Lorenzo Bernini: italų baroko genijus, pavydus niekšas ir romano herojus

Romos meno monopolininkas Lorenzo Bernini  / Getty nuotraukos
Romos meno monopolininkas Lorenzo Bernini / Getty nuotraukos
Julė Šiurkutė
Šaltinis: Žmonės
A
A

XVII amžiuje jis buvo meno diktatorius, Vatikane ir Romoje šeimininkavęs kaip savo kieme. Tarp Lorenzo BERNINI (1598–1680) ir italų baroko drąsiai galima dėti lygybės ženklą.

ROMOS VEIDAS. Milžiniškas dvidešimt aštuonių metrų aukščio baldakimas virš Šv. Petro bazilikos altoriaus, tos bazilikos kolonada, apkabinanti aikštę it rankos. Karališkieji Scala Regia laiptai, kiti statiniai Vatikano valdose. Aikštės, fontanai, rūmai, bažnyčios, daugybė skulptūrinių kompozicijų... Bernini buvo toks įtakingas, kad pasiglemždavo visus ko nors vertus užsakymus. Pervargti jam negrėsė: juodiems darbams vyras samdė armiją skulptorių, dekoratorių, amatininkų.

ROMANAS. Bernini pasaulyje išgarsino ne tik jo paties kūryba, bet ir Dano Browno romanas „Angelai ir demonai“. Amerikietis sumanė parašyti kraują stingdančią istoriją apie iliuminatus ir nerado tinkamesnio herojaus už Bernini, kurio pėdsakų galima rasti visuose Romos kampeliuose. Miesto turizmo agentūros mikliai sumetė, kaip uždirbti iš iliuminatu virtusio menininko.