Lietuvos inovatoriai meta iššūkį nepagydomoms ligoms: pristatė perspektyvius medicininius išradimus

Įmonės „Diagnolita“ direktorius, biologas Julius Gagilas/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.
Įmonės „Diagnolita“ direktorius, biologas Julius Gagilas/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės
2019-07-10 16:45
AA

Trečiadienio rytą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra kvietė į VU Gyvybės mokslų centre vykusią ekskursiją, kurios metu supažindino su įmonėmis, įsikūrusiomis technologiniame verslo inkubatoriuje. Įmonės „Droplet Genomics“ ir „Diagnolita“ pristatė naujus produktus, kurie palengvins kelią kovojant su nepagydomomis ligomis.

Komunikacijos specialistas Gediminas Dubonikas teigia, kad MITA dirba žymūs ir jauni mokslininkai, kurių darbai ateityje pretenduos ir į Nobelio premiją.

Įmonės „Droplet Genomics“ bendraįkūrėjai Karolis Leonavičius ir Juozas Nainys pristatė virš dviejų metų kurtą ir tobulintą produktą „Onix“, kuris leidžia atlikti daugiau tyrimų ir tuo pačiu reakcijų per dieną. „Šis renginys leidžia kontroliuoti skysčių tekėjimą per mažus čipus. Tokiu būdu yra lengviau atlikti tyrimus ir laborantui nereikia pilstyti skysčių rankomis“, – teigė K. Leonavičius.

Įmonės „Droplet Genomics“ bendraįkūrėjas Karolis Leonavičius/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

„Dvi pagrindinės kryptis, kurioms gali padėti tokia technologija – tai vaistų kūrimas ir sudėtingų ligų analizė, tokių, kaip vėžys. Kai tam tikrų įrenginių pagalba žiūrime į auglį, matome ląstelių sistemą, tačiau, kad suprasti tą sistemą – nereikia žiūrėti į visumą. Reikia pamatyti dominuojančias ląsteles: pas visus auglius sistemos yra skirtingos, tai reiškia, kad jei norime žmogų išgydyti, negalime jam duoti vieno vaisto. Kiekvienam reikalingas personalizuotas gydymas. Tokios technologijos kaip „Onix“ pagalba, mikroskysčiai gali išanalizuoti kiekvieną ląstelę, ir tokiu būdu pamatyti, kaip skiriasi ląstelės ir ko reikia kiekvienam žmogui individualiai. Šią idėją bandysim perkelti ir į klinikas“, – aiškino „Droplet Genomics“ bendraįkūrėjas Juozas Nainys.

„Daug sukurtų mikrotestų, kurie neduoda tokios informacijos, kurios pagalba galima būtų suprasti vėžio užgimimą. Reikia naujo būdo rinkti tokiai informacijai – ties šiuo aspektu mes ir dirbame“, – antrino Karolis Leonavičius.

VU Gyvybės mokslų centras/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

Įmonės „Diagnolita“ direktorius ir medicinos biologas Julius Gagilas pristatė prostatos vėžio diagnositikos testą, kurio pagalba vyrai išvengs skausmingų ir kai kuriais atvejais nereikalingų biopsijos procedūrų: „Lietuvoje per metus pasitaiko apie 2-3 tūkstančiai prostatos vėžio atvejų. 50 proc. vyrų, kuriems buvo atliekama biopsija, lytiniame organe jaučia skausmus, net kraujuoja. Norint išvengti kai kurias atvejais nereikalingos ir skausmingos procedūros, sukūrėme testą, kuris tiksliai parodo, ar vyrui reikalinga biopsija. Testo pagalba nustatome reikšmingo vėžio tikimybę, nurodome ribines vertes ir tik tuo atveju, jei tikimybė didesnė, nei ribinė – rekomenduojame biopsiją. Jei tikimybė maža – biopsijos išvengiama“.

Įmonės „Diagnolita“ direktorius, biologas Julius Gagilas/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

Pasak J. Gagilos, testas buvo ištirtas kartu su Nacionaliniu vėžio institutu, LSMU Kauno klinikomis, VU Santaros klinikomis ir Šiaulių Respublikine ligonine. Klinikinis testo veiksmingumas nustatytas ištyrus virš 300 pacientų.

Šių metų pradžioje įmonė „Diagnolita“ gavo licenciją prostatos vėžio diagnostikos testo paslaugas teikti Lietuvoje. Direktorius ir medicinos biologas Julius Gagilas kviečia gydytojus pirmą kartą testą išbandyti nemokamai.

Pristatyti perspektyviausi medicininiai išradimai (15 nuotr.)
+9