Lietuvių filme „Žmonės, kuriuos pažįstam“ – kvietimas pajusti, o ne teisti ar kaltinti
„Labas, kaip tu?“ – nuoširdžiu ir dabar itin aktualiu klausimu į žiūrovą kreipiasi filmo „Žmonės, kuriuos pažįstam“ kūrėjai. Gegužės 28 dieną kino teatrus pasieksiantis pirmasis lietuviškas šių metų filmas jautriai kalba apie žmonių vidines būsenas ir į vieną pasakojimą subtiliai jungia kelių skirtingų herojų patirtis bei išgyvenimus.
Po seniai patirtos traumos Goda iš naujo mokosi atrasti ryšį su kitu žmogumi. Visą laiką gyvenusi saugų, kitų suplanuotą gyvenimą, Justė pagaliau ryžtasi pati priimti sprendimą. Vytas po dvidešimties santuokos metų palieka šeimą, taip ir neišdrįsdamas pasakyti tikrosios priežasties. Nuolatos žiūrovą lydintis Anatolijaus balsas apjungia šias istorijas į būseną, iš kurios kiekvienas savaip stengiasi ištrūkti bei atrasti vidinę laisvę nuolat besikeičiančioje ir naujus standartus formuojančioje visuomenėje.
Pasak režisieriaus Tomo Smulkio, šiuo filmu jis nori pakviesti žiūrovus susitikti su pačiais savimi. „Manau, tai ypač aktualu pandemijos fone, kuomet kiekvienas kelia klausimus, kas svarbu, ko pasiilgau ir kas mes iš tikrųjų esame? Džiaugiuos, kad filmo išleidimas šiandien stipriai rezonuoja su bendra žmonių būsena. Man rodos, mes pačiu laiku įsiliejam į bendrą diskusiją apie šiuo metu Lietuvoje smarkiai aštrėjantį visuomenės susipriešinimą dėl šeimos apsaugos, LGBT, psichinės sveikatos klausimų“, – sako režisierius.
Taip pat jis priduria, kad filme pasakojamos istorijos paliečia pačius intymiausius veikėjų jausmus. Visuomenė dažnai „žino“, kaip turi būti. Bet kaip joje jaučiasi pats žmogus, priklausantis vienai ar kitai socialinei grupei? Norisi pakviesti pabūti kartu su herojais, priartėti prie jų, pajusti, bet ne teisti ar kaltinti.
Vilnius filme taip pat svarbus. Augančio ir kintančio miesto fone skleidžiasi pagrindinės veikėjų emocijos, o iš daugeliui atpažįstamų detalių surinkto miesto veidas tampa atskiru filmo personažu.
Filmo išankstinė premjera įvyko tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“, Europos debiutų konkursinėje programoje. Čia tarptautinė kino kritikų federacija Firpresci jį įvertino geriausiu Baltijos jūros regione kuriančio režisieriaus filmu. Pasak žiuri, „šis Vilniaus portretas meistriškai ir jautriai susieja trijų žmonių gyvenimas, pavaizduodamas visuotinį konfliktą tarp savarankiškumo troškimo ir kitų poreikių nesuvokimo“.
Pagrindinius vaidmenis filme atliko jaunosios kartos aktorė Milda Noreikaitė, 2017 m. „Sidabrinę gervę“ už geriausią aktorės vaidmenį laimėjusi Gabija Jaraminaitė bei rečiau kino ekrane matomas ir auditorijos išsiilgtas Arūnas Sakalauskas. Vaidmenis taip pat kūrė Jolanta Dapkūnaitė, Paulius Markevičius, Šarūnas Rapolas Meliešius, Juozas Budraitis, Aldona Vilutytė ir kiti aktoriai.
Filmo scenarijų kartu su Tomu Smulkiu rašė „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanota dramaturgė Birutė Kapustinskaitė, o unikalų muzikinį takelį kūrė daugybės prizų, tarp kurių ir Venecijos bienalės „Auksinis liūtas“, nugalėtoja kompozitorė Lina Lapelytė.
Filmo „Žmonės, kuriuos pažįstam“ anonsas: