Lietuvoje – palaikymas Ukrainai: „Ji šiuo metu kaunasi dėl mūsų laisvės“
Ankstyvą ketvirtadienio rytą Rusijai užpuolus Ukrainą, visame pasaulyje pradėjo dar garsiau aidėti palaikymas agresiją patiriančiai šaliai. Ne išimtis ir Lietuva – tiek politikai, tiek žinomi žmonės socialiniuose smerkė karo veiksmus. „Mes kartu su Ukraina“ – palaikymą sunkiu metu siuntė jie.
Karas Ukrainoje – tokia žinia ketvirtadienio rytą skamba tiek Lietuvos, tiek pasaulio žiniasklaidos antraštėse. Žinia apie įsižiebusį karą, be jokios abejonės, šokiravo visą pasaulį.
Rusijai pradėjus karinę operaciją Ukrainoje, prezidentas Gitanas Nausėda po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio ketvirtadienį įvedė nepaprastąją padėtį Lietuvoje, šalies pareigūnai pradės konsultacijas NATO dėl grėsmės saugumui, rašo naujienų agentūra BNS.
Taip pat taryba nusprendė, kad „Lietuva kreipsis dėl NATO sutarties ketvirtojo straipsnio aktyvavimo“, nurodė šalies vadovas. Šis straipsnis numato, kad Aljanso šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios narės teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui.
G.Nausėda sakė, kad nepaprastoji padėtis įvedama siekiant užtikrinti Lietuvos išorinį saugumą.
Kol kas nebus įvedami jokie apribojimai Lietuvos gyventojams.
Šalies vadovai taip pat žada tęsti dvišalę paramą Ukrainai ir telkti tarptautinę pagalbą Kijevui.
Palaikymas Ukrainai
Žinomi Lietuvos žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi palaikymo žinutėmis Ukrainai.
„Dieve, saugok Ukrainą… Plyšta širdis“, – neslėpdama emocijų rašė režisierė Giedrė Žičkytė.
Grupė „The Roop“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo tokiais žodžiais: „Visa širdimi esame su Ukraina. Kas dabar vyksta, yra didelio egoizmo, nužmogėjimo ir noro pasaulyje įnešti dar daugiau chaoso pavyzdys. Žvelgiant, kas vyko praeityje su Lietuva pamename, kad Rusijos agresiją esame patyrę ne vieną kartą. Buvome okupuojami, tremiami, žudomi. Kiekviena šeima turi gyvus prisiminimus apie tai. Todėl puikiai suprantame ir palaikome Ukrainą dabar.“
Menininkė Jolita Vaitkutė ragino solidarumą reikšti ne tik socialiniuose tinkluose pasikeičiant nuotraukų rėmelius ar rašant jautrias žinutes, bet ir prisidedant finansiškai.
„Tragiškas rytas. Nors sunku susikaupti, svarbu daryti savo suplanuotus darbus ir demonstruoti, kad esame susitelkę. Ukrainos žmonėms galima padėti materialiai jau dabar“, – apie paramą rašė J.Vaitkutė ir pasidalijo rekvizitais.
Atlikėjas ir kompozitorius Stanislavas Stavickis-Stano neslėpė, kad patikėti, jog prasidėjo karas, vis dar sudėtinga. Vis dėlto, pasak jo, dabar turime būti kaip niekad vieningi.
„Kaip norisi dabar paklausti – na, tai kur jūs dabar? Tie, kur kalbėjote, kad karas – tik Vakarų propoganda, kad tankai per tokius orus nevažiuos, kad niekas nesiruošia pulti Ukrainos...
Norisi paklausti, bet aš suprantu, kur jūs dabar. Juk ir aš slaptai tikėjau, kad nieko nenutiks. Negali nutikti. Tik ne taip arti mūsų. Bet nutiko.
Ne laikas žiūrėti atgal ir bandyti prisiminti, kas ir ką galvojo anksčiau. Viskas pasikeitė. Jau bet kuris skeptikas realiai supranta, kokiame pavojuje ir Lietuva atsidūrė.
Pamirškime nuoskaudas arba bent atidėkime į šalį. Balkonėlius, kaukes, skiepus, valdžios aroganciją, protestuojančių įniršį, nesusikalbėjimą.
Aš atsimerkiau šįryt ir supratau, kad pasaulis negrįžtamai pasikeitė. Atsimerkime kartu. Nes dabar privalome būti kartu. Kartu su savo tauta. Kartu su Ukraina“, – rašė S.Stavickis.
Panašiomis įžvalgomis pasidalijo ir buvęs grupės „Naktinės personos“ narys Aras Vėberis.
„Pastarosiomis savaitėmis kantriai stebėjau, kaip kiekvienas straipsnis apie Ukrainą, Putiną ar Batką, tam tikriems individams sukeldavo net juoką, pašaipas, stebino jų pareiškimai, kad Batka maladiec, o Putinu reikia pasitikėti, kad karas yra tik smegenų pudrinimas ir jo tikrai nebus, kad Lietuvai reikia išstoti iš ES ir Nato, nes tai didžiausias blogis ir t.t.
Labai norėčiau šiandien pažiūrėti į tų individų kiauliškus išgamų snukius. Ar jiems ir toliau juokinga?“ – žodžių į vatą nevyniojo jis.
Keliautojas ir knygų autorius Vytaras Radzevičius, kalbėdamas apie nepateisinamą Rusijos agresiją, taip pat nevyniojo žodžių į vatą.
„Dideli rūmai su milžiniškais baldais ir marinuotu lavonu. Ir juose po stalais slankiojantis nusmurgęs gnomas žiurkės iškamšos snukiu žaidžia karą. Jis įsivaizduoja, kad su savo dujų kolonėlės zombiais gali valdyti pasaulį.
Apgailėtina XXI amžiaus parodija su iškrypėliška klounada. Šitą kremlinų bufonadą reikia išjungti. Nedelsiant. Visais įmanomais būdais. Uždaryti sienas, nutraukti ryšius, jokių vizų zombiams, jokių sportų, degtinių, varžtų, dujų, naftų, filmų ir televizijų. Juos reikia pamiršti, atjungti ir išjungti. Pasiųsti. Dabar. Nes po to bus per vėlu. Ir ne tik melstis už Ukrainą, bet ir būti su kartu su ja. Dabar ji tapo laisvo pasaulio forpostu prieš didžiausią pasaulio blogį.
Renginių organizatorė Agnė Grigaliūnaitė vylėsi, kad Ukraina ir pasaulis sugebės susivienyti ir suvaldyti agresorę šalį.
„Tikiuosi, kad šiandien atsitiko istorinė diena. Putino pabaigos pradžia. Tikiu, kad pasaulis susikaups ir izoliuos Rusiją ir tą visą gaują Putino antžmogių once and for all. Ir dar tikiuosi, kad Rusijos žmonės pagaliau supras, kad ne tik laisvė turi kainą. Kainą turi ir baimė, ir vergo genas, ir ne kritiškas mąstymas. Viskas turi savo kainą“, – rašė ji.
Lietuvos Šaulių sąjungai priklausantis grupės „G&G Sindikatas“ narys Gabrielius Liaudanskas-Svaras ragino nepasiduoti baimei.
„Aš ramus. Aš pasiruošęs. Aš apsisprendęs. Abejingumas ir skystablauzdiškumas nepateisinami. Tegul posakis: „aš nieko negaliu pakeisti“ – pasakė 3 milijonai žmonių ir nieko nepadarė – būna ne apie mus. Apie mus yra tai, kad kai padugnės ateina į mūsų žemę, mes stojame į kovą ir apginame viską, kas mums brangiausia. Taip buvo ir bus per amžius.
Mes neturime vergo geno. Neturi jo ir ukrainiečiai. Slava Ukraini!“ – palaikymą reiškė jis.
Lenktynininkas Benediktas Vanagas taip pat dalijosi palaikymo žinute. Jis teigė, kad Ukraina kovoja dėl mūsų visų laisvės.
„Orda šliauš, kol nebus sustabdyta. Ukraina šiuo metu kaunasi dėl mūsų laisvės, visos Europos ateities. Slava Ukraiyni“, – rašė B.Vanagas.
Vilniaus miesto tarybos narys, prodiuseris Gediminas Jaunius taip pat pritarė minčiai, kad pasiduoti baimei negalime. Pasak prodiuserio, nė vienas Lietuvos pilietis negali likti nuošalyje – prireikus būtina padėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams.
„Tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje, jaudina. Tačiau neturime prabangos išsigąsti. Ukrainos užpuolimas yra visos Europos užpuolimas. Naivu būtų save įtikinėti priešingai.
Teisingai elgiasi Lietuvos vadovai operatyviai reaguodami, metas mobilizuoti visas turimas galias.
Tačiau negalime ir kiekvienas asmeniškai likti nuošalyje – šis karas palies visus. Kiekvieno padoraus asmens reikalas šiandien savęs paklausti – ką aš konkrečiai galiu padaryti? Ir ne, aš nekalbu apie rėmelius ar nuotraukas socialiniuose tinkuose. Tai ženklas, kuris ok, bet šiandien karas vyksta ne (tik) komentarų skiltyse.
Ukrainos užpuolimas jau sukėlė humanitarinės krizės bangą, kuri netruks pasiekti mūsų miestus. Vilnius tam patyliukais ruošėsi ir pirminiai planai parengti. Tačiau, jei prireiks, turime būti pasiruošę kiekvienas asmeniškai prisidėti, kad nuo karo bėgantys žmonės rastų deramą prieglobstį.
Pats metas peržiūrėti savo aruodus ir įsivertinti, ką, kad ir truputėlio patogumo sąskaita, esame kiekvienas pasiruošęs aukoti – kambarį? Namą? Gal pinigų? Esu tikras, netruks rastis patikimų būdų, kaip saugiai ir patikimai galėsime savo paramą siųsti ukrainiečiams besikaunantiems savo šalyje ir prieglobsčio ieškantiems pas mus.
Neapsigaukime, kad karas tik Ukrainoje. Tikiuosi, pamišėliai Kremliuje nesugalvos peržengti NATO ribos, bet informacinio karo kariauti mūsuose jie tikrai nesivaržys. Todėl šiomis dienomis būkime ypač budrūs savo žodžiuose. Būkime susitelkę. Reikškime aiškią paramą Lietuvos lyderiams, kurie šiandien demonstruoja tinkamą ryžtą.
Mes matėme, ką gali vieninga Tauta. Dėl šio galime švęsti Kovo 11-ąją. Išlikome vienybės karta, kurios nepajėgs įveikti nei tankai, nei melagienos. Būkime vieningi tarpusavy ir išvien su Ukrainos Tauta. Slava Ukraini“, – rašė jis.