Lietuvos vaikai kuria pelną nešančius verslus
Birželio 1 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė vaikų gynimo diena, siekiant priminti visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises.
3-uose didžiausiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje ši diena minima neįprastai – renkama 6 – 14 m. amžiaus vaikų komandų verslo idėja, kuri laimės kelionę į Bulgarijoje vyksiantį Tarptautinį verslumo čempionatą ir atstovaus mūsų šalį.
Atrankiniuose etapuose pristatytos vaikų idėjos jau susilaukė investuotojų dėmesio.
Apie čempionatą
Visą gegužės mėnesį vyko vaikų verslo mokyklos „MiniBoss“ organizuojamas verslumo čempionatas. Jo metu vaikai ir paaugliai pristatinėjo savo verslo idėjas verslininkams ir netgi investuotojams. Kiekviename mieste (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje) išrinkta po 3 geriausias idėjas, kurios birželio 1d. bus pristatytos finaliniame renginyje Kaune.
Kai kurie atrankos etapuose pristatyti verslai jau yra įgyvendinami – jaunimas iš to uždirba pinigus. O kai kurias idėjas iš jų net siūlėsi nupirkti Lietuvos verslininkai.
Kaip verslą kuria vaikai
Vaikai kelis mėnesius, kartą per savaitę renkasi į „MiniBoss“ šeštadieninę mokyklą ir ten per kūrybiškumo užduotis aplinkoje ieško problemų, kurias galėtų padėti išspręsti inovaciniai sprendimai. Vaikai, kurių amžius nuo 6 iki 14-ikos metų, kuria socialinių ir inovatyvių verslų idėjas, kurios padeda spręsti įvairias visuomenėje esančias problemas arba novatoriškus startuolius, kurie palengvintų žmonių kasdienį gyvenimą.
Vaikai čempionatui ruošia pilną pristatymą: nuo rinkos analizės rezultatų, finansinių paskaičiavimų iki produkto prototipo ar paslaugos pristatymo.
Tokio tipo čempionatas vyksta pirmais metais, tačiau planuojama, kad tai taps kaip tradicija, minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną.
Vaikų verslo idėjos, sudominusios investuotojus
9-erių metų Vytenio išvystyta mintis jau peraugo į produkto testavimo stadiją. Berniukas nusprendė gaminti augalinius indelius iš dublinės medžiagos – sapropelio. Tai dumblo nuosėdos, susidariusios gėluose vandenyse. Vytenis renginio metu pristatė kokia yra šios medžiagos nauda: iš jos galima gaminti vitaminus, dėti į duonos kepinius, gerinti sveikatą. O iš tos pačios sapropelio medžiagos galima netgi gaminti valgomus indus maistui. Berniukas jau konsultavosi su gamyklomis, Atostogų parko vadovais, kurie netgi padovanojo Vytenio bandymams sapropelio medžiagos, o renginio komisijos narius pavaišino sumuštiniais su valgomu sapropeliu bei pademonstravo savo sukurtus produktus panaudojant šią medžiagą.
Kita idėja, jau sudominusi ofisus turinčias įmones – stilingos, lyg interjero detalės rūšiavimo šiukšlinės biurams. Tai individualios, stilizuotos, biurams pritaikytos šiukšlinės. Jų išvaizda taip pritraukia, kad darbuotojai negali atsispirti rūšiavimui. Šiukšlinės gali būti gaminamos pagal individualų užsakymą, įvairių dizainų, spalvų, su įmonės stilistiką atitinkančiu dizainu, gali būti naudojamos kaip komoda, pritaikius prie interjero dizaino ir įmonės stilistikos.
Komanda „QR kodai“ – jau vysto savo veiklą ir padarė pirmuosius pardavimus. Vaikai sugalvojo inovaciją, kurios pagalba pamesti daiktai greičiau grįžta pas savo šeimininkus. Ant savo daiktų žmonės gali uždėti jų sistemoje esančius QR kodus. Atsakingas pilietis gali jį nuskaityti telefonu ir jo ekrane pamatyti, kam grąžinti daiktą.
Pavyzdžiui radus kepurę su QR kodo užtenka nuskanuoti etiketėje esantį QR kodą. Programėlė automatiškai susiformuoja trumpoji telefono žinutė daikto savininkui, kurią belieka išsiųsti. Idėja jau įgyvendinama realiu verslu: vaikai šiomis etiketėmis jau prekiavo vaikų būrelių, mugių, čempionato metu.
„Perfume Pen Unique“ komanda išvystė idėją gaminti išskirtinio dizaino rašiklius su kvepalų indeliais. Tai verslo paskirties praktiška dovana, tinkanti keliaujantiems. Kartu su mentorių pagalba vaikai jau paruošė gaminio prototipą ir pristatymui atspausdino 3D produktą. Vaikų tikslas – pradėti bendradarbiauti su nišinių kvepalų kūrėjais, taip pat ateityje papildyti produktą išmaniomis funkcijomis.
Vaikai sprendžia problemas drąsiau nei suaugę
Organizatoriai pastebi, kad vaikai paprastesniais ir lankstesniais būdais bando ieškoti aplink esančių problemų sprendimų.
Jie nebijo reikšti kūrybiškumo ir siūlyti net ir iš pažiūros labai paprastas idėjas. O, kad jos ilgainiui virstų realiais verslais – jiems padeda ir globoja neformalaus ugdymo tarptautinėje vaikų verslo mokykloje dirbantys specialistai.