Lietuviško kino taisykles laužantys „Mulai“

Kadras iš filmo „Mulai“
Kadras iš filmo „Mulai“
Šaltinis: Žmonės
A
A

2018-ųjų pabaigoje Lietuvos kino ekranus pasiekęs dokumentinis Martyno Starkaus filmas „Mulai“, regis, metė iššūkį lietuviškam kinui. Juostos kūrėjai numoja ranka į jau ilgus metus lietuvių kine vyraujančias nerašytas temas ar taisykles.

Pirmoji jų – nacionaliniame kine dažna tremties ir išvykimo iš šalies priverstinėmis aplinkybėmis tema, „Mulų“ kūrėjų keičiama filmo herojų pasirinkta savanoriška tremtimi, kuomet veikėjai sąmoningai rizikuoja savo likimu ir ryžtasi nusikalstamai veiklai. Dokumentinio filmo kūrėjai numoja ranka ir į šalies kine klasikinėmis laikomas pergalės bei didvyriškumo istorijas, atsisukdami į visuomenės pamirštus ir dugną pasiekusius veikėjus, žiūrovus ragindami nekartoti jų klaidų. Filmo kūrėjai tikina, kad noras lietuviams padėti neprasmegti Pietų Amerikos kalėjimuose – vienas pagrindinių juostos tikslų.

Kelerius metus filmuotų „Mulų“ istorijos epicentre – trys mulais vadinami lietuviai. Neatsispyrę lengvų ir greitų pinigų pagundai, šiandien jie – už narkotikų gabenimą Peru kalėjimuose kalinami nusikaltėliai. Trys skirtingos herojų istorijos, dramatiškas gyvenimo posūkis ir vienas lemtingu buvęs sprendimas, pakeitęs jų kasdienybės tėkmę - „Mulai“ leidžiasi į kelionę herojų gyvenimo vingiais. Televizijos žvaigždės, keliautojo ir žurnalisto M. Starkaus režisuotas filmas neieško sėkmės istorijų, laimingo gyvenimo atspindžių ar šypsenomis paženklintų veidų - „Mulai“ kalba apie juostos personažus ištikusias anti sėkmės istorijas, tačiau nesirenka moralizuotojo vaidmens, o drąsina ir palaiko herojus, sunkią akimirką ištiesdami pagalbos ranką.

Padedama aktyvaus kovotojo prieš prekybą žmonėmis, kunigo prelato Edmundo Putrimo, tarnystę skyrusio kalinių ir likimo valiai paliktų žmonių lankymui, „Mulų“ filmavimo komanda keliauja į tolimąją Pietų Ameriką, klaidžioja Limos gatvėmis ir ieško galimybių patekti į Peru kalėjimus. Čia jų laukia lietuviai Aira, Gintas ir Ruslanas, prieš kamerą išdrįsę atvirai papasakoti apie šiandien gyvenimo klaida vadinamus įvykius, išsakantys savo svajones ir baimes bei atviraujantys apie didžiausią norą – sugrįžti į tėvynę ir viską pradėti nuo pradžių.

Kelionė į kitą pasaulio kraštą ir nuoširdus noras pagelbėti tėvynainiams – dar vienas netradicinis lietuviškos dokumentikos žingsnis, kuriuo gali mėgautis ir didžiausiosios vaizdo transliacijų internetu platformos tvplaypremium.lt žiūrovai. Paprastai įvykius ir herojus iš šono dokumentuojantys kino kūrėjai apsiriboja kelionėmis senajame žemyne, stengdamiesi nesikišti į jų kasdienybę, tačiau ši nerašyta taisyklė „Mulams“ – taip pat nė motais. Kelerius metus juostos premjerai ruošęsi kūrėjai tikina, jog sunkumai tykojo jų kiekviename žingsnyje – pašnekovų paieška, leidimų filmuoti išdavimas ir sunkiai gauti leidimai patekti į kalėjimus apsiginklavus kameromis jų neatbaidė nuo didžiausio noro – pasauliui parodyti pamirštus ir likimo valiai paliktus tėvynainius. Įgyvendinę savo tikslą, kūrėjai ištiesė pagalbos ranką įkalinimo bausmę atlikusiam kaliniui, išpildydami svajonę po daugybės metų sugrįžti namo – juk tokia ir turi būti dokumentika – ne tyliai stebinti iš šono, o sukrečianti, gelbėjanti ir keičianti žmonių likimus.