Lietuvoje minimas moterų teisės balsuoti šimtmetis
Lietuvoje minimas moterų teisės balsuoti šimtmetis
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A
Minint moterų balso teisės jubiliejų Lietuvoje, prie Vilniaus centrinio pašto išsiųsta per šimtą atviručių Lietuvos valstybės vadovams, politikams, žurnalistams, nevyriausybinių organizacijų atstovams. Akcijos iniciatoriai sako, kad taip primintas svarbus Lietuvos demokratijos jubiliejus, kurį valstybės vadovai pamiršo.
Prieš šimtą metų Lietuvoje iškovota balso teisė moterims. 1918 m. lapkričio 2 d. Laikinosios konstitucijos pamatiniuose dėsniuose sulygintos vyrų ir moterų balsavimo teisės.
1919 m. buvo priimtas Steigiamojo Seimo įstatymas, moterims suteikta galimybė būti ir kandidatėmis, ir rinkėjomis. Moterys pateko į sąrašus, dalyvavo rinkimų kampanijoje ir buvo išrinktos į Steigiamąjį Seimą.
Taip Lietuva suteikė ir realiai įgyvendino balsavimo teisę moterims anksčiau už tokias šalis kaip JAV, kur balsavimo teisė moterims iškovota 1920 m., ar Prancūziją, kur tokia teisės laimėta tik 1945 m.
„Daugelis šiais metais turbūt jau nebespėja lankyti renginių, kurie yra skirti valstybės šimtmečiui paminėti, tačiau kai bandėme rasti nors vieną valstybinį minėjimą šiai ypatingai – moterų balsavimo teisės Lietuvoje – sukakčiai paminėti, to padaryti nepavyko. Atrodo, tenka liūdnai konstatuoti faktą, kad valstybė pamiršo bene vieną svarbiausių datų savo pačios demokratijai. Tačiau džiugu, kad balsavimo teisė rūpi visuomenei, kuri taip gausiai šiandien susirinko“, – sako žmogaus teisių portalo redaktorė Jūratė Juškaitė.
Šiandien prie Vilniaus centrinio pašto apie 40 susirinkusių žmonių išsiuntė specialias, šiai progai sukurtas atvirutes. Ant atviručių buvo perkelta istorinė, 1920 m. Lietuvos Steigiamojo Seimo narių-moterų nuotrauka, kurioje įamžintos G. Petkevičaitė – Bitė, E. Spudaitė – Gvildienė, O Muraškaitė – Račiukaitienė, O. Stakauskaitė, M. Draugelytė – Galdikienė. Atvirutės išsiųstos su proginiu Lietuvos pašto išleistu pašto ženklu, skirtu moterų balsavimo šimtmečiui Lietuvoje.
„Apmaudu, jog minint 100-sias Lietuvos valstybės atkūrimo metines vengiama pripažinti, kad būtent moterų dėka šiandien Lietuvą laikome demokratiška valstybe. Tik jų politinė valia ir atkaklumas lėmė, jog 1918 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatiniuose dėsniuose buvo įtvirtinta balsavimo teisė didesnei pusei mūsų visuomenės narių. Ir šiandien moterys išlieka pažangos avangarde, nes kovoja už gilesnę, lygiaverčiu dalyvavimu grįstą demokratiją, tačiau jų indėlis vis dar nėra deramai įvertinamas“, – sako Lygių galimybių plėtros centro atstovė Margarita Jankauskaitė.
Atviručių siuntimo akciją organizavo Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatyva, Lygių galimybių plėtros centras ir Lietuvos žmogaus teisių centras.