Lietuvoje koncertuos Etiopijos muzikos istoriją pakeitusi atlikėja Minyeshu Kifle Tedla

Minyeshu Kifle Tedla / Koncerto organizatorių nuotr.
Minyeshu Kifle Tedla / Koncerto organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Su Etiopijos muzikos išskirtiniu stiliumi bei tradicijomis šį rudenį kviečia susipažinti organizacija „GM Gyvai“ į Lietuvą atveždama etiopų kilmės atlikėją Minyeshu Kifle Tedla. Ši atlikėja yra itin mėgstama Europoje, nes jos kūryba spalvinga, šiuolaikiška ir darniai vienija Etiopijos tradicijas su Vakarų muzikos elementais.

Atlikėjos kūryboje etiopų muzika įgyja vakarietišką atspalvį: gilų, dinamišką ir emocionalų, o Vakarų muzika jos kūryboje prisipildo pirmykštės energijos ir egzotiško Etiopijos muzikos paveldo, diktuojamo natūralaus gamtos ritmo. Etiopijos aura Minyeshu kūryboje suvienija Vakarų Afrikos, klasikinę, europietišką liaudies, bliuzo, džiazo ir Karibų muziką. Minyeshu muzika net tituluojama atskiru žanru, atvėrusiu naują Etiopijos muzikos etapą. Šiuolaikiškai skambančioje Minyeshu kūryboje išlaikomos pagrindinės Etiopijos muzikos tradicijos, pamatinės vokalinės manieros ir stiliai, o dainos atliekamos Etiopijoje vartojamomis kalbomis (daugiausiai dainuojama semitų amharic kalba). Minyeshu muzika subtiliai ir elegantiškai pritaikoma vakarietiškam supratimui prie Etiopijai būdingų asimetriškų ritmų prijungiant lengvo roko ir modernios muzikos elementus.

Rytų Etiopijos Dire Dawa mieste gimusi Minyeshu Kifle Tedla muzikinį kelią pradėjo būdama keturiolikos metų. Persikėlusi į Addis Abeba Minyeshu prisijungė prie svarbiausio Etiopijoje Nacionalinio teatro veiklos, kuriame išugdė savo dainininkės, šokėjos, prodiuserės ir choreografės talentus. Dirbdama teatre Minyeshu prisidėjo prie didžiausio Etiopijos muzikos ir šokių projekto „People to People“, kuriame dalyvavo visas Etiopijos muzikos scenos elitas. Su šiuo projektu ji gastroliavo po visą pasaulį – per keturis mėnesius aplankė daugiau nei 35 šalis. Etiopijoje Minyeshu scenoje pasirodydavo su žymiausiomis šalies muzikos ikonomis: Mulatu Astatkeand, Mahmoud Ahmed, Tilahun Gessesse, Bizunesh Bekele ir daugybe kitų. Atlikėja savo aktorės talentą atskleidė suvaidinusi pagrindinį vaidmenį Etiopijos filme „Senait“.

Antrasis Minyeshu muzikinis etapas prasidėjo persikėlus gyventi į Europą. 1996 m. Minyeshu atvyko į Belgiją, o po kelerių metų persikraustė į Nyderlandus, kuriuose, padedant įrašų studijos „Mosaique Vivant“ muzikos prodiuseriui San Graatsma, pradėjo įspūdingą kūrybinį periodą. 1997–1999 m. ji grojo su muzikantų iš Afrikos Kyšulio grupe „Africa Unite“, 2000–2004 m. Minyeshu koncertuodavo su savo grupe „Chewata“, o išleidusi pirmąjį solinį albumą „Meba“ (2002 m.) tapo itin populiaria atlikėja Nyderlanduose, Belgijoje ir Vokietijoje. 2004–2010 m. Minyeshu tęsė veiklą su savo įvairiataute grupe, su kuria išleido antrąjį albumą „Dire Diwa“. 2013 m. pasirodė naujausias Minyeshu albumas „Black Ink“, kurio muzika apibūdinama Etiopijos funk stiliumi.

Nuo 2005 m. Minyeshu aktyviai dalyvauja tarptautiniuose muzikos renginiuose. Atlikėja pasirodė  Nyderlandų „Mundial“, Turkijos „Bursa“ festivaliuose, „Moving Cultures“ Austrijoje, „Festival Jazz“ Šveicarijoje, „Africa Festival Würzburg“ Vokietijoje, „Barcelona Acció Musical“ Ispanijoje, „Festival Radio France Montpellier“ Prancūzijoje, „Africolor“ Paryžiuje, Portugalijos „Festim“ festivalyje. Į Afriką ji sugrįžo prisidėdama prie antrojo Alžyro „Pan-African“ festivalio, kuriame pasirodė su žymiais Afrikos artistais Salif Keita ir Youssou N’Dour. Senegale dalyvaudama „World Festival of Black Arts“ („Festival Mondial des Arts Nègres“) koncertavo kartu su Afrikos muzikos ambasadoriais Angelique Kidjo, Baaba Maal ir Youssou N'Dour.

Minyeshu yra dirbusi su daugybe Nyderlandų, Belgijos ir Vokietijos artistų bei orkestrų: Vokietijos–Etiopijos muzikiniu projektu „Sounds of Saba“ (2001 m.); prisidėjo prie „Zuco 103“ albumo „Whaa“ (2005 m.) kūrimo; Onno Krijn muzikinių projektų „Don’t be a stranger/ONE“ (2006 m. ) ir „Water“ (2008 m.); buvo Brigitta Hauer šokio spektaklio „Nesjomme“ choreografė (2003 m. ir 2008 m.); dalyvavo Leoni Jansen teatro gastrolėse „Made in Holland“ (2003 m.) ir „She got game“ (2010 m.); Marco Borsato „War Child“ koncerte Roterdame (2004 m.) ir daugybėje kitų renginių.

 Minyeshu ne tik dainomis, bet ir savo šokiu perteikia Etiopijos genčių vystymosi, nesantaikos istorijų šimtmečius. Šios atlikėjos skleidžiamos muzikinės vibracijos suvirpina kiekvieno žmogaus sielą. Ji kviečia visus muzikos mylėtojus leistis į kelionę, „Kupiną etiopų melancholijos, ritmų ir rimavimo, pakeliančių dvasią melodijų ir susimąstymo momentų“. Vieningai sutariama, jog šilta, energinga ir spalvinga Minyeshu kūryba Etiopijos muziką pakylėjo laipteliu aukštyn – į lygį, kuriame etiopų muzikos pajautimas ir tradiciniai instrumentai susijungia su vakarietiškomis meno formomis.

Koncertai:
Lapkričio 26d. 19val. Žalgirio arenos amfiteatras, Kaunas
Lapkričio 27d. 19val. Rusų dramos teatras

Minyeshu Kifle Tedla
Minyeshu Kifle Tedla