„Eurovizijoje“ triumfavo Švedijos atstovė Loreen, Donatas Montvydas liko 14-as

Švedė Loreen / „Scanpix“ nuotr.
Švedė Loreen / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
A
A

Šeštadienio vakarą Lietuvos televizija tiesiogiai transliavo 57-ojo „Eurovizijos“ konkurso finalą, kuriame pasirodė 26 konkurso dalyviai, jų gretose – ir Lietuvos atstovas Donatas Montvydas. Transliacijos pabaigoje paaiškėjo, kad „Eurovizijos“ nugalėtoja tapo Švedijos atstovė Loreen, Donatas Montvydas liko 14-as.

D.Montvydo konkurentai konkurse – iš pirmojo pusfinalio į finalą deleguota Rumunija, Moldova, Islandija, Vengrija, Danija, Albanija, Kipras, Graikija, Rusija, ir Airija, taip pat antrojo pusfinalio dalyvės Bosnija ir Hercogovina, Serbija, Ukraina, Švedija, Makedonija, Norvegija, Estija, Malta, Turkija.

Konkurso žiūrovai transliacijos metu taip pat išgirdo ir tuos pasirodymus, kurie į finalą buvo deleguoti iškart – tai Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Azerbaidžanos ir Italijos atstovų šou.

Lietuvos atstovas Donatas Montvydas į „Eurovizijos“ finalą pateko antrojo konkurso pusfinalio metu, finale jis pasirodė 4-uoju numeriu.

Kurią vietą konkurse užėmė Lietuvai atstovaujantis D.Montvydas paaiškėjo koncerto transliacijos pabaigoje, kai kiekviena Europos valstybė pateikė savo įvertinimus skirtingoms šalims. Primename, kad „Eurovizijos“ konkurse už save šalys balsuoti negalėjo ir savo balsą privalėjo atiduoti konkurentams.

Pasirodė stipriausieji

Pradėti „Eurovizijos“ konkurso finalą buvo patikėta Jungtinės Karalystės atstovui Engelbert Humperdinck, atliekančiam kūrinį „Love will set you free“. Šis atlikėjas – seniausias dainininkas, pasirodantis šių metų „Eurovizijos“ konkurse ir yra didelė Jungtinės Karalystės žvaigždė – per 40 metų stovėjimo scenoje jis yra pardavęs per 150 milijonų įrašų visame pasaulyje, pelnė ne vieną tarptautinį apdovanojimą. Vyriškis „Eurovizijos“ scenoje pasirodė vienas ir žiūrovams padovanojo itin lyrišką kūrinį. Pasirodymo viduryje atlikėjui ėmė talkinti dvi šokėjų poros.

Antroji pasirodė Vengrijai atstovaujanti grupė „Compact Disco“, kuri konkurso scenoje atliko kūrinį „Sound Of Our Hearts“. Europoje nemenkai žinomi muzikantai „Eurovizijos“ sceną papuošė dar viena roko balade. Viso grupę sudaro penki muzikantai ir vokalistas, visi jie scenoje pasirodė itin atsipalaidavę, vilkėjo juodus kostiumus, kurių akcentu tapo subtilūs tamsūs blizgučiai. „Compact Disco“ pasirodymo metu žiūrovus aikčioti vertė prieš tai kelių dalyvių jau demonstruotas ugnies šou, scenografijai muzikantai parinko mėlynos ir geltonos spalvos projekcijas.

Albanijos atstovė Rona Nishliu scenoje atliko kūrinį „Suus“. Įspūdingas atlikėjos kostiumas, stebinanti šukuosena, itin neįprastas lyriškas kūrinys ir puikus balsas – nors scenoje Rona pasirodė vienut vienutėlė, rodos, jos pasirodymui pakako to. Viso pasirodymo metu salėje susirinkę žiūrovai negailėjo dainininkei palaikymo šūksnių, o šiai ėmus demonstruoti pribloškiančias vokalo galimybes „Crystal“ arenoje aidėjo itin gausūs aplodismentai. Ronos pasirodymą vainikavo ašaros – tiesa, verkė ne žiūrovai, o pati dainininkė.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Nors praėjusį kartą pagrindinės konkurso intrigos – D.Montvydo pasirodymo – lietuviams teko laukti iki pats antrojo pusfinalio pabaigos, šįkart Lietuvos atstovas į sceną užlipo gerokai greičiau – jis pasirodė ketvirtuoju numeriu. D.Montvydas įrodė sau ir publikai, kad išties yra profesionalas – vaikinas sklandžiai atliko eurovizinį kūrinį „Love Is Blind“, pademonstravo unikalųjį suktuką ir pelnė publikos simpatijas – „Crystal“ arenos svečiai D.Montvydą palaikė gausiais aplodismentais.

Po D.Montvydo scenoje pasirodė Bosnija ir Hercogovina, kuriai atstovauja Maya Sar su daina „Karaoke Ti Znam“. Ji europiečiams taip pat uždainavo lyrišką baladę, dainavo gimtąja kalba ir pati sau pritarė fortepijonu. Žiūrovus mergina mėgino papirkti balso galimybėmis, kuklumu ir paprastumu.

Pagaliau scenoje pasirodė ir ilgai lauktos bei begalę sykių apkalbėtos Rusijos atstovės – močiutės „Buranovskije Babuški“ scenoje atliko linksmintis kviečiančia dainą „Party for Everybody“. Šioms močiutėms daugelis konkurso gerbėjų prognozuoja pergalę. Bobutės į sceną atsitempė krosnį ir imitavo kepančios pyragus vaikams. Tiesa, šis vaidinimas netruko ilgai – jau po pirmo dainos posmelio jos drąsiai užtraukė priedainį ir puolė šokti, o pasirodymo pabaigoje džiaugėsi „iškepusiu“ pyragu.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Po Rusijos scenoje pasirodė Islandijos atstovai Greta Salóme ir Jónsi su daina „Never Forget“. Muzikantai scenoje pasirodė vilkėdami juodus elegantiškus kostiumus ir atliko vokaline prasme neabejotinai sudėtingą, Skandinavijos šalims būdingo palyginus sunkaus stiliaus kūrinį. „Niekada nepamiršk, ką tau daviau ir ką sakiau“, – visa gerkle plėšė scenoje pasirodę dainininkai.

Seksualioji Kipro atstovė Ivi Adamou žiūrovams padovanojo kūrinį „La La Love“. Savo televizijos ekranuose žiūrovai išvydo neretai „Eurovizijos standartu“ pavadinamo stiliaus pasirodymą: ritminga muzika, apnuoginantys dainininkės ir šokėjų kostiumai, gan tradicinė choreografija ir įsimintina paprastutė melodija – taip europiečių širdis mėgino Ivi, kurią į konkursą delegavo nacionalinis Kipro transliuotojas.

Prancūzijos atstovė Anggun taip pat nedalyvavo nė viename konkurso pusfinalyje ir į finalą buvo deleguota iškart. Mergina scenoje uždainavo dainą „Echo (You and I)“, nustebino žiūrovus plačiomis balso galimybėmis užvedančia daina. Ši dainininkė taip pat yra pasirodžiusi ir Lietuvoje. Pasirodymo „Eurovizijoje“ metu jai talkino itin sudėtingus šokius pademonstravę šokėjai, žiūrovus stebinę itin sudėtingais akrobatiniais triukais.

Italijos atstovė Nina Zilli į finalą taip pat buvo deleguota iškart. Mergina scenoje atliko kūrinį „L'Amore È Femmina (Out Of Love)“, pasižymintį įdomia ir lengvai įsimenančia melodija, trankiu ritmu. Atlikėja scenoje pasirodė vilkėdama sidabru žėrinčią suknelę, jai talkino trys pritariančiosios vokalistės.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Po Italijos atstovės į sceną lipti atėjo metas lietuvių „pusbroliams“ estams – šiai šaliai šių metų konkurse atstovauja Ottas Leplandas su daina „Kuula“. Estas konkurse uždainavo lyrišką baladę, vėlei skambėjusią gimtąja estų kalba. Lyriška ir subtili daina bei puikus atlikėjo vokalas „Eurovizijos“ gerbėjams paliko puikų įspūdį dar prieš konkursą – dainininkui pagyrų negailėjo ne tik interneto komentatoriai, bet ir tinklaraščių rašytojai.

Norvegijos atstovas Tooji „Eurovizijos“ scenoje uždainavo dainą „Stay“. Tai – dar vienas šokių muzikos stiliaus kūrinys, tiesiog neleidžiantis žiūrovams sėdėti vietoje – rodos, „Crystal“ arenoje šoko visi iki vieno, nors Norvegija tokio stiliaus kūrinius į „Eurovizija“ siunčia itin retai – daug dažniau jie į konkursą deleguoja sunkiosios arba rimtosios muzikos atstovus. Atsistoti ir pajudinti klubus ragino ir scenoje itin įmantrius šokius demonstravę Tooji talkinę šokėjai, itin pagyvinę vaikino šou.

Dar viena tiesiai į konkurso finalą deleguota valstybė – šių metų „Eurovizijos“ šeimininkas Azerbaidžanas. Šaliai šįmet atstovauja Sabina Babayeva ir atlieka dainą „When The Music Dies“.  Azerbaidžano eurovizinis kūrinys – lyrinė lėta baladė, pasižyminti išskirtiniais melodijos vingiais. Sabina konkurso scenoje pasirodė vilkėdama baltą žemę siekiančią ir vestuvinę primenančią suknelę, jai talkino pritariantieji vokalistai.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Rumunijai atstovaujanti Mandinga konkurso scenoje europiečių širdis mėgino užkariauti kūriniu „Zeleilah“, kuris, lyginant su prieš tai matytais pasirodymais, išsiskiria savo ritmingumu. Kaip ir dauguma „Eurovizijoje“ dalyvaujančių merginų, Mandinga nesivaržydama demonstravo žiūrovams savo privalumus – scenoje ji pasirodė vilkėdama itin apnuoginančią suknelę, demonstravo ilgus vėjo kedenamus plaukus ir plačią šypseną. Atlikėjai talkino penki šokėjai, apsitempę baltus kostiumus ir imitavę grojimą skirtingais instrumentais. Mandingos pasirodymą papuošė ugnies šou.

„Should’ve known better“ – taip vadinasi Soluna Samay, atstovaujančios Danijai, eurovizinė daina. Mergina scenoje pasirodė su jai pritarusia muzikantų grupe – violončelininkais, pianistu, būgnininke, savo rankose laikė gitarą. Soluna „Eurovizijoje“ taip pat uždainavo apie meilę – paprasta, tačiau įdomi ir gan rami daina privertė žiūrovus suklusti. Pati dainininkė pasirodė vilkėdama stilizuotą laivo kapitonės kostiumą, jai pritarusi vokalistės įsitaisė ant į sceną atneštos odinės sofos.

Graikijai šiais metais atstovaujanti Eleftheria Eleftheriou atliko dainą „Aphrodisiac“. Pasirodymo metu mergina tiesiog spinduliavo seksualumą – scenoje ji pasirodė su kojas vos dengiančia suknele, jai talkino keturi šokėjai. Tradicinė lengvo pobūdžio dainelė gan primityviu tekstu, seksualūs kūno judesiai ir žavi merginos šypsena nepaliko žiūrovų abejingų – „Crystal“ arenoje susirinkę „Eurovizijos“ gerbėjai dainininkę apdovanojo gausiais aplodismentais.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Švedijos atstovė Loreen, konkurse atlikusi kūrinį „Euphoria“, iki šiol buvo laikyta vienareikšmiška konkurso favorite – bene visos lažybų kompanijos žemyne pergalę prognozavo būtent šiai atlikėjai. Dar prieš konkursą Loreen daina reguliariai sukosi ir Europos radijo stočių eteryje, pateko į kelių iš jų topus. Itin sudėtinga daina ir labai neįprasta choreografija, minimali scenografija ir vėjyje plevesuojantis kostiumas – taip pat atlikėja pasirodė ir savo šalies nacionalinėje atrankoje, kur visus paliko be žado.

„Love me Back“ – taip vadinasi Turkijos atstovo Cano Bonomo konkurse atliktas kūrinys. Europiečiai, stebėdami turko pasirodymą, išgirdo itin daug tradicinės turkiškos muzikos motyvų – ar tai padės pasiekti aukštą rezultatą konkurse, dar pamatysime. Paprasta, tačiau žaisminga ir smagi dainelė apie jūrą, laivus ir jūreivius, kas atsispindėjo ir atlikėjų šokiuose bei vizualizacijose, nepaliko žiūrovų abejingų – atlikėją „Crystal“ arenos svečiai palaikė itin audringai.

Ispanija – jau penktoji konkurso finalo dalyvė, į didįjį koncertą deleguota tiesiogiai – jai nereikėjo dalyvauti nė viename pusfinalyje. Ispanijai šįmet atstovauja Pastora Soler ir atlieka kūrinį „Quédate Conmigo (Stay With Me)“. Kaip ir populiaru šių metų konkurse, daina atliekama gimtąja kalba. Scenoje mergina taip pat pasirodė viena, ji buvo pasipuošusi balta žemę siekiančia suknele. Tik kūrinio gale salėje sutviskus šviesoms žiūrovai išvydo penkis jai pritarusius vokalistus. Mergina nustebino žiūrovus savo galingu balsu, užbūrė lyrika.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

„Standing Still“ – taip vadinasi Vokietijos atstovo konkurse Roman Lob daina. Subtili roko baladė muzikos mylėtojų širdis į atlikėjo pusę palenkė dar gerokai prieš konkursą – daina aktyviai sukosi radijo stočių grojaraščiuose. Nors šiais metais pergalė prognozuojama Švedijos atstovei, Roman Lob taip pat įtrauktas į konkurso favoritų sąrašą. Scenoje vaikinas pasirodė itin subtiliai, tačiau nenuobodžiai, žiūrovus papirko savo kuklumu. Vaikinui pritarė jam akomponavę muzikantai.

Savo dainą „Eurovizijos“ gerbėjams padovanojo ir Maltos atstovas Kurtas Calleja, atlikęs klubinės muzikos stiliaus kūrinį „This is the Night“. Šis atlikėjas anksčiau pasirodė ir Lietuvoje – savo eurovizinę dainą mūsų šalyje jis atliko nacionalinės atrankos finalo metu. Scenai atlikėjas parinko Enrique Iglesiaso stilių primenantį įvaizdį, pasirodymo metu jam talkino ir šokiui žiūrovus užvedė energingi muzikantai.

Po Maltos atstovo scenoje pasirodė Makedonijos atstovė konkurse Kaliopi, padovanojusi europiečiams kūrinį „Crno I Belo“, taip pat atliktą gimtąja kalba. Pradžioje lyriškai suskambėjusį kūrinį greitai pakeitė elektrinės gitaros skambesys, į darbą įsijungė ir būgnai – kūrinys įgavo agresijos prieskonio. Pati Kaliopi scenai parinko itin subtilų įvaizdį – ji pasirodė vilkėdama juodą klasikinį kostiumą.

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Scenoje pasirodė pernai europiečių širdis užkariavę ir aštuntąją vietą konkurse iškovoję Airijos atstovai „Jedward“. Broliai dvyniai konkurse atliko kūrinį „Waterline“, kurią jiems parašė Švedijos ir Amerikos kompozitoriai. Sidabriniai itin išskirtiniai ir akį traukiantys kostiumai, brolių simboliu tapusi ekspresija, sinchroiški dvynių šokiai ir pasirodymo kulminacijoje „Eurovizijos“ scenoje prapliupęs tikrų tikriausias fontanas – kaip pernai, taip ir šįmet „Jedward“ nemenkai pasistengė ir į savo pasirodymą investavo itin didelę pinigų sumą. Sudėjus visa tai į vieną, rodos, pasirodymo, kurio pabaigoje atlikėjai šoko į savo fontaną, nesugadino ir retsykiais nesuderėję vokalistų balsai.

Iš antrąjį „Eurovizijos“ pusfinalio vieta finale atsirado ir Serbijos atstovui Željko Joksimovićiui, atlikusiam kūrinį „Nije Ljubav Stvar“. Itin lyriškas kūrinys Baku „Crystal“ arenoje susirinkusius žiūrovus privertė suklusti – tvarkingas atlikimas gimtąja kalba, gausus instrumentalas, puikiai išvystyta dainos kulminacija nepaliko abejingų. Anksčiau šis Serbijos atstovo kūrinys buvo lyginamas su britų grupės „Coldplay“ hitu tapusiu kūriniu „Paradise“.

Galop į sceną užlipo ir Ukrainos atstovė Gaitana, uždainavusi kūrinį „Be My Guest“. Seksualioji tamsiaodė Europai padovanojo šokių muzikos stiliaus kūrinį, kurio ritmai ir dubstep stiliaus elementai kvieste kvietė žiūrovus šokti. Scenoje atlikėja pademonstravo visas vokalo galimybes, stebino savo energija. Itin efektingai atrodė jai pritarusių šokėjų choreografija, didelį įspūdį žiūrovams paliko ir specialios projekcijos.

Paskutinis scenoje pasirodė Pasha Parfeny, atstovaujantis Moldovai. Jis konkurse atliko dainą „Lăutar“. Moldovos pasirodymas „Eurovizijos“ scenoje atrodė itin spalvingai – tokiu jį pavertė penkios ryškiaspalviais kostiumais pasipuošusios šokėjos, tuo pat metu atlikusios ir pritariančiųjų vokalisčių vaidmenį. Neįprasti šokiai, nuotaikinga daina ir charizma – taip būtų galima apibūdinti Moldovos atstovo pasirodymą.

Žiūrovai balsuoja už favoritus

Praėjus visų 26 finalo dalyvių pasirodymams, 42-iejų Europos šalių gyventojai pakviesti balsuoti už savo favoritus. Tiesa, už save balsuoti pagal konkurso taisykles nebuvo galima, tad D.Montvydui Lietuvoje gyvenantys lietuviai balsų skirti negalėjo. Balsavimui buvo skirtos 15 minučių, iš vieno telefono numerio balsuoti buvo galima nedaugiau kaip 20 kartų. 

Kol žiūrovai balsavo, jiems priminti visi 26 dalyvių pasirodymai, taip pat rodyti vaizdai iš Azerbaidžano.

Pasibaigus žiūrovų balsavimui skaičiuoti rezultatai, pertąlaik žiūrovai televizijos ekranuose stebėjo reklamą. Susumavus rezultatus visą valandą 42 Europos šalys skelbė, kuriai valstybei kiek balų davė. 15min.lt jau skelbė eiliškumą, pagal kurį Europos šalį atiduos savo balsus.

Pirmoji savo balsą Lietuvai skyrė Juodkalnija, tiesa, ji mūsų šaliai padovanojo vos vieną balą. Lietuvai 8 balus skyrė ir Baltarusija, 4 balus skyrė konkurso šeimininkas Azerbaižanas bei Malta, 3 – Prancūzija. Po pirmųjų 11-os balsavusių valstybių pirmąją vietą konkurse užėmė Švedija, antrąją – Rusija.

Didžiosios Britanijos gyventojai Lietuvai skyrė 7 balus iš 12-os galimų. Lietuvai 5 balus skyrė ir Bulgarija. Savo balsą atidavė jau lygiai pusė balsuojančių šalių. Pirmąją vietą užimė Švedija, antrąją – Serbija, trečiąją – Rusija. Balsų dar nebuvo gavusi Danija ir Norvegija, Lietuva šiuo metu užima 14-ąją vietą.

Lietuva sulaukė balsų iš Nyderlandų, Norvegijos, Latvijos, Estijos. Šalis taip pat atidavė savo balsus – Lietuvos favoritu konkurse tapo Azerbaidžanas. Savo balsus paskelbė jau 34 valstybės, pirmoje vietoje šiuo metu yra Švedija, antroje vietoje – Rusija.

Lietuva pirmąkart gavo aukščiausią įvertinimą – 12 balų šalis gavo iš Gruzijos. Lietuva užima 14-ąją vietą. 5 balus Lietuvai skyrė ir Rusija, Lietuva atsidūrė 13-oje vietoje. Paskutinioji balsus atidavė Airija, 7 balus ji skyrė Lietuvai.

Lietuva konkurse užėmė 14-ąją vietą, „Eurovizijos“ nugalėtoja tapo Švedija, antrą vietą užėmė Rusija, trečią – Serbija.

Lietuvai balsus skyrė:

Juodkalnija – 1

Baltarusija – 8 

Azerbaidžanas – 4

Malta –  4

Prancūzija – 3

Jungtinė Karalystė – 7

Bulgarija – 5

Nyderlandai – 1

Norvegija – 6

Estija – 3

Latvija – 4

Gruzija – 12

Rusija – 5

Airija – 7

Lietuva savo balsus skyrė:

Azerbaidžanas – 12

Švedija – 10

Estija – 8

Malta – 7

Rusija – 6

Italija – 4

Vokietija – 3

Ukraina – 2

Turkija – 1

 

Albanijos atstovė Rona Nishliu
Albanijos atstovė Rona Nishliu / „Scanpix“ nuotr.

Švedijos atstovės Lorreen daina „Euphoria“: