Lietuviška trispalvė iškilmingai suplazdės kosmose – jūsų vardas taip pat gali atsidurti aukštybėse
Šiais metais, minint mūsų valstybės atkūrimo 100-metį, šventinių renginių išties netrūksta. Galime rinktis iš galybės įvairiausių diskusijų, koncertų, susitikimų, knygų bei filmų pristatymų. Lietuvišką vėliavą šiemet galima pamatyti ir netradiciniuose įvaizdžiuose, pavyzdžiui, trispalve nušviestus pastatus. Tačiau, ar matėte mūsų trispalvę kosmose?
Trys smalsūs vyrai – Raimondas Žvirblis, Enestas Kalabuckas, Tauras Sinkus – nusprendė iškelti trispalvę į kosmosą, 30 km. aukštį. Šiam projektui įgyvendinti komanda sukūrė platformą, kurioje kiekvienas norintis gali prisidėti ir tam tikra suma paremti idėją.
Projekto startas numatomas šį šeštadienį, rugsėjo 8 d. Projekto sumanytojai tikisi, kad oras bus palankus ir viskas pavyks. Visgi, jei siautės stiprūs vėjai ir lis, projektą teks nukelti geresnėms dienoms.
„Komandoje esame trise: Raimondas, Ernestas ir aš. Ernestas yra mūsų inžinierius, kuris moka daiktus kelti į kosmosą ir tai jau ne kartą yra įrodęs, pavyzdžiui, iškeldamas picą ar marškinėlius, o Raimondas yra šios idėjos autorius. Aš šiame projekte atlieku visus likusius darbus, pavyzdžiui, komunikacinius.
Tokiu būdu norėjome prisidėti prie Lietuvos 100-mečio paminėjimo. Tai padaryti norėjosi ne tik stebint iš šono, bet ir patiems tiesiogiai prisiliečiant. Taip Raimondas ir prisiminė savo seną svajonę, pamatyti plėvesuojančią trispalvę kosmose. Na, o, kai šia idėja pasidalijo su manimi ir Ernestu, mes daug negalvojome ir iškart nusprendėme – darom,“ – Žmonės.lt pasakojo komandos narys Tauras Sinkus.
Paprastam žmogui, nieko nežinančiam ir nesidominčiam kosmoso platybėmis, suprasti, kaip gi ta vėliava atsidurs kosmose – sunku. Tauras juokiasi, kad nėra taip sudėtinga, kaip atrodo. Tereikia pabandyti įsivaizduoti mums įprastą oro balioną.
„Iš šono, tai atrodo kaip visiems puikiai žinomas ir daug kartų matytas oro balionas. Tik šis balionas specialus, galintis pakilti į 35 km. aukštį. Yra tam tikra sukonstruota dėžutė, kurioje slepiasi įvairios technologijos: kameros, sekimo įranga. Ši dėžutė pakils baliono pagalba, pripildyto dujomis.
Prie dėžutės pritvirtintisime vėliavą, kuri yra oficialaus dydžio (100x170 cm), ir ši suplėvėsuos kosmose“, – kaip reikėtų įsivaizduoti idėjos įgyvendinimą pasakoja Tauras.
Žinoma, pasiruošimas vėliavos paleidimui į kosmoso platybes nėra toks paprastas. Tauras Sinkus pasakoja, kaip tai turėtų atrodyti paleidimo dieną.
„Planuojame nuvykti į šalia Kėdainių esantį Lietuvos geografinį centrą ir būtent iš jo paleisti vėliavą. Jį pasirinkome neatsitiktinai – siekiame sumažinti galimybę vėliavai, esant gūsingam vėjui, būti nupūstai į jūrą ar į Baltarusiją. O to mes tikrai nenorėtume. Balioną, kuris bus 2 metrų skersmens, pripildysime dujomis. Tuomet balionas ims po truputį kilti į viršų iki maždaug 34 km. aukščio. Ten jis dėl slėgio išsiplės iki devynių metrų skersmens ir po truputį ims bliukšti. Prieš leidžiantis, išsiskleis parašiutas ir tikimės, kad pavyks jį nesunkiai surasti. Tam paruošėme net tris sekimo sistemas, jeigu kuri nors nuspręstų nebeveikti“.
Idėjos „Trispalvė kosmose“ pagrindinis tikslas yra užfiksuoti vėliavą aukštybėse, tad itin svarbu sėkmingai surasti dėžutę.
„Nuotraukos – bus mūsų didžiausias turtas“, – šypsosi Tauras.
Tiesa, norintiems savo akimis stebėti šį projektą, teks nuliūsti. Komanda tikina, kad norint pasiekti geriausią projekto rezultatą, nenori suburti minios žmogų, kurie nenoromis galėtų sutrukdyti pakilimo procesui.
Vaikinai internete sukūrė puslapį, kuriame kviečiama paremti projektą nuo 5 iki 100 dolerių. Tie, kurie paaukos 100 dolerių, gaus asmeninius kvietimus ir galės tiesiogiai dalyvauti istorinėje akimirkoje.
Dar vienas intriguojantis dalykas – jūsų vardas gali atsirasti kosmose! Tauras tikina, kad šiuo metu norinčių žmonių nėra daug, tačiau tikisi, kad iki pakilimo dienos jų padaugės.
„Tokia galimybė suteikiama žmonėms, prie projekto prisidėjusiems didžiausiomis sumomis: 75 ir 100 dolerių. Vardus ketiname užrašyti ant vėliavos. Žinoma, jei vardų susikaups daugiau, galvojame apie kažkokią itin lengvą lentelę. Vardai bet kokiu atveju tikrai atsidurs kosmose ir tikimės, kad bus užfiksuoti nuotraukose“, – šypsosi Tauras.
Projektui pasibaigus, išliks padarytos nuotraukos ir sukurtas vaizdo įrašas. Tauras Sinkus tikina, kad jos tikrai bus atviros visiems norintiems. „Norime padovanoti tai Lietuvai“, – pasakoja Tauras.