Lietuviškos praeities medžiotojas: buvęs FTB agentas H.Gaidis Vilniuje atidaro savo kolekcijos parodą

Henry Lazarus Gaidis, V.Landsbergis ir kolekcijos eksponatai / Asmeninio archyvo nuotr.
Henry Lazarus Gaidis, V.Landsbergis ir kolekcijos eksponatai / Asmeninio archyvo nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2022-03-30 11:27
AA

Atidarydamas naują parodą, Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu išpakuoti vieną didžiausių kada nors Lietuvai padovanotų muziejinių kolekcijų. Ją Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei pusę amžiaus kaupė išeivijos lietuvis Henry Lazarus Gaidis, ilgą laiką dirbęs FTB agentu, o laisvalaikiu medžiojęs lietuvišką praeitį. Į Lietuvą jis atvyks specialiai šia proga ir kartu su muziejumi kovo 30 d. 18 val. Naujajame arsenale atidarys parodą „Išpakuojam!“.

Vertingiausia beveik toną sveriančios kolekcijos dalis yra karinės tematikos: tarp eksponatų yra vienintelio tarpukario Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava, taip pat ypač reti, pagal specialų užsakymą tarpukario Lietuvos kariuomenei gaminti ginklai su išgraviruotais Gediminaičių stulpais ir Lietuvos ginklų fondo žymenimis.

Ne mažiau svarbi ir numizmatinė kolekcijos dalis, archyviniai ir rašytiniai šaltiniai, gausi ikonografinė medžiaga.

Vertingiausia, beveik toną sveriančios kolekcijos dalis yra karinės tematikos / S. Samono / LNM nuotr.

Vieno iš parodos kuratorių Tado Šėmos teigimu, dalis artefaktų į Lietuvą sugrįžo apkeliavę pasaulį – po šalies okupacijos ginklai buvo nacionalizuoti, į Ameriką pateko net iš Korėjos karo.

„Henry Gaidis puikiai suprato, jog vyrai į karą išeina su ginklais, o sugrįžta su trofėjais – tą matė dar vaikystėje, savo tėvams priklausiusiuose baruose, kuriuos mėgo lankyti ir iš karo grįžę kariai, ir lietuvių emigrantai. Įvairiausius daiktus H.Gaidis su jais išmainydavo net ir į stiklą gėrimo. Susidomėjimas kolekcionavimu augo, todėl ir pastangos tapo tikslingesnės: Henry nuolat sekdavo spaudą, kur rašoma apie kariškius, netgi mirusių karininkų nekrologus, kontaktuodavo su artimaisiais prašydamas perduoti jų asmeninius daiktus“, – sako T.Škėma.

Henry Gaidis puikiai suprato, jog vyrai į karą išeina su ginklais, o sugrįžta su trofėjais / S.Samono / LNM nuotr.

Atsakingas ir kryptingas kolekcionavimas H.Gaidžiui leido išsaugoti labai svarbią Lietuvos istorijos dalį, o kolekcijos vertę didina tai, jog ji nėra nebyli – dalies eksponatų istorijos yra žinomos, taip pat žinoma ir kam jie priklausė.

Kolekcijos tyrimas taps lankytojo patirtimi

Kolekcija muziejų pasiekė dar 2020 m. pabaigoje, supakuota į daugiau nei 60 dėžių. Vien jos priėmimo ir aprašymo procedūros užtruko ilgiau nei metus, o rinkinius papildė beveik aštuoni tūkstančiai vertybių. Nors išsamesni kolekcijos tyrimai dar nepradėti, jau dabar aišku, jog reikšmingą dalį sudaro unikalūs eksponatai ir muziejuje iki šiol neturėta medžiaga. Kolekcijos vertė, skaičiuojant preliminariai, siekia daugiau nei 350 tūkst. eurų.

Buvusio FTB agento, išeivijos lietuvio Henry Lazarus Gaidžio kolekcija – viena didžiausių kada nors Lietuvai padovanotų muziejinių kolekcijų / S. Samono / LNM nuotr.

Muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė teigia, jog būtent kolekcijos dydis nulėmė parodos formatą: „Sukūrėme pirmąją tokio pobūdžio eksperimentinę parodą. Atidarymui išeksponavome didžiąją dalį kolekcijos, kad stilizuotoje muziejinių saugyklų aplinkoje lankytojas padarytų savus atradimus. Tuo tarpu šalia įrengtame tyrėjo kabinete pirmus tris parodos mėnesius darbuosis neįprastam eksperimentui pasiryžę tyrėjai. Su jų pagalba lankytojas galės stebėti archyvuose ir saugyklose vykstantį procesą, sekti, kaip mokslininkai tiria ir atskleidžia muziejui padovanotos kolekcijos turinį, įdomiausi atradimai vėliau ir taps parodos dalimi.“

Paroda „Išpakuojam“ leidžia betarpiškai tyrinėti H.Gaidžio kolekciją, atskleidžia jos mastą ir įvairovę / S. Samono / LNM nuotr.

R.Kačkutė žada, jog kolekcijos tyrimo procesas, kurį galės stebėti ir lankytojai, bus vainikuotas keturiais naujais teminiais parodos pasakojimais. Taip bus prakalbinti H.Gaidžio kolekcijos eksponatai, jiems bus suteiktas platesnis kontekstas.

Dizaineris ir uniformų restauratorius Giedrius Paulauskas gilinsis į kolekcijoje esančias tarpukario Lietuvos kariuomenės uniformų detales, istorikas dr. Kęstutis Kilinskas analizuos karo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitono Povilo Labanausko biografiją, istorikės Irena Mikuličienė ir dr. Ina Ėmužienė pažvelgs į karo ir emigracijos temą, lietuvių karo pabėgėlių istoriją, o istorikas Karolis Zikaras tyrinės Lietuvos kariuomenės ginklus ir lietuvišką simboliką. Kiekvieną tyrimą lydės ir jo rezultatų pristatymo renginys.

Paroda „Išpakuojam“ – tai kelis mėnesius truksiantis kolekcijos tyrimas, kuris taps ir lankytojo patirtimi / S. Samono / LNM nuotr.

„Toks formatas leidžia į parodą žvelgti įvairiais aspektais – kviečia lankytojus betarpiškai tyrinėti H.Gaidžio kolekciją, atskleidžia jos mastą ir įvairovę, supažindina su mokslininkų tyrimais ir skirtingomis jų prieigomis, taip pat praskleidžia muziejininko darbą dažnai gaubiančią uždangą“, – pasakoja R.Kačkutė.

Paroda „Išpakuojam!“ atidaroma kovo 30 d. 18 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale ir veiks iki metų pabaigos. Bilietą į parodą įsigiję lankytojai galės sugrįžti į ją net keletą kartų ir taip tapti kolekcijos tyrimo proceso liudininkais. 

Henry Lazarus Gaidis JAV 1966 m. / Asmeninio archyvo nuotr.

Apie kolekcininką Henry Lazarų Gaidį

Henry Lazarus Gaidis – XX a. pradžios išeivių iš Lietuvos palikuonis, aktyvus JAV lietuvių bendruomenės narys, Baltimorės lietuvių namų-muziejaus kuratorius.

H.Gaidis gimė 1940 m. Baltimorėje. 1962 m. baigė Merilando universitetą, kur studijavo ekonomiką. Tais pačiais metais jis baigė JAV oro pajėgų karininkų kursus, vėliau Federalinio tyrimų biuro specialiųjų agentų akademiją. Visą gyvenimą dirbo FTB agentu, o išėjęs į pensiją – privačiu detektyvu.

Linas Linkevičius ir Henry Lazarus Gaidis Baltimorėje 2015 m. / Asmeninio archyvo nuotr.

Iki padovanodamas daugiau nei pusę amžiaus kauptą kolekciją Lietuvos nacionaliniam muziejui, H.Gaidis skyrė daug dėmesio jos sklaidai: savo rinkinį eksponavo Baltimorės lietuvių namuose-muziejuje, rengė parodas įvairiuose JAV miestuose, dalyvavo įvairiuose renginiuose, parodose.

Fotogalerija:

Henry Lazarus Gaidis ir jo kolekcija (15 nuotr.)
+9