LGBT solidarumo eitynės Vilniuje: neapsieita be protestų ir maištingų plakatų

LGBT solidarumo eitynės Vilniuje/BNS nuotr.
LGBT solidarumo eitynės Vilniuje/BNS nuotr.
BNS
Šaltinis: Žmonės
2020-07-11 14:32
AA

Šeštadienį Vilniuje apie pusę tūkstančio žmonių susirinko į solidarumo su seksualinių mažumų bendruomene eitynes, reikalaudami užtikrinti jų teises.

Vaivorykštės spalvų vėliavomis pasipuošę LGBTQ+ eitynių dalyviai Katedros aikštėje pradėjo rinktis apie vidurdienį. Daugiausiai eisenoje susirinko jaunų žmonių, tačiau akcija sulaukė ir vyresnių žmonių dėmesio. 

Policijos teigimu, renginyje dalyvavo apie 500 protestuotojų.

„Legalizuokit mano vardą, legalizuokit mano meilę“, – pritariant būgnams garsiai skandavo susirinkę žmonės. 

Per garsiakalbį kalbėjęs jaunas vyras, vėliau prisistatęs Frico vardu, sakė, kad eitynių tikslas yra atkreipti dėmesį į Lietuvoje pažeidžiamas translyčių asmenų teises bei kenksmingas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymo nuostatas. 

Nešini plakatais su užrašais „30 metų be teisių ir pagarbos“, „Mes nesam ir neleisim sau būti kažkieno pajuokos objektu“ bei kitais, žmonių eisena maždaug 13 valandą Gedimino prospektu patraukė prie Seimo, kur ketinama surengti demonstraciją dėl pažeidžiamų seksualinių mažumų teisių, bus sakomos kalbos. 

LGBT eitynės už lygybę Vilniuje / BNS nuotr.

Minėtas akcijos organizatorius tvirtino, kad akcijos dalyviai kelia tris reikalavimus. 

„Vienas yra, kad trans žmonės lengvai galėtų pakeisti savo lytį, vardą ir pavardę, ypač tai aktualu asmens dokumentų klausimų. Taip pat reikalaujame, kad žmonės galėtų sudaryti santuokas, partnerystes ir įvaikinti vaikus, nepaisant, kokia yra jų ar jų partnerio lytis. Ir reikalaujame, kad būtų panaikintos Nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatos, kurios skatina LGBTQ+ turinio cenzūrą“, – BNS sakė vaikinas. 

Anot jo, šie reikalavimai nėra tik bendruomenės užgaida ir nesitikima, kad jie išspręs visas bėdas. 

„Bet tai yra pačios elementariausios teisės, kurios šiuo metu yra neužtikrinamos LGBTQ+ asmenims ir dėl to mes pasirinkome jas, kaip pagrindinius savo reikalavimus“, – teigė jis. 

Fricas tvirtino, kad eitynes rengė ne kokia nors organizacija, o nepriklausomi žmonės, kuriems rūpi LGBTQ+ bendruomenės problemos. 

„Aš manau, kad ypač jaunų žmonių tarpe, mes tai matome kaip spontaniškus įvykius. Bet nepasitenkinimai vienų ar kitų teisių užtikrinimo trūkumais – jie bręsta visą laiką, nes LGBTQ+ žmonės Lietuvoje gyvena visus metus. Taip, mes juos pamatom vieną kartą per metus ar vieną kartą per tris metus gatvėje. Bet iš tikrųjų apie tuos dalykus yra mąstoma visą laiką“, – kalbėjo vaikinas. 

Renginyje taip pat dalyvavusi Lietuvos tolerantiško jaunimo organizacijai priklausanti Šarūnė Padegimaitė džiaugėsi, kad Lietuva pagaliau turi savo eitynes, kuriose yra keliamos mūsų šaliai aktualios problemos. 

„Einame su žinute Lietuvai ir tikslai praido yra iškelti būtent pagal mūsų situaciją“, – sakė mergina.

Ji tikisi, kad ateityje tokių akcijų bus daugiau ir į problemas visuomenė žiūrės ne tylomis, o veiksmais ir siekiant pokyčių. 

LGBT eitynės už lygybę Vilniuje/„ŽMONĖS foto“ nuotr.

Tarp dalyvių – ir politikai

Eisenoje dalyvavo ir ne vienas Lietuvos socialdemokratų partijos narys, tarp jų – ir parlamentaras Algirdas Sysas. 

„Mes žinom už ką stovim, tos problemos nėra importuotos, jos yra mūsų ir pagaliau mes išdrįsom kovoti už savo įsitikinimus ir matom, kad tos kartos, kurios manėm, kad jos nepalaiko, jos indiferentiškos, jos irgi palaiko ir eina kartu“, – BNS sakė su LSDP sąrašu į Seimą kandidatuojanti Vaida Baranovė. 

„Kadangi yra situacija tokia, kokia yra, mes žygiuosime eitynėse tiek, kiek reikės ir kovosime už teises čia, Seime ir kur tik mūsų paprašys“, – tvirtino ji. 

Visos eisenos metu susirinkusius žmones lydėjo policijos pajėgos, eisenos priekyje važiavo policijos automobiliai. 

LGBT eitynės už lygybę Vilniuje / BNS nuotr.

Kritikai: tai – seksualinės paikystės

Prie Katedros susirinkusius žmones taip pat pasitiko ir būrelis eitynių kritikų. 

Šiek tiek mažiau nei 20 žmonių prie Katedros įėjimo laikė plakatus su užrašais „Nustokite kvailioti iš dyko buvimo“, „Neleisime iškirsti šeimų“ ir „Šalin rankas nuo prezidento“. 

Dalis prieš eitynes protestavusių žmonių dėvėjo Lietuvos krikščionių sąjungos marškinėlius, tarp jų buvo ir šios politinės jėgos lyderiai – Seimo nariai Egidijus Vareikis bei Rimantas Dagys. 

E. Vareikis BNS sakė nežinantis, kokios seksualinių mažumų teisės yra pažeidžiamos ir teigė, kad eitynės yra „kultūrinė paikystė“. 

„Ar tikrai Lietuvoje yra pažeidinėjamos žmogaus teisės. Tai niekas nieko nepažeidinėja, yra žmogaus teisės, bet yra ir padorumas, ir žaidimai, ir kultūra ir visa kita. Žmogaus teisės yra žmogaus teisės, o seksualinės paikystės yra seksualinės paikystės“, – sakė jis. 

„Dauguma atsako už taisykles, bet mažumas turi gerbti. Ir šitos mažumos yra gerbiamos, bet jos yra menkos mažumos ir dauguma mano, kad tai yra kultūrinė paikystė“, – teigė parlamentaras. 

Taip pat jis tvirtino, kad nepilnamečių asmenų įtraukimas į tokio tipo renginius yra „nusikalstama veikla“. 

Kartu su E. Vareikiu, R. Dagiu ir kitais vyresnio amžiaus žmonėmis prieš eitynes taip pat protestavo ir keli jaunuoliai, kurie laikė plakatą su užrašu „Ne mirties kultūrai!“. 

Savo vardo ir amžiaus nenorėjęs pasakyti vaikinas sakė nepriklausantis jokiai organizacijai ir tvirtino protestuojantis prieš LGBT politinę veiklą. 

„Protestuojam prieš LGBT, kaip organizaciją, nes tai yra politinė organizacija, kuri siekia savo tikslų kompromituodama politikus ir brutaliai kišdama savo ideologiją“, – sakė jis. 

Eisena už seksualinių mažumų teises organizuoja LGBTQ+ (lebsiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų) bendruomenė, tačiau nei jų pavardės, nei organizacijos pavadinimai nebuvo skelbti.

„Vilnius Pride 2020“ rengėjai internete skelbė solidarumo eitynėmis siekiantys atkreipti dėmesį į problemas, „su kuriomis susiduria mūsų bendruomenė, ir solidarizuotis su kitais judėjimais už socialinį teisingumą“.

Teigiama, kad bus išreikštas protestas prieš LGBTQ+ asmenis diskriminuojančius įstatymus bei teisinių apsaugų nebuvimą, taip pat norima paskatinti vietos LGBTQ+ bendruomenės tarpusavio solidarumą ir solidarumą su kitais judėjimais, kovojančiais už socialinį teisingumą, lygybę.

Kvietime į renginį nurodyta, kad jame bus kalbama „kaip įvairios priespaudos sąveikauja tarpusavyje“.

Eitynėms išduotame leidime nurodyta, kad jose gali dalyvauti ne daugiau kaip 1 tūkst. žmonių.

LGBT eitynės už lygybę Vilniuje (38 nuotr.)
+32