Lietuvos žvaigždžių ikonos ragina susimąstyti apie perteklinį plastiko vartojimą

Andriaus Mamontovo ir Jazzu ikonos iš šiukšlių/ Organizatorių nuotr.
Andriaus Mamontovo ir Jazzu ikonos iš šiukšlių/ Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-02-17 09:36
AA

Didžiausiame vidurio Lietuvoje prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ pristatyti keturi neįprasti žinomų Lietuvos žmonių portretai. Menininkų Rolando Žigonio ir Algio Kriščiūno sukurtos mūsų laikų žvaigždžių „ikonos“ kviečia atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinį kasdienį plastiko vartojimą ir taršą.

Keturių Lietuvos garsenybių – Agnės Jagelavičiūtės, Andriaus Mamontovo, Justės Arlauskaitės-Jazzu ir Justino Jaručio – paveikslus menininkai sukūrė iš mūsų šalies miškuose, Tailando pakrantėse ir kitose gamtos vietose rastų plastiko atliekų.

Unikalų Lietuvoje projektą remiančios didžiausios šalyje atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ direktoriaus Vitoldo Sapožnikovo teigimu, visi veiksmai, skatinantys visuomenę susimąstyti apie tvaresnį elgesį ir atsakingesnį vartojimą, yra labai svarbūs, tad tokia, kiek netikėta, paveikslų ekspozicijos vieta pasirinkta neatsitiktinai.

„Kaip ir šios parodos idėjos autoriai, taip ir mes vadovaujamės mintimi, kad kiekvienoje probleminėje srityje efektas gali būti pasiekiamas tik tuomet, jeigu susimąstysime ir elgsimės atsakingai kiekvienas iš mūsų. Todėl idėja bene jautriausioje vietoje – prekybos centro erdvėse – eksponuoti paveikslus, atkreipiančius dėmesį į galimas neatsakingo vartojimo pasekmes, yra ypač sveikintina“, – sako V. Sapožnikovas.

Rolandas Žigonis, Ieva Goštautaitė-Gedutė, Vitoldas Sapožnikovas/ Organizatorių nuotr.

Jo teigimu, plastiko surinkimas ir perdirbimas Lietuvoje auga kasmet, tačiau taip pat matome ir sparčiai didėjantį jo vartojimą, augantį aplinkos teršimą globaliame pasaulyje.

„Augantys plastiko ir kitų atliekų kiekiai yra beveik neišvengiamas kylančios ekonomikos palydovas. Tačiau būtent mes gyvename unikalioje šalyje, kur, palyginti su kitomis pasaulio vietomis, galime mėgautis sąlyginai švaria gamta. Tuo pačiu, negalime nieko nedaryti, turime užbėgti galimoms grėsmėms už akių formuodami sąmoningus visuomenės įpročius, nepaliekant neatsakingo vartojimo pėdsakų“, – įsitikinęs įmonės direktorius.

Ikonų idėjos autoriaus R. Žigonio teigimu, ši mintis kilo savo akimis išvydus Indonezijoje ir Tailande vandenyno taršos plastiku mastą. Prisidėti prie kūrybos menininkas pakvietė žinomą fotografą ir dailininką A. Kriščiūną. Taip gimė keturių paveikslų ciklas „Holy Trash“ su šiuolaikinėmis Lietuvos žvaigždėmis.

„Norėjome į meno kūrinį įdėti trikdančią detalę, kuri sukrėstų, priverstų susimąstyti. Ši mintis – tarsi plastiko šiukšlės gamtoje analogija. Vienos numestos šiukšlės miške mes nebeužfiksuojame, nors tai yra didelis tos aplinkos trikdis“, – sako R. Žigonis.