„Lietuvos garbė 2018“: apdovanojami nepastebimi Lietuvos didvyriai

„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Kovo 11-ąją TV3 televizijos eteryje tradiciškai dalijamos „Lietuvos garbės“ statulėlės. Jos teikiamos kartais nepastebimiems Lietuvos didvyriams – žmonėms, atlikusiems žygdarbį, įkvėpusiems aplinkinius ir kuriantiems gražesnę Lietuvą.

Iškilmingą ceremoniją veda Audrės Kudabienės ir Marijono Mikutavičiaus duetas, o muzikinius pasirodymus dovanoja ryškiausios muzikos žvaigždės.

Dainininkas Merūnas Vitulskis gieda Lietuvos valstybės himną, kartu su juo – ir visi salėje esantys svečiai.

Dar gerokai iki iškilmingų kasmečių apdovanojimų, Lietuvos žmonės buvo kviečiami siųsti istorijas tų, kurie kuria gražesnę Lietuvą ir geresnį pasaulį.

„Šiemet labiau nei bet kada norime nešti žinią, kad tikrieji herojai dažnai yra nematomi. Pro juos praeiname gatvėje, susitinkame parduotuvėje, stovime šalia prie raudono šviesoforo. Mes niekada nežinome – gal šalia esantis žmogus paaukojo organą, daugybę metų yra kraujo donoras, gal išgelbėjo skęstantįjį ar kasdien savanoriauja. Tai, kad ypatingi ir svarbūs žmonės yra greta mūsų, suteikia saugumo ir jaukumo jausmą. Be to, tai skatina mus pačius jausti atsakomybę ir prireikus pasielgti herojiškai“, – sakė TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė.

„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Šių metų „Lietuvos garbės“ herojai:

Už nuopelnus Lietuvai – Jonas Baldvinas Hannibalssonas

Netradicine nominacija šiemet buvo pagerbtas buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras Jonas Baldvinas Hannibalssonas. Jį lietuviai atsimena kaip vienintelį Vakarų valstybių politiką, po Sausio 13-osios įvykių atskubėjusį į Lietuvą ir ne tik pareiškusį solidarumą, bet ir skatinusį kitas valstybes nelikti abejingas Baltijos šalių kovai už nepriklausomybę. Praėjus keletui savaičių po vizito, Islandija tapo pirmąja Vakarų valstybe, pripažinusia Lietuvos laisvės siekį.

Statulėlę jam įteikė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji, beje, sakydama kalbą, pabrėžė, kad šiandien, Kovo vienuoliktąją, ne tik ji, bet ir iš užsienio šalių atvykę žmonės stebėjosi, kaip lietuviai švenčia laisvę, nepriklausomybę, kaip moka džiaugtis ir vertinti tai.

J. B. Hannibalssonas papasakojo, kad 1991 m. iš prof. Vytauto Landsbergio naktį prieš sausio tryliktąją sulaukė skambučio su kvietimu atvykti. „Negalėjau atsisakyti. Priežastis, kodėl esu čia, nes sužinojau, kad senas mano draugas yra ligoninėje. Nuvykau jo aplankyti. Gal profesorius ir negaluoja, tačiau jo protas yra šviesus“, – teigė buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras.

TV3 parodė vaizdo reportažą, kuriame prof. V. Landsbergis pristato nominantą, pasakoja apie jo svarbą, taip pat – kaip J. B. Hannibalssonas profesorius lanko ligoninėje.

„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų globėja: Michaela Rak

Vulkanu vadinama vienuolė iš Lenkijos į Vilnių atkeliavo turėdama vos 3 zlotus. Nuo jų ir prasidėjo pirmojo Lietuvoje hospiso – slaugos namų, skirtų paskutinėms onkologinių ligonių dienoms praleisti – istorija. Michaela dėl ligonių, kuriems medicina jau nebegali pagelbėti, beldžiasi į kiekvienas duris. Noras padėti oriai išeiti į kitą pasaulį Michaelą nuvedė ir iki NASA dirbančio lietuvio Jono Žmuidzino, kuris paaukojo savo mokslinę premiją hospisui, ir iki Bobo Dylano, kurio moteris prašė paaukoti savo Nobelio premiją. Kiekvienas, susidūręs su seserimi Michaela, liudija – šiai moteriai nėra ribų, o jos ugnis ir energija ne tik užkrečia aplinkinius, bet ir paverčia paskutiniąsias ligonių dienas lengvesnes. Hospise ne tik teikiama visapusiška psichologinė, medicininė ir dvasinė pagalba, bet ir pildomos ligonių svajonės – nuo paskutinės žvejybos iki vestuvių, kurių Michaelos globotiniai kartais ir nesulaukia.

Nominaciją pristatė Katažina Zvonkuvienė, o statulėlę Michaelai įteikė olimpinė čempionė Rūta Meilutytė. Michaela padėką išsakė lietuvių ir lenkų kalbomis – visiems tarė nuoširdų ir didelį ačiū! O, kadangi sesuo labai mėgsta operą, M. Vitulskis įteikė jai abonementą visiems metams į operos bei šokio spektaklius.

Metų globėja: Michaela Rak
Metų globėja: Michaela Rak / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų gelbėtojas: Gediminas Sprindys

Gruodį sprogus senjoro Jono vairuojamam automobiliui, nemaža dalis liudininkų išsitraukė telefonus ir tiesiog fiksavo nelaimę. Tuo tarpu Gediminas puolė prie liepsnojančio automobilio ir šiaip ne taip išplėšęs užsitrenkusias dureles ištraukė nukentėjusį vairuotoją. Neįtikėtina drąsa vyrui ir pačiam vos nekainavo gyvybės – Gediminui ir Jonui pasitraukus nuo mašinos, ji dar sykį sprogo su didžiule jėga. Ugniagesiai neslepia – jei ne gelbėtojo narsa, antrasis sprogimas būtų nusinešęs vairuotojo gyvybę.

Istoriją pristatė Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis, taip pat senjoras Jonas, o statulėlę roko muzikos mėgėjui Gediminui įteikė Saulius Urbonavičius-Samas. Herojus jautėsi susijaudinęs, padėkojo ir pasveikino visus su švente.

Gediminas Sprindys
Gediminas Sprindys / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų drąsa: Arminas Ivkovas

Dvylikametis Arminas Ivkovas, išgirdęs namuose apie gaisrą įspėjantį dūmų detektorių, nedvejojo nė akimirkos. Berniukas, negalvodamas apie savo saugumą ir neišsigandęs liepsnų, puolė į degantį namą ir išnešė brangiausią savo turtą – dvimetę sesutę Elzę. Didvyrio poelgis ne tik drąsus, bet netikėtas ir profesionaliems ugniagesiams, kurie stebėjosi Armino nepasimetimu siaubingoje situacijoje ir greita reakcija.

Istoriją pristatė Indrė Kavaliauskaitė-Morkūnienė, o statulėlę Arminui įteikė Laura Blaževičiūtė. Arminas papasakojo, kad jam patinka piešimas ir norėtų stoti į karinę mokyklą.

Metų drąsa: Arminas Ivkovas
Metų drąsa: Arminas Ivkovas / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų iniciatyva: Algimantas Jucevičius

Jau daugiau nei keturiasdešimt metų Algimantas Jucevičius buria aplink save aktyvų bei sveiką gyvenimo būdą mėgstančius žmones. Užkariautos tolimų kalnų viršūnės ir kiekvieną žiemą tūkstančius įtraukiantys „Snaigės“ žygiai Lietuvos miestų žaliosiose zonose – jo kasdienio darbo ir aistros rezultatas. Kuklusis herojus džiaugiasi, galėdamas sudominti jaunus žmones. Didžiausias įvertinimas jam – kasmet didėjantis sveikos gyvensenos aistruolių būrys.

Istoriją pristatė alpinistas Vladas Vitkauskas, o statulėlę Algimantui įteikė „Maxima LT“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

„Visą gyvenimą dirbu ne dėl ko, o kam. Žmogui, kuris dirba kuklų darbą, dirba valstybei. Mūsų valstybė bus tvirta, jeigu bus tvirti ir sveiki žmonės. Niekur taip žmogus nepasikrauna energijos, kaip gamtoje“, – paaiškino A. Jucevičius ir pridūrė, kad turi didelį būrį bendraminčių, tad su jais dalijasi ir apdovanojimu.

Metų iniciatyva: Algimantas Jucevičius
Metų iniciatyva: Algimantas Jucevičius / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų kaimynas: Dovilė ir Genutė

Užsiliepsnojus keturis vaikus ir du globotinius užauginusių Danutės ir Petro namams, abejingų neliko. Siaubinga likimo ironija – ugniagesiui Petrui teko pačiam važiuoti į iškvietimą ir mėginti sutramdyti jo namus apėmusias liepsnas. Vos išgirdusios apie nelaimę į pagalbą atskubėjo Dovilė – toje pačioje gatvėje užaugusi kaimynė ir Genutė – gretimo kaimo seniūnaitė, iki gaisro menkai pažinojusi šeimyną. Drauge jos subūrė šimtus lietuvių ir pagelbėjo šeimai ne tik pirmosiomis nežinios dienomis, bet ir surinko paramą, padėjusią Danutei ir Petrui įsigyti naują būstą.

Nominaciją pristatė ir apdovanojimą įteikė ultramaratonininkas Aidas Ardzijauskas. „Šiandien yra sunkiau, nei buvo prieš keturis mėnesius“, – dėkojo viena iš kaimynių ir paragino visus padėti vieni kitiems.

Metų kaimynas: Dovilė ir Genutė
Metų kaimynas: Dovilė ir Genutė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Metų narsa: „Ambersail“ įgula

Mažai kas žino, jog, štormo metu žmogui atsidūrus už borto, visos buriavimo taisyklės liepia kapitonui priimti sudėtingą sprendimą ir jo negelbėti. Siaučiant 14–15 metrų bangoms, kurias galima sulyginti su keturių aukštų pastatu, mėginimas apsukti jachtą gali pasibaigti visos įgulos mirtimi. Audros Ramiajame vandenyne metu nuo denio nuplautas Romas Čereška neslėpė – sunkiausia buvo matyti tolstantį laivo stiebą. Vis dėlto buvo priimtas ryžtingas sprendimas. Neįtikėtinas įgulos profesionalumas padėjo išgelbėti nelaimės ištiktą kolegą. Buriavimo profesionalai tai prilygina stebuklui.

Statulėlę laivo kapitonui Linui Ivanauskui įteikė specialusis TV3 korespondentas ir buriavimo entuziastas Darius Ratautas. Kapitonas pasidalijo apdovanojimu su visa įgula.

„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.