Kas penkias minutes Ispanijoje nuo koronaviruso miršta vienas žmogus. Prognozuojama, kad persipildžius ligoninėms padėtis tik blogės, o ir sunkiai dirbančius medikus nuo infekcijos skiria tik fortūna. Todėl 19 metų Ispanijoje gyvenantis ir pastaruoju metu daugiausia su futbolo klubu „Barcelona“ dirbantis gydytojas Mindaugas GUDELIS (41) šiandien gyvena laukimo režimu – bet kurią akimirką gali būti iškviestas į Arnau de Vilanovos universitetinės ligoninės gydytojų gretas.
Laukdamas iškvietimo Mindaugas laiko veltui neleidžia. Jo sukurtas vaizdo įrašas apie karantino svarbą, koronaviruso COVID-19 ypatybes ir ligos eigą akimirksniu tapo virusinis – feisbuke sulaukė 4,6 tūkstančio „patinka“ ir beveik 10 tūkstančių pasidalijimų.
Galiu tik įsivaizduoti, kiek žinučių su klausimais po šito tave užplūdo...
Labai daug! Pats įrašas buvo skirtas daugiau draugams. Kalbėjomės apie virusą pokalbių programėlėje ir aš pasiūliau: „Norite, paruošiu jums informacijos apie koronavirusą?“ Jiems patiko – norėjo pasidalyti įrašu, tad paprašė manęs, kad įkelčiau į feisbuką ir padaryčiau visiems prieinamą, – tuomet viskas ir prasidėjo. Nesitikėjau, kad jis sukels tokį atgarsį.
Kokie klausimai žmones labiausiai jaudina?
Dažnai klausia, ar yra rizikos vaikams, žmonėms, sergantiems astma. Kreipiasi ir tie, kurie turi chroniškų ligų, tokių kaip diabetas, širdies yda ar širdies nepakankamumas. Ir, aišku, dažniausias klausimas: kas man nutiktų, jeigu susirgčiau? Atvirai pasakius, to beveik neįmanoma žinoti – turi būti burtininkas, kad kalbėtum apie ateitį. Kiekvieno žmogaus ligos eiga priklauso nuo viruso kiekio, užsikrėtimo būdo, imuninės sistemos, genetikos ir visų chroniškų ligų bei to, kaip jas kontroliuoji.
Kodėl sėdime uždaryti į karantiną? Tai dar viena galimybė apriboti šio viruso plitimą. Labai daug žmonių persirgs lengvos formos virusu ir nepajus jokių požymių. Bet jie bus jo platintojai, patys to nežinodami. Jei virusui nebus suteikta galimybė plisti, jis, kaip ir kiti anksčiau buvę koronavirusai, bus izoliuotas ir numirs. Taip pat svarbu, kad viruso smarkiai paveikti žmonės, ypač esant paūmėjimų, galėtų būti gydomi šimtu procentų efektyviai. Ne taip kaip šiuo metu Italijoje – kai kuriose vietose gydytojai dirba karo ligoninės sąlygomis.
Kai būna gripo epidemija, per šešis mėnesius juo persergame visi. Vieni suserga esant stiprių gripo požymių, o kai kurie tiesiog vieną dieną pasijunta kiek silpniau. Koronavirusas ne per šešis, o per du ar tris mėnesius agresyviai susargdina visus. Ispanijoje sergamumas sparčiai didėja, per pastarąsias 24 valandas – daugiau nei trys tūkstančiai susirgimų. Ir tai šiuo metu registruojami tik sunkūs ligoniai – tie, kurie guldomi į ligoninę. Jeigu kreipiesi dėl kosulio, ne itin aukštos temperatūros – esi siunčiamas namo į karantiną, vėliau telefonu su tavimi susisiekia ir paklausia, kaip jautiesi. Tik pablogėjus savijautai atvažiuoja greitoji pagalba ir esi guldomas į ligoninę. Tik tada daromi tyrimai.