Lietuviškų šaknų turinti lenkų pianistė Hania Rani: ryšys su Vilniumi ir koncertas ypatingam kieme

Hania Rani / Marta Kacprzak nuotr.
Hania Rani / Marta Kacprzak nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-07-10 09:51
AA

Hania Rani – iš Gdansko kilusi jauna lenkų kompozitorė ir pianistė, kurios koncertai žavi ir hipnotizuoja, o jų įrašai renka milijonus peržiūrų. Liepos 19-tąją pirmą kartą ji surengs solinį pasirodymą Vilniuje, festivalio „Midsummer Vilnius“ scenoje. Tiesa, tai nebus jos pirmoji pažintis su mūsų sostine.

Evelinos Bondar kalbinama, portalui „Mano muzika“ Hania Rani atskleidė, jog jos senelis gimė Vilniuje, bet vėliau šeima atsitiktiniai persikėlė į Gdanską. Nors Lietuvoje giminių ji nebeturi, čia lankytis jai teko ne sykį.

„Kai užsiiminėjau labiau klasikine muzika, esu dalyvavusi muzikiniuose susitikimuose, į kuriuos buvo kviečiami muzikantai iš visos Europos. Tuomet Vilniuje praleidom daug laiko, atlikdami klasikinę muziką. Tad turėjau keletą progų aplankyti Vilnių, bet dar nesu čia koncertavusi kaip Hania Rani. Tai mane šiek tiek stebina, juk esame tokie artimi kaimynai. Bet labai džiaugiuosi ir laukiu šio koncerto“, – pasakojo pianistė, savo muzikinės karjeros pradžioje naudojusi savo tikrąją pavardę – Hannos Raniszewskos.

Hania Rani / Rein Kooyman nuotr.

Ką išgirsime vienintelio koncerto Vilniuje metu? „Šią programą sudėliojau ne per seniausiai, tai toks kūrinių miksas. Žinoma, pagrindą sudaro kūriniai iš naujausio mano albumo, „Ghost“, bet negalėjau susilaikyti ir į programą įtraukiau keletą dar labai labai šviežių, dar neišleistų kūrinių. Man atrodo, kad jie čia tinka, kai kurie jų įveda kažką naujo. Yra ir du seni kūriniai, tiems, kurie nori girdėti tai, ką jau gerai pažįsta“, – apie vidurvasario pasirodymą Valdovų rūmų Didžiajame kieme pasakojo atlikėja.

Naujausias jos albumas „Ghost“ (2023) yra tituluojamas, kaip vienas geriausių šiuolaikinės klasikos metų albumų. Jos koncertinės programos – eklektiškos, netelpančios į įprastus žanrinius rėmus. Kaip sako pati kompozitorė, kurdama ji miksuoja klasiką, džiazą ir elektroniką – Chopiną su Dave Brubeckiu ir „Moderat“. Ją įkvepia Max Richter, Esbjörn Svensson, Miles Davis, Nils Frahm, Murcof, „Portico Quartet“, „Radiohead“, netgi „The Beatles“.

Pianistei scenoje kartais pritaria kviestiniai muzikantai, tačiau jai pačiai artimesnis – solo performansas. „Turiu pripažinti, kad man daug labiau patinka būti scenoje vienai. Tuomet galiu daugiau improvizuoti. Esu prie to pripratusi, nebijau to. Bet iš kitos pusės, mėgstu būti ir su kitais, kurti tai, ko negalima sukurti vienam. Tokie pasirodymai irgi yra svarbūs. Bet dauguma mano koncertų yra soliniai. Manau, kad galima net vizualiai pastebėti, kad jų metu jaučiuosi lyg žuvis vandenyje“, – pasakojo ji.

Hania Rani / Martyna Galla nuotr.

Naudodama sintezatorius, ambientinės muzikos efektus, grodama pianinu ir dainuodama Hania Rani kuria įspūdingus pasirodymus. Juos yra įamžinusios žinomos radijo stotys, tokios kaip „NPR“ ir „KEXP“.

„Youtube“ platformoje galima rasti ne vieną pianistės pasirodymą ypatingoje erdvėje, pavyzdžiui, karališkajame Paryžiaus kieme arba medinėje menininkų trobelėje Šveicarijos kalnuose. „Vieta yra man labai svarbi, jos dėka galiu labiau susikaupti, ji gali mane įkvėpti. Mėgstu, kai koncertai vyksta vakare, jau sutemus, manau, kad mano muzika tuomet suskamba geriau“, – sakė ji. Šiemet kompozitorė buvo įvertinta ir svarbiu Lenkijoje muzikos apdovanojimu – „Paszport Polityki“.

Hania Rani / Martyna Galla ir Marta Kacprzak nuotr.

Kokie kūrybiniai planai jos laukia artimiausiu metu? „Dar kelis mėnesius koncertuosiu, šis etapas baigsis kitų metų pavasarį dideliais koncertais, su didele žmonių komanda scenoje. Bet jau rudenį pasirodys naujas albumas. Tiesa, jis bus koncertinis, bet jame bus ir keli nauji kūriniai“, – pasakojo muzikė.

Liepos 15 – 26 dienomis sostinės širdyje vyksiančio devintojo scenos menų festivalio „Midsummer Vilnius“ lankytojai galės patirti įspūdingus muzikos pasaulio žvaigždžių pasirodymus bei eklektiškus performansus – nuo ambientinės klasikos iki DJ vakarėlio su kameriniu orkestru. Festivalio svečių laukia 10 neužmirštamų vakarų Valdovų rūmų Didžiajame kieme. Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.