LNOBT kolektyvo atsakas naujos vadovės L.Vilimienės paskyrimui – teatro „laidotuvės“

LNOBT kolektyvo performansas „Gedulo mėnuo. Pirma diena“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
LNOBT kolektyvo performansas „Gedulo mėnuo. Pirma diena“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: BNS, Žmonės.lt
2023-02-03 18:47
AA

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionalinio operos baleto teatro darbuotojai prie teatro tarnybinio įėjimo surengė performansą, kurio metu imitavo laidotuves. Šiam žingsniui darbuotojai ryžosi paskelbus, kad konkursą į generalinio direktoriaus kėdę laimėjo šiuo metu Klaipėdos valstybiniam muzkiniam teatrui vadovaujanti Laima Vilimienė. Performansu teatralai siekia palaikyti dabartinį teatro vadovą Joną Sakalauską.

Prie LNOBT performansą surengęs teatro kolektyvas sako esantis sunerimęs dėl savo ateities ir jaučiasi neįvertintas. Teatro darbuotojai pabrėžia, kad įstaiga dirba pelningai, o anksčiau administracijoje dirbant L.Vilimienei būta skolų. Kolektyvas teigia naujo vadovo perrinkimą priimantys kaip visos komandos pralaimėjimą.

Todėl penktadienio vakarą prie LNOBT tarnybinio įėjimo suorganizavo peformansą, vaizduojantį teatro laidotuves. Visi performanso dalyviai buvo raginami atsinešti žvakučių, vainiką ar baltą gėlės žiedą, tad teatro prieigas nugulė žvakių ir gėlių jūra.

Palaikymo akcijos performansas prie LNOBT “Gedulo mėnuo. Pirma diena” / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Reaguodami į mus, teatro vadovybę, šokiravusią žinią apie naujojo vadovo poziciją laimėjusią kandidatę bei naujosios vadovės spaudoje pasirodžiusius pareiškimus, kad ji ateina su nauja komanda, kas reikštų mūsų atleidimą arba kaip visada buvo įprasta šių ateinančių žmonių darbo kultūroje, darbuotojų išengimą iš teatro grubaus mobingo būdu, norime išsakyti visuomenei savo poziciją“, – skelbė teatro darbuotojai.

Palaikymo akcijos performansas prie LNOBT “Gedulo mėnuo. Pirma diena” / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Pati L.Vilimienė trumpame komentare BNS penktadienį tvirtino neminėjusi, jog sieks keisti komandą ir žada įstaigoje ne „revoliuciją, o evoliuciją“.

„Tikrai to nesakiau (apie komandos pokyčius – BNS), ką minėjau, kad ateinu ne pokyčius daryti, ne revoliuciją, o evoliuciją“, – BNS sakė L.Vilimienė.

Fotogalerija:

Palaikymo akcijos performansas prie LNOBT (30 nuotr.)
+24

Netikėtas sprendimas

Kaip BNS sakė Generalinio direktoriaus pavaduotoja, Meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė, komisijos pasirinktas kandidatas buvo netikėtas teatro bendruomenei, kuriai yra tekę dirbti su L.Vilimiene anksčiau, kuomet teatro generaliniu direktoriumi buvo ilgametis jo vadovas Gintautas Kėvišas.

„Teatrui nebuvo netikėta, kad gali pasikeisti vadovas, tai normalus teisinis procesas, komisija išrenka vadovą. Teatrui buvo netikėtas kandidatas, kuris pasirinktas, žinant, kad tas kandidatas dirbo su prieš tai atleistu vadovu dėl korupcinio skandalo. Čia buvo netikėtas tas posūkis ir tuo dalijasi komanda“, – teigė J.Skiotytė-Norvaišienė.

Skubi LNOBT spaudos konferencija / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Anot jos, kolektyvas reiškia „didžiulį nuogąstavimą ir dideles baimes“.

„Sunerimę tuo, kad ateina vadovauti, o su šiuo žmogumi kolektyvas yra dirbęs. Matyt, jų nuogąstavimai ir baimės yra pagrįstos“, – kalbėjo departamento vadovė.

Žiniasklaidoje pastarosiomis dienomis buvo skelbta, kad L.Vilimienė ateis su nauja komanda, teatrą sieks paversti žinomu Baltijos valstybėse.

„Vizija: būti reikšmingiausiu Baltijos regiono teatru, kuriuo mes galime didžiuotis plačiąja prasme“, – LRT sakė L.Vilimienė.

Dirba pelningai

Departamento vadovės teigimu, naujosios vadovės išreikšta vizija kviečiant jaunus solistus ir keliant įstaigą į naują lygį jau įgyvendinama, teatras yra įvertintas ne tik regione, bet ir Europoje.

J.Skiotytės-Norvaišienės teigimu, ambicingus projektus įgyvendinantis teatro kolektyvas dėl tokių pareiškimų pasijuto neįvertintas.

„Jos programa vertinama kaip nauja ir inovatyvi, o mūsų programa lygiai tokia pat, kuo skiriasi?“, – sakė J.Skiotytė-Norvaišienė.

Administracijos vertinimu, naujai pasirinktos vadovės akcentai apie inovatyvią programą nėra teisingi, nes programa ir dabar yra aukščiausio lygio.

„Teatras L.Vilimienės buvimo komandoje metu turėjo 1,5 mln. litų (apie 430 tūkst. eurų) skolos, o šiandien turi du milijonus eurų pelno“, – kalbėjo viena administracijos vadovių.

Skubi LNOBT spaudos konferencija (13 nuotr.)
+7

Vadovų kaita neramina

Teatro personalo vadovė Inga Navickė spaudos konferencijoje teigė, jog darbuotojams nerimą kelia atgarsiai apie L.Vilimienės santykį su profesine sąjunga Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.

„Mes su profsąjunga sugyvenam draugiškai, visko būna kaip šeimoje, bet esame girdėję apie nesutarimus Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre dėl apmokėjimo sąlygų. Ką dabar išgyvena kolektyvas? Galbūt tas sprendimas ir yra teisingas, bet norime išgirsti argumentus. Kodėl pasirinkta taip, kodėl netęsiamas pokyčių kelias?“, – kalbėjo I.Navickė.

LNOBT dirigentas Ričardas Šumila teigė, jog sprendimą paskirti naują vadovą komanda priėmė kaip viso darbo nuvertinimą.

„Noriu pasakyt, kad viską darėme kaip komanda ir šitas Kultūros ministerijos sprendimas, tai nėra sprendimas, kai įvertinamas blogai mūsų dabartinio vadovo darbas, bet įvertinimas mūsų kaip komandos. (...) Šitas darbas buvo neįvertintas po penkerių metų, man kyla nusivylimas Lietuvos kultūros politika“, – sakė R.Šumila.

Baleto solistas Martynas Rimeikis taip pat tvirtino, kad kolektyvas, kuris išgyveno pandemijos ir kitus iššūkius, Kultūros ministerijos sprendimą paskirti naują vadovę priėmė kaip visų pralaimėjimą.

„Tokio darbo klimato ir atmosferos nebuvo niekad. Gaila įdirbio. (...) Kažkas įvertino, kad dirbame blogai. Asmeniškai priimame sprendimą. Ta programa Jono yra mūsų programa. Tai nėra Jono pralaimėjimas, priimame kaip savo“, – sakė M.Rimeikis.

Užsiminė apie personalo kaitą

Ketvirtadienį LRT radijui interviu davusi naujoji teatro vadovė L.Vilimienė teigė turinti daug idėjų. Apie kolektyvo kaitą neužsiminė, tačiau teigė esanti numačiusi kandidatų į meno vadovo poziciją.

„Aš manau, kad nacionaliniame operos ir baleto teatre dirba daugybė kompetentingų žmonių, daugelį metų dirba jame, manau, kad pavyks kartu tuos gražius darbus nuveikti“, – sakė vadovė.

„Galvojant apie meno vadovo poziciją, norėčiau, kad tai būtų lietuviai. Žinot, galvoje yra kandidatų, bet su nieko nekalbėjau, nediskutavau tuo klausimu“, – LRT radijui teigė ji.

Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui L.Vilimienė vadovavo nuo 2018 metų rugpjūčio. Prieš tai ji daug metų buvo LNOBT generalinio direktoriaus pavaduotoja rinkodarai ir dirbo vadovaujant Gintautui Kėvišui, kuris buvo atleistas supainiojus viešuosius ir privačius interesus.

2017 metais Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) buvo nusprendusi, jog dešimt vadovaujančias pareigas tuo metu ėjusių LNOBT darbuotojų pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimą. Šia asmenys nustatyta tvarka ir terminais nedeklaravo privačių interesų. Tarp jų buvo ir L.Vilimienė.

Konkursą laimėjusi L.Vilimienė turėtų pakeisti teatrui pastaruosius penkerius metus vadovavusį Joną Sakalauską. Šis LNOBT vadovo postą taip pat užėmė prieš tai vadovavęs Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui.