Lietuvoje pristatomas analogų neturintis televizijos projektas: dėl būsimų dalyvių – konsultacijos su gydytojais ir brangi įranga

Jurgis Jefremovas, Laura Paukštė, Dominykas Kubilius ir Liepa Lieponė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Jurgis Jefremovas, Laura Paukštė, Dominykas Kubilius ir Liepa Lieponė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

LNK netrukus pristatys ilgo pasiruošimo pareikalavusį televizijos projektą. Ar kada bandėte įsivaizduoti, kad gyvenate tamsoje? Su kuo ji jums asocijuojasi? Baime, ramybe? Televizijos žiūrovai greitai pamatys dalyvius, gyvenančius drauge su neregiais, prisitaikiusiais prie tokios kasdienybės. „Tamsoje“ – naujas LNK realybės šou, kur tik jūs spręsite, kas nugalės.

„Nėra didesnio iššūkio negu gyvenimas tamsoje, – sako LNK programų direktorius Jurgis Jefremovas. – Televizija yra vaizdas ir šviesa, o naujas socialinis eksperimentas vyks visiškoje tamsoje. Regintys žmonės pateks į tamsą ir bandys prie to prisitaikyti. Šis projektas – drąsus, stebinantis, išskirtinis ir yra tikras iššūkis ne tik projekto dalyviams, bet ir pačiai televizijai.“

Dėl šio projekto specialiai iš Vokietijos LNK atsigabena brangią įrangą, leisiančią eksperimento dalyvius filmuoti visiškoje tamsoje. Jokios šviesos. Patalpose, kur gyvens išrinktieji, nedegs telefono švieselė, mikrobangų krosnelė, darinėjant šaldytuvą taip pat nebus jokios šviesos.

Spaudos konferencijos akimirka
Spaudos konferencijos akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Kaip teigė prodiuserė Laura Paukštė, dėl dalyvių sveikatos ir būklės su gydytojais jie konsultuojasi jau dabar. Moteris tikino, kad medikai dalyvius prižiūrės viso projekto metu, padės jiems adaptuotis ir prižiūrės, kad pasibaigus analogų neturinčiam šou jie galėtų į normalų gyvenimą sugrįžti be jokių neigiamų pasekmių.

Spaudos konferencijos akimirka
Spaudos konferencijos akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Realybės eksperimentą LNK įgyvendins kartu su mokymų centru „Dialogas tamsoje“ ir prodiuserių kompanija „TymDrym“. Eksperimentas prasidės netrukus, bus rodomas dešimt savaičių. Jame dalyvaus drąsuoliai, kuriems priimti tamsos iššūkį padės regėjimo negalią turintys žmonės, kuriems gyvenimas tamsoje yra kasdienybė.

Laura Paukštė
Laura Paukštė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Nuo pat pirmųjų eksperimento akimirkų įvyks unikalus apsikeitimas vaidmenimis: mūsų visuomenėje mažiau galinčiu laikytas žmogus staiga taps visa galva pranašesnis už įgaliuosius, o pastarieji pasijus bejėgiai ir priklausomi nuo vedlių, kurie tamsoje jaučiasi tarsi žuvys vandenyje“, – eksperimento „Tamsoje“ esmę atskleidžia „TymDrym“ prodiuserė Laura Paukštė.

Laura Paukštė
Laura Paukštė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Kiekvieną savaitę dalyviai turės atlikti specialias užduotis, kurios priartintų reginčiuosius prie neregių gyvenimo arba atvirkščiai. Regintiesiems teks mokytis naudotis baltąja lazdele, žaisti aklųjų riedulį golbolą, dirbti kasdienius buities darbus aklinoje tamsoje ir t.t. Neregiams šis projektas sukurs platformą, kurioje jie galės pademonstruoti savo įgūdžius ir skatins mažinti aklųjų ir silpnaregių atskirtį.

„Regėjimo praradimas žmonėms reiškia ypatingai daug. Visų pirma patiriamas šokiruojantis bejėgiškumas, tačiau tuomet žmonės pradeda prisitaikyti ir atranda būdus, kaip tvarkytis su trikdančia situacija. Tikriausiai sunku įsivaizduoti, kad tokia netektis leidžia atskleisti nežinomus žmogaus išteklius ir talentus“, – sako „Dialogo tamsoje“ projekto vadovė Liepa Lieponė.

Eksperimento metu dalyvių laukia:

• Veikimas už kasdienybės ribų

• Emociniai iššūkiai ir išgyvenimai

• Prarastas erdvės ir laiko pojūtis

• Priklausomybė nuo kitų

• Nevizualinių juslių sužadinimas

• Unikali naujų pojūčių, pažinimo ir bendravimo patirtis

• Bendradarbiavimo ir pasitikėjimo vienas kitu svarbos suvokimas

• Užslėptų galimybių atradimas

• Mąstymo ribų praplėtimas

• Išankstinių nuostatų nugalėjimas

• Savo paties gyvenimo įvertinimas iš kitos perspektyvos

• Regėjimo dovanos įvertinimas