Lietuvos „fintech“ sektoriuje dirbančioms moterims – svarbūs įvertinimai

Asta Grigaitytė, Vaiva Amulė, Erika Maslauskaitė, Inga Karulaitytė / Asmeninio albumo nuotr.
Asta Grigaitytė, Vaiva Amulė, Erika Maslauskaitė, Inga Karulaitytė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-05-11 09:45
AA

Nors pasaulyje įvairiose verslo srityse moterys dažnai nusileidžia vyrams atlyginimų dydžiu bei aukštų postų skaičiumi, tačiau Lietuvos „fintech“ sektoriuje jų vaidmuo stiprėja. Tai įrodo naujausi moterų įvertinimai.

Lietuvoje kasmetiniuose „fintech“ apdovanojimuose „fintech“ metų lydere tapo asociacijos „Fintech Hub LT“ vadovė Vaiva Amulė. Verta paminėti, kad tarp nominančių buvo finansų viceministrė Vaida Markevičienė ir buvusi Lietuvos banko (LB) Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

„Leiskime vyrams būti vyrais ir daryti tai, ką jie moka geriausiai (struktūrą), o moterims kurti nuostabią atmosferą, užtikrinti bendradarbiavimą ir kitaip kurt vertę. Mano nuomone, svarbu pripažinti įvairias žmonių savybes ir sugebėjimus bei įgalinti juos leidžiant įnešti reikšmingą indėlį į įvairias veiklos sritis. Pripažinkime ir įvertinkime kiekvieno indėlį, nes visi esam skirtingi ir turime skirtingus sugebėjimus bei talentus.

Vyrai dažnai pasižymi puikia struktūrine mąstysena, gebėjimu spręsti sudėtingus techninius klausimus ir siekti konkrečių tikslų. Tai yra vertingos savybės, kurias būtina įvertinti ir leisti joms atsiskleisti. Tačiau neturime pamiršti ir moterų įnašo. Moterų intuityvumas, gebėjimas įvertinti žmonių poreikius ir užtikrinti harmoningą darbo aplinką yra nenugalimi pranašumai, kurie gali padėti įmonėms augti ir plėstis.

Dėl to tikiu, kad sėkmės ateina tada, kai mes suderiname įvairovę. Linkiu visoms moterims ir vyrams, dirbančioms finansų technologijų sektoriuje (ir ne tik), toliau puoselėti savo talentus. Kviečiu visus vieni kitus palaikyti, kad visi jaustųsi įvertinti ir sugebėtų pilnai realizuoti savo potencialą“, – teigia V.Amulė.

Vaiva Amulė / „fintech“ nuotr.

Svarbų įvertinimą pelnė ir „Fintech Hub LT“ valdybos pirmininkė Asta Grigaitytė. Ji paskirta Europos moterų mokėjimų tinklo ambasadore Lietuvoje. A.Grigaitytė tapo pirma šio tinklo atstove mūsų šalyje. Organizacijos narėmis taip pat išrinktos „Fintech Hub LT“ vadovė Vaiva Amulė ir asociacijos valdybos narės – Erika Maslauskaitė bei Ingai Karulaitytė.

„Fintech“ lyderės skatins moteris labiau pasitikėti savimi

Lietuvoje moterų ir vyrų atlyginimų atotrūkis vis dar didelis. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2020-aisiais šis skirtumas siekė net 12,1 proc. Nors atlyginimo atotrūkis mažėja, tai vyksta vis lėčiau. Pavyzdžiui, 2018 m. atotrūkis mažėjo 1,1 proc., 2019 m. – 0,8 proc., 2020 m. – 0,3 proc.

Viena iš priežasčių, kodėl moterų atlyginimai – mažesni, yra mažesnis pasitikėjimas savo jėgomis.

Į tai dėmesį atkreipė moterų mokėjimų tinklo ambasadore tapusi A.Grigaitytė: „Tyrimai rodo, kad viena iš priežasčių, kodėl moterų atlyginimai – mažesni, yra mažesnis pasitikėjimas savo jėgomis. Iš beveik 100 tūkst. vadovų Lietuvoje moterys užima nepilnus 30 tūkst. pozicijų. Matydamos mažiau vadovių, moterys ir pačios rečiau pretenduoja į tokias pozicijas. Naudodamasi EPWN patirtimi ir man suteiktu pasitikėjimu daugiau kalbėsiu apie galimybes moterims Lietuvoje pasiekti savo tikslų bei paraginti jas tai daryti aktyviau“.

Lietuvoje ryškiausi darbo užmokesčio skirtumai tarp moterų ir vyrų pastebimi įmonėse, užsiimančiose finansine ir draudimo veikla (33,8 proc.), į kurią įtraukiama ir A.Grigaitytės atstovaujama „fintech“ sritis. Moterys vidutiniškai uždirba daugiau nei vyrai tik dviejose iš aštuoniolikos ekonominės veiklos sričių: transporto ir saugojimo bei statybos srityje.

Kasmetinės „The Fintech Landscape in Lithuania“ apžvalgos duomenimis, Lietuvoje 43 proc. „Fintech“ įmonėse dirbančiųjų yra moterys. 34 proc. moterų užima vadovaujančias pozicijas.

Pagal išduotas licencijas „fintech“ bendrovėms, Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje. Taip pat Lietuvoje priskiriama prie mažiausiai rizikingų jurisdikcijų pasaulyje pinigų plovimo rizikos atžvilgiu, užimdama 6 vietą „Basel Institute on Governance AML index“ reitinge. Šiuo metu Lietuvoje „fintech“ sektoriuje dirba 7 000 žmonių, įkurtos 263 bendrovės.