Lietuvių kilmės režisierius Robertas Zemeckis grįžta prieš ištakų

Robertas Zemeckis su žmona Leslie / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Robertas Zemeckis su žmona Leslie / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės UK
A
A

Holivude niekas nedrįstų ginčytis – lietuvių kilmės prodiuseriui ir režisieriui Robertui Zemeckiui (66) nėra lygių, kai istoriją reikia papasakoti vaizdais. Tradicinio kino ribas praplėtęs Robertas ne veltui pelnė idealią nuojautą turinčio kūrėjo reputaciją, rašo Jungtinės Karalystės lietuviams skirtas žurnalas „Žmonės UK“.


Čikagoje gimęs Robertas augo išeivių iš Lietuvos ir Italijos šeimoje. Kino genijus niekada neišsižadėjo lietuviškų šaknų, tačiau savęs nevadina lietuviu. O kaipgi? Tėvas Alfonsas Zemeckis nuolat dirbdavo, tad nebūdavo namie, neužsiimdavo auklėjimu ir tautiškumo skatinimu. Vis dėlto 2013 metais Robertas buvo pastebėtas vaikštinėjantis Vilniuje. Tąsyk režisierių lydėjo kelių moterų ir vaikų kompanija, jie aplankė Žaislų muziejų, kelias vaizdingiausias sostinės vietas. Viešnagė buvo itin privati, apie ją pasklido gandas tik kai Zemeckis paliko Lietuvą.

Roberto kelionė po kino pasaulį prasidėjo tuomet, kai šis dar buvo moksleivis. „Tiesa tokia, kad mano šeima visai nesuprato meno. Namie neskambėjo muzika, nebuvo knygų, niekas nėjo į teatrą... Vienintelis įkvėpimo šaltinis buvo televizorius. Šiandien tiek daug girdime apie televizijos keliamas problemas, bet tikiu, kad ji mane išgelbėjo“, – vaikystę prisimena Zemeckis.

Svajoti mėgstančiam vaikinui kinematografija tapo būdu pabėgti nuo kasdienybės, tad baigęs vidurinę jis jau nedvejojo – ėmėsi studijuoti kino meną Kalifornijoje. Čia buvo pastebėtas fantastinių filmų dievuko Steveno Spielbergo. Tiesa, įtikinti tėvus dėl studijų nebuvo lengva. „Jie buvo labai susirūpinę... Ir mano šeima, ir draugai – augome aplinkoje, kur tokioms svajonėms nebuvo lemta išsipildyti. Tėvai prisėsdavo ir bandydavo grąžinti mane į protą: „Argi nematai, iš kur esi kilęs? Tu negali tapti kino režisieriumi.“ Taigi jaučiau, kad turiu įgyvendinti šią svajonę ne tik dėl savęs, bet ir dėl jų.“

Būdamas 26-erių Zemeckis pristatė publikai pirmąjį ilgo metražo savo filmą „I Wanna Hold Your Hand“ (komediją įkvėpė to paties pavadinimo grupės „The Beatles“ daina). Deja, net Spielbergo indėlis nepadėjo sulaukti pripažinimo – bandymą prasiveržti į Holivudą ištiko fiasko. Kino bendruomenės dėmesį Robertui pavyko atkreipti tik 1984 metais, kai kino teatrus pasiekė „Romanas su brangakmeniu“. Filmo sėkmė ne tik svaigino, bet ir kėlė apetitą, tad jau kitais metais pasirodė pirmoji franšizės „Atgal į ateitį“ dalis.

Robertas Zemeckis
Robertas Zemeckis / Vida Press nuotr.

O paskui viskas klostėsi tarytum savaime: raudonas kilimas driekėsi po kiekvienu Zemeckio žingsniu, jo pašto dėžutę užplūdo gerbėjų laiškai, bendradarbiauti panūdo ryškiausios Holivudo žvaigždės ir, svarbiausia, Kino ir meno akademija nominavo Robertą „Oskarui“ už geriausią režisieriaus darbą. Dar didesnio pasisekimo sulaukė nuotaikinga komedija „Kas pakišo triušį Rodžerį?“, kurią iki šiol studentai nagrinėja kaip vieną reikšmingiausių kino istorijoje filmų.

Vis dėlto ne fantastinės komedijos, o jaudinama drama pelnė Zemeckiui išsvajotąją „Oskaro“ statulėlę. 1994 metais pasirodė viena jautriausių ir šviesiausių dešimtmečio juostų „Forestas Gampas“ – kino klasika tapęs filmas susišlavė šešis „Oskarus“ ir dar septyniems buvo nominuotas.

Režisierius Robertas Zemeckis Žaislų muziejuje Vilniuje
Režisierius Robertas Zemeckis Žaislų muziejuje Vilniuje / Žaislų muziejaus nuotr.

Pastaruosius du dešimtmečius Robertas kuria tik dramas. Spėliojama, kad taip režisierius bando pakartoti „Foresto Gampo“ sėkmę. Kino kritikai teigiamai įvertino pastaruosius jo darbus – „Sąjungininkus“, „Pasivaikščiojimą“ ir „Skrydį“, – tačiau svarbių apdovanojimų jam taip ir nepavyko laimėti. Tad dabar Zemeckis grįžta prie ištakų – dar šiais metais didžiuosius ekranus išvys juosta „Welcome to Marwen“. Pagal menininko Marko Hogancampo gyvenimo istoriją pastatytame filme realusis ir fantazijų pasauliai susipina taip įtaigiai, kad sunku atsiplėšti nuo ekrano. Žinoma, filmui netrukdo ir tai, kad pagrindinius vaidmenis sukūrė tokie talentai kaip Steve’as Carellas, Diane Kruger ir Janelle Monáe.

Fantastikos mėgėjams Zemeckis yra paruošęs dar daugiau staigmenų. Užkulisiuose kalbama, kad jis režisuos naujausią filmą apie superherojų Blyksnį, taip pat Roaldo Dahlo siaubo novelės vaikams „Raganos“ ekranizaciją. Pastarojo filmo labiausiai troško meksikietis Guillermo del Toro, šiemet pelnęs „Oskarą“ už geriausią režisieriaus darbą, vis dėlto panašu, kad teisė režisuoti šią juostą atiteko Robertui. Tai bus jau antras „Warner Bros.“ bandymas sukurti „Raganas“ – 1990 metais išleista nuotykių komedija su Rowanu Atkinsonu buvo ypač sėkminga. Taigi Zemeckio laukia itin sunki užduotis – ne tik nesugadinti, bet dar ir pranokti amerikiečių jau pamiltą filmą.