Liutauras Čeprackas mokys, kaip neuždaryti restorano per devynis mėnesius

Liutauras Čeprackas / Asmenininio albumo nuotr.
Liutauras Čeprackas / Asmenininio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-06-13 13:05
AA

„Lietuvoje restoranas labai romantizuojamas, žmonėms atrodo, kad užtenka išsinuomoti patalpą, pastatyti keletą stalų, kėdžių, nupirkti lėkščių ir jau jį turi“, – sako bene geriausiai žinomas šalies virtuvės šefas, kulinarijos studijos „Gastronomika“ ir dar keturių restoranų įkūrėjas Liutauras Čeprackas. Savo žiniomis jis nori dalintis su kitais, užtat šį rudenį, Vilniuje, rengia pirmąjį Lietuvos gastronomijos forumą.

„Creditinfo“ teigia, kad maitinimo verslas yra vienas rizikingiausių ir kasmet dažniausiai bankrutuojančių verslų. Nuosavus restoranus kūręs virtuvės šefas Liutauras Čeprackas neabejoja, kad pradedantiesiems visada kyla galybė neatsakytų klausimų: nuo ko pradėti? Kaip gerai idėjai rasti investicijų, kaip sumaniai komunikuoti tai, kas vyksta restorane?

Liutauras įsitikinęs: restoraną atidaryti gali bet kas, tačiau didžiausias iššūkis – kaip jį išlaikyti. „Štai todėl ir kilo sumanymas šį rudenį surengti Lietuvos gastronomijos forumą, kuriame savo patirtimi ir įžvalgomis galėtų dalintis geriausi savo srities profesionalai bei praktikai iš Lietuvos ir užsienio“, – dėsto savo naują idėją ir neabejoja, kad laikas tokiam forumui labai tinkamas – pasaulyje ir Lietuvoje maisto kultūra išgyvena pakilimo laiką.

Pirmojo gastronomijos forumo tema – restoranas. „Ir vien noro čia neužtenka, teorinės ir praktinės žinios – būtinos, – įsitikinęs vienas geriausių Lietuvos virtuvės šefų. – Mūsų forumo tikslas – atsakyti į klausimą, kas tai yra restoranas ir koks yra restoranų verslas“.

Apie tai forume kalbėti rengiasi žinomiausi Lietuvos virtuvės šefai – Vilniaus restoranų „Stebuklai“ ir „Džiaugsmas“ įkūrėjas Martynas Praškevičius, Klaipėdos restoranų „Momo grill“ ir „Monai“ savininkas Vytas Samavičius, restoranų „Time“, „Dine“, „Somm“ ir „Rise“ bendraturtis ir virtuvės šefas Egidijus Lapinskas, „White Guide 2017 antruoju geriausiu restoranu Taline pripažinto restorano „Noa“ šefas Tonis Siguras, bei garsaus restorano Rygoje „Bibliotheka“ šefas Janis Martinsas. Pripažinti virtuvės šefai ne tik žodžiais dalinsis savo patirtimi, scenoje jie pagamins po vieną patiekalą.

„Forume kalbėsime apie pasaulio restoranų verslo tendencijas, nagrinėsime Lietuvos restoranų verslo istoriją, išgirsime garsių restoranų sėkmės istorijas ir iššūkius, kuriuos jiems reikėjo nugalėti, aiškinsimės, kaip sėkmingai startuoti ir kada geriausiai parduoti savo verslą, gilinsimės ne tik į maisto ir vyno, bet ir alaus ir maisto derinimo subtilybes. Detaliai aptarsime restoranų reitingavimo principus bei „Švyturio-Utenos alaus“ inicijuotą projektą „30 geriausių restoranų Lietuvoje“. Aiškinsimės, kodėl maitinimo įstaigoms būtina PVM lengvata, o „Verslios Lietuvos“ atstovai pristatys restoranų finansavimo galimybes“, – apie forumo programą pasakoja jo sumanytojas Liutauras Čeprackas.

Jau nuspręsta, kad Lietuvos gastronomijos forumo vedėjais ir diskusijų moderatoriais taps forumą organizuojantis Liutauras Čerpackas ir renginių vedėjas, vienas daugiausiai „Michelin“ žvaigždutėmis apdovanotų restoranų aplankęs lietuvis – Jogaila Morkūnas.

Pranešimą apie aptarnavimo kultūrą forume skaitys geriausio Švedijos restorano „Esperanto“ somelje bei somelje pasaulio čempionų treneris Sorenas Polonius. Restoranų komunikaciją socialiniuose tinkluose nagrinės reklamos agentūros „Ketchup“ įkūrėjas Modestas Švoba. Apie Lietuvos restoranų istoriją pasakos profesorius Rimvydas Laužikas, apie maisto derinimą – Lietuvos somelje asociacijos prezidentas, restoranų „Time“, „Dine“, „Somm“ ir „Rise“ bendraturtis Arminas Darasevičius. Viską apie reikalavimus ir leidimus restoranams žinantis Martynas Rimavičius nagrinės klaidas, kurias daro restoranų kūrėjai, ruošdami dokumentus ir bei įrengdami restoranų patalpas. Apie restoranų meniu ir jo sėkmę kalbės maisto kritikas Andrius Užkalnis.

„Nuostabu, kad atsirado daugybė žmonių, kurie nori dalintis tuo, ką žino“, – sako Liutauras Čeprackas.