LGBT+ palaikantys atlikėjai – R.Karbauskio festivalyje „Naisių vasara“: po kritikos pasitraukė ne visi

Ramūnas Karbauskis, „The Roop“, Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, „jauti“ / BNS, asmeninio albumo nuotr.
Ramūnas Karbauskis, „The Roop“, Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, „jauti“ / BNS, asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, 15min
2022-07-07 16:29
AA

Penktadienį ir šeštadienį Naisiuose vienuoliktame sykį vyksiančiame festivalyje „Naisių vasara“ koncertuos žinomi muzikantai. Būtent jų sąrašas viešoje erdvėje įplieskė karštas diskusijas. Imta svarstyti, kodėl LGBT+ palaikantys atlikėjai priėmė kvietimą pasirodyti renginyje, kurio sumanytojas ir mecenatas – prieš minėtos bendruomenės teises nukreiptais pasisakymais garsėjantis „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Neseniai paskelbta, kad liepos 8-9 dieną vyksiančio festivalio „Naisių vasara“ programoje laukia tokių atlikėjų kaip Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupių „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“ pasirodymai.

„Naisių vasaros“ programa / Festivalio plakatas

Beje, tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje, prie Baltojo tilto.

Tuo metu „Naisių vasaros“ rėmėjas Ramūnas Karbauskis ne sykį yra pasisakęs prieš kai kurias LGBT+ bendruomenės teises, pavyzdžiui, jai palankų Partnerystės įstatymą.

Būtent todėl kilo diskusijos dėl minėtų atlikėjų dalyvavimo Naisiuose vyksiančiame festivalyje. Šią temą iškėlė ir LGBT+ naujienų portalo jarmo.net redaktorius, Tolerantiško jaunimo asociacijos narys Jonas Valaitis.

„Vieną mėnesį palaikai LGBTQ+ bendruomenę, keli į instagramą ir feisbuką postus, kaip stipriai nori, kad ji būtų lygiateisiška. Kitą mėnesį koncertuoji homofobiškiausios partijos visoje Lietuvoje lyderio remiamame festivalyje „šeimai“ (įdomu, o šiame festivalyje laukiamos LGBTQ+ šeimos?).

Ne, aš neišsigalvoju. Va – plakatas. Vardijami atlikėjai. Ką jie galvoja, kai viena ranka viešai deklaruoja palaikymą LGBTQ+ asmenims, o kita ranka pasiima atlygį iš homofobiškos partijos pirmininko R.K., kuris nu tikrai šito festivalio neišnaudoja savo politiniams tikslams siekti? Man sau į šį klausimą atsakyti pakankamai sunku.

P.S.: plakate parašyta – „festivalis nemokamas ir blaivus“. Off topic į galvą šovė lietuvių liaudies patarlė: „Girtas dainuosi, blaivus vaitosi““, – feisbuke svarstė J.Valaitis, o jo įrašu dalijosi ir žinomi žmonės, pavyzdžiui, šiemet apie savo biseksualumą prisipažinusi aktorė Elžbieta Latėnaitė.

„Kaip atmatyti dalyvių sąrašą“, – komentavo pastaroji.

Jono Valaičio įrašas apie „Naisių vasarą“ / Ekrano nuotr.

Kai kurie pripažįsta padarę klaidą

Netrukus po to, kai kilo sujudimas, „jautì“ pranešė nebegrosiantys „Naisių vasaros“ festivalyje. Feisbuke ir instagrame išplatintoje grupės žinutėje teigiama, kad sprendimas sutikti koncertuoti renginyje buvo skubotas.

M.A.M.A. apdovanojimai / Teodoras Biliūnas/BNS

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome.

Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis.

Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės paskyrose socialiniuose tinkluose.

Tuo metu grupė „Graži ir ta galinga“ portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme taip pat prisipažino pasiūlymą groti renginyje priėmusi gerai jo neapgalvojusi. Taip pat išreiškė palaikymą LGBT+, nors pridūrė, kad sprendimas, ar vykti į festivalį, vis dar nepriimtas.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje.

Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R.Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums, kaip menininkams, išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalo jarmo.net gautame atsakyme.

Muzikos grupė „Graži ir Ta Galinga“ / Ryčio Šeškaičio nuotr.

Kiti mano, kad palaikyti LGBT+ galima ir „Naisių vasaroje“

Minėtame festivalyje į programą įtraukta ir grupė „The Roop“. Žmonės.lt susisiekus su grupės muzikos prodiuseriu Lauru Lučiūnu, šis stebėjosi dėl sukelto „šaršalo“ ir tikino šioje situacijoje nematantis problemos.

„Tai yra didelis festivalis, jau seniai peraugęs politines idėjas. Klausimas – kodėl nedalyvauti? Ten susirenka daug žmonių su skirtingomis nuomonėmis ir pozicijomis. Mūsų su Ramūnu Karbauskiu nuomonės jau nuo seno išsiskiria, turėjome nemažai ginčų, bet tai nereiškia, kad negalime groti šiame festivalyje“, – kalbėjo L.Lučiūnas.

Muzikos prodiuseris pridūrė, kad tiek jis, tiek grupė „The Roop“ palaiko visada palaikė LGBT+ bendruomenę, tad stojant į „Naisių vasaros“ festivalio sceną šios vertybės niekur nedings.

„Mūsų vertybės nesikeičia, o jei festivalis mus kviečia koncertuoti, vadinasi, gal ir jie pritaria mūsų viešai reiškiamai pozicijai“, – portalui Žmonės.lt komentavo Lauras Lučiūnas.

„The Roop“ / Dainiaus Dambrausko nuotr.

Organizatoriai kol kas nekomentuoja

Festivalį organizuoja asociacija „Naisių bendruomenė“, kurios pirmininkė yra Rita Žukauskienė. Portalui Žmonės.lt susisiekus su pirmininke, ji tikino į situaciją neįsigilinusi ir „dėl pasiruošimo festivaliui darbų“ neturinti laiko komentuoti.