau nukloti valgiais, daugiau visi bendrauja, o valgo paprastai užkandį ir pagrindinį patiekalą, kurio porcija paprastai būna labai didelė. Visiems ir aš linkiu gražaus ir prasmingo švenčių laukimo ir nuostabių švenčių su savo mylimais žmonėmis!“ – 15min džiaugėsi L.Janušonytė-Steinhoff.