Lietuvoje lankosi Popiežius Pranciškus: faktai, kurių apie jį nežinojote
Rugsėjo 22–23 dienomis Vilniuje ir Kaune viešėsiantis popiežius Pranciškus (81) jau penkeri metai valdo Katalikų bažnyčią, bet iki šiol svarstoma, kas gi jis ir kur veda šią organizaciją.
Iš pirmo žvilgsnio atsakymas paprastas – Argentinos kardinolas Jorge Mario Bergoglio, tapęs 266-uoju Romos katalikų bažnyčios pontifiku. Pirmasis istorijoje popiežius iš Amerikos ir pirmasis popiežius ne europietis po daugiau nei 1200 metų pertraukos – nuo tada, kai VIII amžiuje Bažnyčios galva buvo Sirijoje gimęs Grigalius III. Pirmasis jėzuitų ordino narys, kardinolų konklavos valia tapęs aukščiausiu hierarchu. Pirmasis, pasirinkęs vieno simpatingiausių ir kukliausių Katalikų bažnyčios šventųjų – šventojo Pranciškaus vardą.
Hierarchas, keičiantis senus ritualus ir pasenusias nuostatas, neliestas šimtmečiais, – nuo protokolo smulkmenų (atleido šveicarų gvardijos vadą, garsėjusį diktatoriaus manieromis, pirmąkart istorijoje Vatikano muziejų vadove paskyrė moterį, nurodė surengti mažosios valstybės finansų auditą, atsisakė apsigyventi popiežiaus apartamentuose, pats vairuoja „Ford Focus“ ir apskritai visą gyvenimą garsėja kukliais įpročiais) iki principinių dalykų (ragina Bažnyčią suteikti daugiau galimybių moterims, kritikuoja globalizmą, marksizmą, kapitalizmą, turtų ir galios sureikšminimą, mokesčių turtingiesiems mažinimo politiką, be pykčio ir paniekos KALBA apie homoseksualus ir kunigus gėjus („Jei kas nors yra gėjus ir ieško Dievo ir yra geros valios žmogus – kas aš toks, kad galėčiau jį teisti?“), ieško bendrų taškų su kitų tikėjimų atstovais). Tačiau jis nėra ir paprastas širdžių popiežius – tokie žmonės nesirenka įtakingo ir intelektualaus jėzuitų ordino.
Ne veltui Vatikano ekspertė, eruditė, filosofijos mokslų daktarė Angela Ambrogetti ragina žvelgti giliau – ir matyti ne tik popiežių, pozuojantį asmenukėms, bučiuojantį vaikus ir vykstantį į mažus miestelius aukoti mišių ar kviečiantį į Vatikaną varguolius. Daktarė Ambrogetti ragina ne galvoti apie tai, ką popiežius vilki ir kur miega, o pradėti skaityti jo parašytus tekstus ir įsiklausyti į žodžius. Tačiau ne mažiau įdomi ir žemiškoji pontifiko biografija.
NUO SENOVĖS IKI MŪSŲ DIENŲ
Oficialiai amžiaus cenzas renkant popiežių neegzistuoja. Jauniausias pontifikas per visą Vatikano istoriją buvo Jonas XII – manoma, kad 955 metais, kai pradėjo eiti šias pareigas, jam buvo vos aštuoniolika. Vyriausias – Klemensas X, kuriam 1679-aisiais tapus popiežiumi buvo beveik 80-dešimt. Katalikų bažnyčios galva jis išbuvo šešerius metus.
1268 metais, mirus popiežiui Klemensui IV, Viterbo mieste (tada ten buvo popiežiaus rezidencija) prasidėjusi konklava truko taip ilgai, kad miesto valdžia pareiškė nebetieksianti kardinolams maisto – tik duoną ir vandenį. Galiausiai miestelėnai, siekdami paspartinti kardinolų apsisprendimą, nuardė dalį stogo patalpos, kur buvo susirinkusi konklava. Tačiau ir tai nepadėjo – konklava truko dar ilgiau nei metus, iki 1271-ųjų rugsėjo 1-osios, ir buvo ilgiausia per visą istoriją. Beveik dvejus metus ir dešimt mėnesių trukusių rinkimų laikotarpiu trys kardinolai iš 20 mirė, o vienas atsistatydino. Galiausiai nauju popiežiumi tapo Teobaldo Visconti, jis pasivadino Grigaliumi X.
XVI amžiaus pabaigoje Europoje pradėjus populiarėti kavai, kai kurie katalikai ėmė reikalauti, kad popiežius uždraustų naująjį gėrimą kaip „velnišką“. Tačiau tuometis Katalikų bažnyčios vadovas Klemensas VIII, paragavęs kavos, pareiškė: „Šis gėrimas toks nuostabus, kad būtų nuodėmė palikti jį klaidatikiams.“
1967-aisiais JAV prezidento Lyndono B. Johnsono
vizitas Vatikane vyko dvi dienos prieš Kalėdas. Prezidentas su tuometiniu
popiežiumi Pauliumi VI apsikeitė dovanomis: JAV valstybės galvai įteiktas vertingas
XV amžiaus religinis paveikslas, o štai pontifikas gavo... bronzinį paties
Lyndono B. Johnsono biustą!
POPIEŽIUS PRANCIŠKUS: TIK FAKTAI
Popiežius kartais klaidingai pavadinamas Pranciškumi I. Oficialus pontifiko vardas – tiesiog Pranciškus: pirmuoju jis taps tik tada, jei atsiras dar vienas popiežius, norintis vadintis Pranciškumi, savo ruožtu jis taps Pranciškumi II.
Jo Šventenybė jau šešis dešimtmečius gyvena tik su vienu funkcionuojančiu plaučiu: dėl itin sunkaus uždegimo ir cistų dalis plaučio buvo pašalinta, kai būsimam popiežiui tebuvo 21-i.
Šventasis Tėvas laisvai kalba ispaniškai, lotyniškai ir itališkai, supranta vokiečių, prancūzų, portugalų, anglų ir ukrainiečių kalbas.
Gerai žinoma, kad popiežius labai mėgsta futbolą, tačiau jam patinka ir krepšinis, jį žaidė būdamas paauglys.
2013 metais buvęs kompanijos „Harley-Davidson“ dizaineris ir vieno iš jos įkūrėjų anūkas Willie G. Davidsonas padovanojo popiežiui motociklą „Harley-Davidson Dyna Super Glide“. 327 tūkstančiai JAV dolerių – už tokią sumą šis motociklas su pontifiko autografu parduotas Paryžiaus aukcione (įprasta šio modelio kaina – apie 20 tūkstančių dolerių). Visos lėšos skirtos benamiais besirūpinančioms organizacijoms.
Daugiau skaitykite šios savaitės žurnale „ŽMONĖS“.