Laura Mizgirytė-Latour: „Saugumo ieškome visi – kepdami pyragus ar drabužių kokone“

Laura Mizgirytė-Latour
Laura Mizgirytė-Latour
Laura Mizgirytė-Latour, žurnalui „Laimė“
Šaltinis: „Laimė“
2020-11-29 17:51
AA

Pandemijos laikotarpiu norisi optimizmo? Aha, bet neapsimetinėsiu, kad jis trykšte trykšta, – manau, pozityvumo galima atrasti suvokus negatyvumo svorį ir, kaip mene ir kūryboje apskritai, ištransliuoti sunkiasvorę energiją į kvapą gniaužiantį rezultatą.

Žurnalą „Laimė“ prenumeruokite ČIA.

Modernios tendencijos tokios ir yra – įspūdingos: nepaisant svarbiausio aksesuaro – kaukės (jų nespėja gaminti tiek pavieniai siuvėjai po 15 eurų už vienetą, tiek „Balmain“ – po 961 eurą), svarbiausia yra apimtis. Tarsi burbuline plėvele apsivyniotum ir šarvais apsikaustytum. Oversize be konteksto nėra kažkas naujo priekabiems „aš tai jau nešiojau prieš 20 metų“ naujovių ieškotojams (ar mada turi būti kas sezoną nauja, ką tai bereikštų?), tačiau tendencijų kontekstas šiais metais ypač svarbus.

Stilistė Emili Sindlev. Nors iš pirmo žvilgsnio jos eilutė gali pasirodyti retro stiliaus, visi drabužiai – iš pačių naujausių kolekcijų: paltas – „REMAIN Birger Christensen“, švarkas – „Balenciaga“, o spalvinga rankinė – „Chanel“ / Raimondos Kulikauskienės nuotraukos

Minkšti treningai, milžiniški paltai, milžiniški švarkai, visur akcentuota pečių linija, sunkiasvoriai storapadžiai hikerʼiai arba kareiviški auliniai, kaukė – nereikia būti mados ekspertu, kad suvoktum: tai – karinės parengties uniforma. Neutrali spalvų paletė kuria „armiją“, kamufliažą. Stipri pečių linija yra galios simbolis („noriu jaustis stiprus“, jei tikime drabužio teikiama įtaiga), oversize / one size fits all – tiesiogiai interpretuojant reiškia, kad standartinėms dydžių lentelėms artėja galas. Tarsi savisauga, pasirinkus nerodyti kūno ir netapti apkalbų apie figūros vingius objektu, aktualu diskusijų apie žmogiškumą, kūnų įvairovę ir toleranciją, empatiją fone. Saugumo dabar ieškome visi – pas psichoterapeutus, kepdami pyragus ar drabužių kokone.

Saugumo dabar ieškome visi – pas psichoterapeutus, kepdami pyragus ar drabužių kokone.

Paltai kokonai milžinai yra dominuojantys rudens tendencijose, tarsi praryjantys kūną, saugiai, šiltai apsaugantys nuo nerimą keliančio pasaulio. Plačiomis, tarsi per ilgomis rankovėmis, didžiausia apykakle (Isabel Marant, „Maison Margiela“, Victoria Beckham, Carolina Herrera), po kuriais vienodai gali slėptis nostalgiška 40s suknelė („Lanvin“) su taškučiais, kašmyro ar terry trikotažo treningas (gatvė, pagal poreikius). Vietoj paltų arba su proporcingai milžiniškais švarkais – antklodžių dydžio šalikai-skraistės. Pandeminis garderobas, ar ne?

Sakot, su pižama ir antklodėn susivyniojus nelygis eit gatvėn?

Sakot, su pižama ir antklodėn susivyniojus nelygis eit gatvėn? Pfff. Tik nesirodykit savo močiutėms, jei dar gailit jų sveikatos. Dideli pončai, cape stiliaus skraistės – rafinuotesni, klasikiniai variantai. Jei jau imat tendenciją už rago ir turit parako – paltai miegmaišiai („Kenzo“, „Max Mara“, Marine Serre) iš putnaus, dygsniuoto, drėgmei nepralaidaus, kūno šilumą saugančio audinio: pagal orą ir drabužis.

Languotas paltas / Vida press nuotr.

O kas po paltais? Supersize kardiganai (priešingai nei vasariniai mažyčiai, nostalgiški, sexy kardiganiukai), tarsi per ilgos, per plačios kelnės, tokie pat masyvūs, per dideli, minkšti kostiumai su kelnėmis, odiniai marškiniai-švarkai (angl. shacket: shirt+jacket naujadaras), odinės suknelės, latekso, lakinės odos kelnės ir timpės. Arba grunge sluoksniai su languotais marškiniais, gėlėtomis suknelėmis („Dries Van Noten“, „Louis Vuitton“, „Gucci“). Apokaliptinė 10-ojo dešimtmečio ir „Matricos“ tendencija tęsiasi.

Kas labai priešgyniauja kaukėms arba jaučia, kad šios rimtai gadina jų įvaizdį, dizaineriai lyg numatydami ateitį kuria visos galvos apdangalus jau kelis sezonus

Kas labai priešgyniauja kaukėms arba jaučia, kad šios rimtai gadina jų įvaizdį, dizaineriai lyg numatydami ateitį kuria visos galvos apdangalus jau kelis sezonus: kaip balaklavą arba dengiančius viską (Richardas Quinnas, Marine Serre, „Maison Margiela“). O sako – madoje nieko naujo. Ne tik naujo, bet ir glamūriškai praktiško, ką laikyčiau nedažnu reiškiniu.

Kepurės / Vida Press nuotr.

Kaip visos šios kokoniškos savisaugos tendencijos kontrastas – 7-ojo dešimtmečio mod estetika: mažos trumpos suknytės ir sarafanai, kojinaitės plius louferiai arba maryjanes (lėliški batyčiai su dirželiais per keltį), konduktorių kepurės ir jų variantai, prigludę trumpi paltai, rankdarbių rankinės, skanios spalvos. 9-ojo dešimtmečio jau nebeminėsiu, nes gerų dalykų pamiršti nevalia. Kaip išsirinkti?

Leonie Hanne su „Philosophy di Lorenzo Serafini“ suknele ir madingąja „Jacquemus“ mikrorankine / Raimondos Kulikauskienės nuotrauka