Lieknėjimo duobė: kodėl svoris nustoja kristi?
Kiekvienas, kuris nors kartą yra laikėsi dietos, patyrė, kad pirmosiomis pokyčių dienomis džiuginančius skaičius rodžiusios svarstyklės, po kurio laiko tarsi ima ir užstringa. Mitybos specialistas Artūras Sujeta skuba nuraminti – etapas, kai svoris kurį laiką nustoja kristi – neišvengiamas visiems.
Laikydamasi „Nutriless“ lieknėjimo metodo projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvė Kristina vos per devynias dienas pasiekė įspūdingų rezultatų. Svarstyklės, rodžiusios 130 kilogramų, dabar rodo 123 kilogramus! Tačiau tai nereiškia, kad svoris tirpo tolygiai kasdien. Tris dienas svarstyklės kaip užsispyrusios rodė 124 kilogramus.
Panašiu metu ir Kristinos brolis Gediminas stebėjo tik labai minimalius svorio pokyčius. Tačiau dabar sesuo ir brolis šypsosi – svarstyklių rodyklė vėl pajudėjo. Gediminas, svėręs 104,6 kilogramus, dabar sveria 98 kilogramus.
A.Sujeta sako, kad svorio kritimo sustojimas yra labai individualus dalykas. Beje, vyrams ir moterims svoris gali nustoti kristi dėl skirtingų priežasčių.
Šiuo metu Kristina ir Gediminas jau devinta diena, kaip po 5 kartus per dieną valgo tik pakaitinį maistą – „Nutriless“ šokolado ir vanilės skonio kokteilius bei kreminę vištienos sriubą. Taigi, per dieną jie suvartoja ne daugiau kaip 700 kalorijų ir su pakaitiniu maistu gauna pakankamai žmogaus organizmui reikalingų maistinių medžiagų, tarp kurių yra daug baltymų, skaidulų, plataus spektro vitaminų ir mineralų.
„Po 3-4 savaičių kitokio, nei žmogui buvo įprasta mitybos režimo, žarnynas išsivalo, pasišalina dalis skysčių. Jie – nebūtinai gerieji, kai kurie antsvorio turintys žmonės gali turėti ir per didelį skysčių kiekį organizme. Suvartodamas mažiau kalorijų, būdamas aktyvesnis žmogus per pirmąsias dienas netenka geros savaitės svorio nuokryčio, todėl organizmas skuba stabdyti šį procesą“, – paaiškina A.Sujeta.
Žmogaus organizmas unikalus tuo, kad labai greitai išmoksta prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Jam svarbu užtikrinti gyvybines funkcijas, taigi, jei prieš tai maisto kiekiai buvo žymiai didesni, mūsų kūnas gauna signalą, kad vyksta pokyčiai, prie kurių reikia taikytis.
„Labai įdomus dalykas, kad po maždaug trijų savaičių dietos labai dažnai, matuojant procentais, sumažėja raumenų masė, o riebalų – padidėja. Aišku, svoris nukrito, bet ir riebalų nepadidėjo. Taip yra dėl to, kad vanduo pirmiausiai pasišalina iš raumenų ir tik vėliau iš riebalų. O kūno masės analizatoriai neskiria raumuo yra kietesnis ar minkštesnis“, – sako A.Sujeta.
Tačiau nerimauti neverta. Jau po 5 savaičių riebalinės ir raumeninės masės santykis pasikeis. Raumenys, efektyviai pasisavinę vandenį, padidės. Jeigu žmogus sportuoja, jis dar labiau padidina raumens jėgą.
„Kai laikotės sumažinto kalorijų skaičiaus režimo, o svoris stovi vietoje, nereikia nerimauti. Būtent šiuo metu žmonės dažniausiai nusivilia ir grįžta prie senųjų įpročių. Iš tiesų būtina atsiminti – pokyčiams reikia kantrybės ir laiko. Pasibaigus stagnacijos laikotarpiui svoris vėl pradės kristi, nes pradės tirpti riebalinis audinys“, – lieknėjančius motyvuoja mitybos specialistas.