Lietuvos moksleiviams – galimybė susisiekti su astronautais orbitoje

Astronautė / Shutterstock nuotr.
Astronautė / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-10-03 10:44
AA

Lietuvos moksleiviams pirmą sykį istorijoje susiklostė unikali galimybė – 2018 metų pradžioje paskirtu laiku jie galės naudodami savo ryšio techniką susisiekti ir betarpiškai pabendrauti su Tarptautinės kosminės stoties (TKS) astronautais.

Tarptautinei kosmoso agentūrai ARISS Europe 2017 m. gegužės mėn. buvo pateiktos 52 paraiškos iš Europos mokyklų. Iš jų atrinkta tik 10 projektų, o vienas jų – Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazijos ir J. Basanavičiaus gimnazijos moksleivių edukacinis projektas. Iš 10 vietų 3 buvo išskirtinai rezervuotos Vokietijos mokykloms, nes tuo metu TKS bus būtent Vokietijos astronautas Alexanderis Gerst.



Šis Lietuvos moksleivių projektas yra skirtas valstybės atkūrimo šimtmečio progai. Dvi Lietuvos mokyklos, pavadintos iškilaus lietuvių visuomenės veikėjo, mokslininko, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro, Lietuvos Tarybos pirmininko dr. Jono Basanavičiaus vardu – Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazija ir Vilniaus J. Basanavičiaus gimnazija – inicijuoja išskirtinį tarptautinį projektą „Tiltas tarp Lietuvos ir kosmoso“.

Lietuvos moksleiviai galės užduoti klausimus tiesiogiai Tarptautinės kosminės stoties astronautams labai tiksliu organizacijos ARISS Europe (Amateur Radio on the International Space Station) paskirtu laiku. Ryšio seansas su orbitoje apsistojusiais astronautais numatomas 2018 metų pradžioje, o mokyklose jau prasidėjo projekto logotipo konkursas ir unikalių klausimų astronautams atranka.

Įprastai balso ryšiai su Tarptautine kosmine stotimi ir kitais orbitoje skriejančiais palydovais užmezgami ne internetu, o radijo bangomis, tad moksleivių komandai talkina ir ryšio technika bei techniniu pasirengimu rūpinasi dvi radijo mėgėjiškos organizacijos – Vilniaus universiteto radijo klubas ir Lietuvos radijo mėgėjų draugija. Šios organizacijos nėra naujokės kosmoso srityje – jos abi prisidėjo ir prie vieno iš pirmųjų lietuviškų palydovų „LituanicaSAT-1“ misijos sėkmės.

Lietuvos valstybės šimtmečio proga sukurtas projektas „Tiltas tarp Lietuvos ir kosmoso“ apims daugybę įvairių edukacinių veiklų: mokslinę konferenciją, meno festivalį „Tiltas tarp Lietuvos ir kosmoso“, dokumentinio filmo sukūrimą, mokinių darbų parodą Lietuvos Respublikos Seime ir mokyklose organizavimą, matematikos ir fizikos uždavinių konkursą, susijusį su kosmosu, mokyklos reprezentacinės sienos Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje dekoravimą, pažymint Šimtmečio projektą, dainuojamosios poezijos festivalį, skirtą Šimtmečio projektui „Tiltas tarp Lietuvos ir kosmoso“, mokinių debatus anglų ir prancūzų kalbomis „Ar Lietuva – kosminė valstybė?“, moksleivių išvykas į Vilniaus planetariumą bei Molėtų observatoriją, kosminių palydovų 3D modelių kūrimą, programavimą ir spausdinimą informacinių technologijų pamokose, projekto maketo sukūrimą technologijų pamokose bei kitas veiklas.