„Lietuvos garbė“ kvies minėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną

„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
„Lietuvos garbė 2018“ apdovanojimų ceremonija / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-03-05 10:52
AA

Šiemet bus jau keturiolikti metai, kai organizuojamas išskirtinis metų projektas – nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė“. Jau tapo tradicija, kad mūsų šalies didvyriai pagerbiami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, laisvės ir drąsos – Kovo 11-ąją dieną. Ši šventinė data nacionaliniams apdovanojimams „Lietuvos garbė“ parinkta neatsitiktinai – juk būtent tokie žmonės ir jų poelgiai yra tvirtos valstybės atrama bei pamatas.

Kasdienybės herojams pagerbti skirta iškilminga ceremonija, organizuojama nuo 2004 m. Per šį laikotarpį buvo pagerbta apie pusantro šimto didvyrių ir išdalinta apie 100 nominacijų – herojų ir nominacijų būta išties pačių įvairiausių.

Unikalūs mokslininkų, gydytojų pasiekimai, visuomenei nusipelniusiųjų veikla ar paprastų mūsų šalies žmonių neeiliniai, drąsūs bei kilnūs poelgiai – tai tik kelios sritys, apimančios per daugiau nei dešimtmetį išdalintus „Lietuvos garbės“ apdovanojimus. Laureatai skirtingi savo amžiumi, gyvenimo būdu, patirtimi, atliktais darbais, bet visi jie – kasdienybės herojai, gyvenantys tarp mūsų.

Džiugina, kad „Lietuvos garbės“ apdovanojimai nėra tik gražus, nors ir prasmingas, renginys – neretai gautas įvertinimas tampa postūmiu tolimesnei herojaus istorijos plėtotei. Štai, pavyzdžiui, išmanųjį pleistrą sukūręs jaunasis tyrėjas Tadas Juknius, apdovanotas „Metų išradėjo“ nominacijoje 2016 m. Jo sukurtas sidabro nanodalelėmis praturtintas pleistras apsaugo žaizdą nuo užkrėtimo, o specialus jame esantis indikatorius parodo, kada žaizdoje prasideda infekcija. „Mintis sukurti antibakterinį pleistrą man kilo galvojant apie „karštus“ taškus – vietas, kuriose vyksta karas, stichinės nelaimės“, – pasakojo Tadas. 2018 m. buvo pateikta paraiška pasauliniam patentui gauti. Be to, „Lietuvos garbės“ suteiktas apdovanojimas paskatino Kauno technologijos universiteto (KTU) doktorantą veikti toliau: praeitais metais T. Juknius sukūrė dar vieną inovaciją – išmaniąją gelbėjimo apykaklę.

Kitas atvejis – „Metų pareigos“ nominacijoje 2013 m. apdovanotos gydytojos Rasa Bagdonienė ir Rasa Sirtautienė labiausiai troškusios dalintis savo patirtimi ir pagydyti kuo daugiau vaikų. Operacijų metodiką, neišnešiotus kūdikius išgelbstinčią nuo aklumo, sukūrusios herojės gavo kelionę į Uzbekistaną. Ten jos galėjo operuoti uzbekų vaikus ir savo žinias perduoti vietos gydytojams. Dėl šios priežasties R. Bagdonienės bei R. Sirtautienės pasiekimai įgijo dar didesnį mastą ir prasmę.

Kalbėjimas apie kilnius žygdarbius įkvepia visuomenę ir tampa postūmiu geriems darbams. Kasmet atsiranda didvyrių, kurie nė nesusimąstydami aukojasi ir gelbėja kito gyvybę, be jokio išskaičiavimo renka paramą vargstantiems, padeda nukentėjusiems. Ne vienas atvejis ir, kai vaikai tampa „Lietuvos garbės“ herojais. Antai būdamas vos 12 metų Arminas Ivkovas iš liepsnų išgelbėjo savo brangiausią turtą – dvimetę sesutę Elzę. Išgirdęs namuose skambantį dūmų detektoriaus signalą, berniukas nedvejodamas puolė į degantį namą gelbėti sesers. Armino didvyriškas poelgis nustebino net profesionalius ugniagesius, mat jis nesutriko ir reagavo greitai.

Vienas įspūdingiausių momentų „Lietuvos garbės“ istorijoje – ypatingas bei netikėtas apdovanojimas Almai Adamkienei už labdaringą veiklą ir kaimo mokyklų rėmimą. Iki pat paskutinės minutės prezidento Valdo Adamkaus išlaikyta intriga atskleidė nuoširdžią nuostabą, lydimą širdį virpinančios padėkos. Besigraudinanti A. Adamkienė linkėjo: „Kad [Lietuva] mums visuomet būtų pats svarbiausias pasididžiavimas ir didžiulis džiaugsmas stebint ją žengiančią į priekį.“

Iš tiesų, žmonių, vertų „Lietuvos garbės“ titulo, tiek daug, jog išskirti vos keletą – nemenkas iššūkis projekto organizatoriams. Nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė 2019“ – jau netrukus, kovo 11 d.