Leipalingyje rasti partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Juozas Vitkus-Kazimieraitis / Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr.
Juozas Vitkus-Kazimieraitis / Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr.
Milena Andrukaitytė
Šaltinis: BNS
A
A

Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, rasti pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai, pirmadienį pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) vadovas Arūnas Bubnys.

„Tarp Leipalingyje surastų palaikų yra žymaus pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai, šiandien tai galima patvirtinti šimtu procentų“, – per spaudos konferenciją pirmadienį Vilniuje sakė LGGRTC direktorius A.Bubnys.

Palaikų paieškos vykdytos ir prielaida dėl J.Vitkaus-Kazimieraičio iškelta remiantis istoriniais šaltiniais, bet kita ko – rezistencinio to meto laikraščio „Laisvės varpas“ redakcijos darbuotojo pasirašytu palaikų atpažinimo aktu kelios dienos po partizano nužudymo 1946-ųjų liepą.

2019 metais Leipalingio kapinėse reekshumuoti 34 partizanų palaikai, iš jų pernai atpažinti septynių partizanų ir dviejų rėmėjų palaikai.

Karo mokyklą baigęs leitenantas Juozas Vitkus
Karo mokyklą baigęs leitenantas Juozas Vitkus / Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr.

Vėliau Leipalingyje toliau ieškota dar nerastų palaikų bei identifikuojami jau rasti.

Anksčiau lapkritį centras paskelbė įkūręs ir kaupiantis žuvusių bei dingusių Lietuvos laisvės kovotojų artimųjų biologinį (DNR) seilių banką.

Jame tikimasi sukaupti ne mažiau kaip 30–40 tūkst. DNR mėginių, reikalingų laisvės kovotojų palaikams identifikuoti. Mėginiai bus saugojami neribotą laiką.

Juozas Vitkus-Kazimieraitis, 1946 m.
Juozas Vitkus-Kazimieraitis, 1946 m. / Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr.

Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.