Lietuvių literatūra jaunimui turi naują žvaigždę: išrinktas paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtojas

Vytautas Varanius / A. Tarabildos nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Išrinktas jau penktą kartą nepriklausomų ekspertų ir leidyklos „Alma littera“ organizuojamo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtojas. Juo tapo rašytojas Vytautas Varanius su knyga „Šiltnamis“. Ką tik išleistas kūrinys išsiskyrė drąsiu žvilgsniu į jautrias ir nevaikiškas paauglių patirtis, į suaugusiųjų pasaulį lydinčias jauną žmogų.

Banali ar vis tik įtraukianti literatūra – ją puikiai geba atskirti jaunasis skaitytojas. Pasak knygos autoriaus, kol mokiniai bus verčiami skaityti tai, kas jiems nėra aktualu, tol santykis su literatūra negrįžtamai irs.

Kalbėdamas apie knygos sėkmės priežastis, rašytojas atviras – pernelyg dažnai šiuolaikinė literatūra praplaukia paviršiumi neužgriebdama gelminių dalykų ar siūlydama skaitytojams tuos pačius nuobodžius stereotipus, su kuriais jaunajam skaitytojui sunku tapatintis. Būtent vidinis poreikis prisidėti prie gyvos ir patrauklios literatūros kūrimo padėjo V. Varaniui užmegzti kontaktą su savo skaitytoju.

„Atrasti santykį su jauna auditorija – iššūkis, tačiau būtent tai skatina rašyti. Juk kurti tam, kad tekstas liktų stalčiuje – beprasmiška. Esu įsitikinęs, kad paauglio vidinis pasaulis nėra toks seklus ar paprastas, kaip gali pasirodyti suaugusiems. Norėjau suteikti balsą tiems, kurie ieško savęs, gyvenimo prasmės, jaučiasi vieniši ir neišgirsti. Kūrinyje siekiau parodyti ir tai, kad nors prieš šeimą neretai norime maištauti, ji yra be galo svarbi, o ir skausmas neaplenkia ir suaugusiųjų – net jei jie kenčia tyliai“, – teigia knygos autorius.

Jis neabejoja, tokie literatūros konkursai padeda šalies kultūrai stiprėti, ieškoti būdų apie egzistuojančias jaunimo problemas kalbėti suprantamai ir aktualiai bei sustiprina knygų vaidmenį jaunų žmonių gyvenime.

Patyčios, pirmosios meilės išbandymas, savižudybė – sudėtingi išgyvenimai, su kurias knygoje susiduria herojai. Šešiolikmetis Elvinas jaučiasi vienišas, nerandantis ryšio su tėvu ir trokšta patirti daugiau. Ne mažiau vienišas ir prie sūnaus prieiti bijantis jo tėtis. Gyvendami vienkiemyje vidury milžiniško kukurūzų lauko, į kurį nukrito meteoritas, Elvinas su tėčiu ir mažąja sesute nuobodžiai leidžia dienas prižiūrėdami laukus ir šiltnamį.

Vaikino kasdienybę padeda atgaivinti knygos ir muzika iš tėčio įrašų kolekcijos, tačiau kažko visados trūksta. Slenkančias dienas netikėtai praskaidrina į kaimą atsikrausčiusi Luka – žavi ir kūrybinga, gyventi trokštanti ir Elviną įkvepianti mergina. Tačiau su jos atsiradimu, kyla ir naujų išbandymų, kuriuos jiedviem teks atlaikyti. Sukurti šiuos veikėjus ir atskleisti jų vidinius pasaulius  autoriui padėjo ir asmeninės patirtys.

„Rašant bene didžiausiu sunkumu tapo iš atminties traukiami visokie skaudūs patyrimai, kuriuos reikėjo iš naujo pergyventi. Šią knygą rašyti paskatino tėčio pasitraukimas iš gyvenimo, taip pat prisidėjo mokyklos laikų, šeimos ir asmeninių santykių prisiminimai. Nepaisant to, grynos asmeninės patirties kūrinyje stengiuosi neperteikti, realius įvykius verčiu  į fikciją“, – pasakoja autorius.

Leidinių vadovė Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė kalbėdama apie šių metų laimėtoją pastebi, kad sprendimas buvo priimtas vienbalsiai, o rankraštis iš karto išsiskyrė tarp visų 16 konkursui pateiktų rankraščių. Jo autoriui atiteko ir 2900 eurų premija, kurią šiemet skyrė Lietuvos kultūros taryba.

„Vytauto Varaniaus „Šiltnamis“ atitiko visus konkursui keliamus reikalavimus ir buvo aukštos meninės kokybės. Nors knyga skirta jaunimui, joje įkvėpimo gali pasisemti įvairaus amžiaus skaitytojai – tie, kuriems artimos žmogaus brandos, vienatvės ir bendrystės, autentiško buvimo šiame pasaulyje temos“, – komentuoja leidinių vadovė.

Leidykla „Alma littera“ kitąmet jau šeštąjį kartą kvies autorius teikti kūrinius Paauglių ir jaunimo literatūros konkursui. Rašytojams tobulėti padedančio konkurso dėmesio centre kaip visuomet bus gebėjimas meistriškai atskleisti paaugliams aktualias temas.

„Konkurse raginame dalyvauti visus kuriančiuosius literatūrą jaunam skaitytojui. Nesvarbu, ar esate niekam nežinomas, pradedantis kurti žmogus, ar pripažintas, brandus autorius, visi rankraščiai laukiami. Tuos, kuriems nepasisekė laimėti šiemet, skatiname tobulinti rankraščius ir vėl dalyvauti. Galimybė būti įvertintam autoritetingos komisijos ir gauti jos įžvalgas apie pateiktą kūrinį taip pat yra didelė vertybė“, – pastebi V. Pilipauskaitė-Butkienė.

2020 metų konkurse norintys dalyvauti autoriai savo kūrinius pateikti leidyklai yra kviečiami iki kitų metų gegužės 1 d. Daugiau informacijos www.almalittera.lt

Skaitykite daugiau