Lietuvoje karantinas baigsis nuo liepos 1 dienos, tačiau suvaržymai išliks

Veido kaukė – apsauga nuo koronaviruso / Shutterstock nuotr.
Veido kaukė – apsauga nuo koronaviruso / Shutterstock nuotr.
BNS, Žmonės.lt
Šaltinis: BNS
2021-06-28 13:29
AA

Nuo liepos 1 dienos baigsis karantinas, tačiau toliau galios ekstremali situacija, todėl išliks ir dauguma suvaržymų, pirmadienį nusprendė Vyriausybė.

Kaip sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, paramos priemones nukentėjusiam verslui planuojama taikyti ir toliau.

„Didžioji dalis priemonių yra perkeliamos iš karantino nutarimo į ekstremalių situacijų nutarimo turinį“, – pristatydamas sprendimus pasitarime kalbėjo ministras.

„Nėra tiek daug pokyčių konkrečiose priemonėse, nes matome daug rizikų. Turime Delta atmainą, turime lėtėjantį vakcinavimą – tiesiog prisitaikoma yra prie teisinio reguliavimo“, – vėliau taip pat sakė jis.

Sprendime dėl ekstremaliosios situacijos numatyta, kad galimybių pasas būtų naudojamas dideliuose renginiuose, kuriuose žiūrovai renginį stebi ne tik iš sėdimų vietų – festivaliuose, masiniuose susibūrimuose, koncertuose, kt., taip pat teikiant švietimo ir asmens sveikatos priežiūros paslaugas. 

Išliks reikalavimas į renginius registruoti iš anksto, platinant bilietus elektroniniu būdu.

Be galimybių paso renginiai galėtų vykti tik žiūrovams sėdint, viduje užpildant ne daugiau 75 proc. sėdimų vietų. Atvirose erdvėse dalyvių skaičius neribojamas.

Spektaklio „Bohema“ akimirka / Martyno Aleksos nuotr.

Kaukės lieka privalomos ten, kur yra kontaktas

Pasibaigus karantinui, kaukės liks privalomos vietose, kur teikiant paslaugas yra kontaktuojama su kitais žmonėmis, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Nuo šiol kaukės privalomos yra ten, kur yra kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo, tačiau Vyriausybė, svarstydama į nutarimą taip pat įtraukė ir nuostatą, kad vis tik labai yra rekomenduojama ir uždarose erdvėse naudoti kaukes ten, kur yra vidinis įstaigų gyvenimas, ne tik, kur teikiamos paslaugos“, – žurnalistams pirmadienį sakė ministras.

Kaukės lieka privalomos viešajame transporte, prekybos vietose, viešojo sektoriaus institucijose.

Jis pabrėžė, kad tikslesni reikalavimai bus nustatyti operacijų vadovo sprendimais artimiausiu metu.

„Pagrindinė žinutė yra – nieko šiandien nepainiokime, dauguma priemonių – praktiškai visos yra perkeltos iš karantino statuso į ekstremaliosios situacijos statusą, išskyrus mano paminėtą kaukių aspektą“, – kalbėjo ministras.

A. Dulkys pabrėžė, kad dėl galimybių paso nuostatos nesikeičia ir jis toliau bus reikalingas toms pačioms paslaugoms gauti: tiek renginiuose, tiek maitinimo įstaigose.

Ministro teigimu, ateityje galimos reikalavimų peržiūros ar patikslinimai.

Virusai, viešasis transportas, kaukė, apsauga, Covid-19, koronavirusas / Shutterstock nuotr.

Išliekantys suvaržymai

Vykdant neformalųjį vaikų švietimą, užsiėmimuose uždarose erdvėse galėtų dalyvauti ne daugiau 30-ies vaikų – tai galiotų ir vaikų stovyklų grupėms, nebent visi vaikai ir darbuotojai yra persirgę ar pasiskiepiję.

Daugumą veiklos principų, tokių kaip švietimo paslaugų teikimas, pacientų lankymas ir kitų, taip pat numatoma reglamentuoti operacijų vadovo sprendimais.

„Kiekvienu atveju bus parengtas operacijų vadovo sprendimas“, – sakė A.Dulkys.

Covid-19 pacientus ligoninėse ir toliau bus draudžiama lankyti, nebent tai būtų vaikai, terminalinės būklės pacientai arba lankytojai yra persirgę šia liga arba nuo jos pasiskiepiję.

Šalyje ir toliau išlieka sienų kontrolė, ūkinės veiklos bei paslaugų teikimo reguliavimas.

Nutarimo projekte nustatoma, kad darbas įstaigose organizuojamas ir klientai aptarnaujami užtikrinant operacijų vadovo nustatytas sąlygas.

„Teks padirbėti komandai ir pritaikyti daugelį operacijų vadovo sprendinių būtent prie ekstremalios situacijos. (...) Iš principo nėra numatoma jokių reikšmingų palengvinimų ar kitokių dalykų“, – sakė ministras.

Nutarimo projekte nustatomos valstybės sienos kirtimo sąlygos: išlieka būtinybė pateikti imunizavimą nuo Covid-19 ligos arba Covid-19 tyrimo atlikimo faktą patvirtinančius dokumentus.

Karantinas Lietuvoje įvestas lapkričio 7 dieną, jis galios iki birželio 30-osios vidurnakčio. Nuo liepos šalyje liks galioti ekstremalioji padėtis.