Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų parke – gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“

Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

2019 m. rugsėjo 26 d. šiltą rudens vakarą Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų parke skambėjo miško brolių dainos ir sklido partizaniško maisto kvapas. Renginio metu žinomi žmonės, aktyvūs pilietinės visuomenės veikėjai buvo kviečiami į gastronominę kelionę „Laisvės skoniai“, leidusią iš arčiau susipažinti su partizaninio pasipriešinimo dalyvių kasdienybe ir buitimi.

„Valstybės pažinimas yra nenutrūkstantis procesas, kiekvieną dieną, pačiose netikėčiausiose vietose ar situacijose mes galime pajausti kokie esame stiprūs, bendruomeniški ir vieningi. Šiandien pakvietėme skirtingus žmones pažinti Lietuvą per maistą ir ne bet kur, o Prezidentūroje įsikūrusiame Valstybės pažinimo centre.“ -  apie renginio idėja pasakojo viena iš organizatorių istorikė Luka Sinevičienė.

Ką valgė miško broliai? Kokiomis sąlygomis gamino maistą? Kokios kulinarijos tendencijos vyravo to meto Europoje? Atsakymų į šiuos klausimus padėjo ieškoti istorikas Rimvydas Laužikas, someljė Arminas Darasevičius ir žurnalistas, keliautojas Vytaras Radzevičius, ne tik atskleidę partizaniško maisto istoriją ir gamybos subtilybes, bet ir pakvietę pasivaišinti čia pat pagaminta originalia partizaniška sriuba.

„Šiandien pabandžiau rekonstruoti partizanišką virtuvę, tiksliau pasakius, tai buvo improvizacija partizaniško maisto tema, nes pasakyti ką jie valgę anuomet labai sunku. Greičiausiai tai, ką pavykdavo gauti iš žmonių. Būdavo ir kad sriubą virdavo, tačiau ne dažnai, juk per sklindantį kvapą ir dūmus nepasislėpsi. Vis dėl to, pabandžiau įsivaizduoti, kad esu miške ir improvizavau. Renginio svečiams pasiūliau baravykų sriubą su perlinėmis kruopomis, morkomis, svogūnais, sviestu, užbalintą grietinėle ir pagardinta čiobreliais. Beje, čiobreliai į Lietuvą atkeliavo iš vienuolių daržų.“ – apie partizaniškos virtuvės subtilybes pasakojo žurnalistas ir keliautojas Vytaras Radzevičius.

Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“ su Vytaro Radzevičiaus vakariene Prezidentūros kieme/Gretos Skaratienės nuotr.
Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“ su Vytaro Radzevičiaus vakariene Prezidentūros kieme/Gretos Skaratienės nuotr.

Žymiausias Lietuvos somelje Arminas Darasevičius taip pat nepraleido renginio susijusio su maistu. Istoriniu maisto paveldu besidomintis verslininkas džiaugėsi, jog renginiai suburiantys skirtingus žmones ir primenantys mūsų šalies istoriją palieką išskirtinį saugumo ir ramybės jausmą. „Esame unikalioje erdvėje, kuri kelia didybės jausmą, aš didžiuojuosi Lietuva, jos istorija ir žmonėmis. Ir svarbiausia, būdamas tokioje erdvėje, ragaudamas partizanišką patiekalą, klausydamasis istorikų tu supranti, kad viskas mūsų valstybėje yra gerai. Tik reikia tuo mėgautis ir svarbiausia, negalime pamiršti istorijos“

Ne vieną išskirtinį renginį visuomenei dovanojantis Alkas Paltarokas pabrėžė, jog pilietiškumą ir patriotiškumą skatinantys renginiai yra ypač vertingi ir reikalingi. „Laisvė nėra duotybė. Ją reikia saugoti ir suvokti iš esmės, kaip kiekvienos tautos prigimtinę teisę. Laisvės skonį gali patirti kovoje. Kovos formos yra įvairios. Dabar esame informacinio karo fronte ir mūsų pareiga ginti savo didvyrius bei šviesti Lietuvos piliečius. Dabar, o ne rytoj“ – kalbėjo Alkas.

Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“ su Vytaro Radzevičiaus vakariene Prezidentūros kieme/Gretos Skaratienės nuotr.
Gastronominė kelionė „Laisvės skoniai“ su Vytaro Radzevičiaus vakariene Prezidentūros kieme/Gretos Skaratienės nuotr.

Renginio metu gastronominę patirtį pagardino istoriniai prieskoniai: renginio svečiams pristatyta naujausia Valstybės pažinimo centro paroda „19490216: Apsisprendimo šifras“, o netikėtu siurprizu tapo galimybė prisiliesti prie partizanams priklausiusių Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus eksponatų – žiūronų, sagų ar net fotoaparato! Istorinę patirtį stiprino kanklių garsai ir Agnės Sabulytės atliekamos partizanų dainos.

Unikaliais daiktais itin žavėjosi dizaineris, partizaniškos uniformos rekonstruktorius Giedrius Paulauskas, kuriam itin svarbu, kad žmonės kuo daugiau susipažintų ir pamatytų kasdienės partizanų istorijos subtilybių. „Renginys unikalus dėl savo vietos ir galimybės paliesti tikrus partizaniškus daiktus, kurių muziejuje tikrai negalėtum pačiupinėti. Paragauti miško sriubos iš viso unikalu, gali ne tik paliesti istoriją, ją pajausti, bet net ir paragauti bei užuosti. Svarbiausia yra tai, kad apie pokario istoriją mes kalbame ir įvairiais kampais bei rakursais.“

Valstybės pažinimo centro paroda „19490216: Apsisprendimo šifras“ skirta Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos deklaracijos paskelbimo 70-mečiui. Ekspozicija pristato aštuonių 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signatarų gyvenimo istorijas ir atkreipia dėmesį į sudėtingą vertybinį pasirinkimą, aktualų ir mūsų dienomis: asmeninė gerovė ar atsakomybė už Tėvynės ateitį? Parodos lankymas – nemokamas ir atviras darbo dienomis (9-16 val.) bei savaitgaliais (11-18 val.).