LRDT narystė inovatyvioje tarptautinėje teatrų asociacijoje skatins lietuviško teatro progresą

Lietuvos rusų dramos teatro komanda
Lietuvos rusų dramos teatro komanda
Šaltinis: Žmonės
2019-02-13 16:46
AA

2019 m. vasario 10 d. Plevene (Bulgarija) įsteigta tarptautinė teatrų asociacija „7+“. Dvi dienas Pleveno Ivano Radojevo vardo dramos ir lėlių teatre vykusiame Europos teatrų forume dalyvavo Vasilis Vasiljevas – Pleveno teatro vadovas, Maciej Nowak – pirmojo profesionalaus teatro Poznanėje, Lenkijoje meno vadovas, Olga Polevikova – Lietuvos rusų dramos teatro vadovė, Filipp Los – režisierius, Estijos rusų teatro meno vadovas, Tatjana Artamonova – Sankt Peterburgo teatro „Masterskaja“ meno tarybos narė ir Miliana Nenadov – Visuomenės teatro Niše, Serbijoje direktorė. Forumo finale pasirašyta tarptautinio bendradarbiavimo sutartis bei įsteigta nauja tarptautinė asociacija subūrė 8 teatrus iš 8 Europos šalių.

Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) vadovė Olga Polevikova, iš Bulgarijos grįžusi su mūsų teatrui ir visai Lietuvai svarbia sutartimi, sakė: „Džiaugiuosi, kad kūrybiniams partneriams iš Lenkijos, Estijos, Rusijos, Makedonijos, Serbijos, Bulgarijos lietuvišką teatrinį kontekstą pristatė mūsų teatras. Esu įsitikinusi, kad skirtingai nei matematikoje, kur 1 plius 1 visada lygu dviem, gyvenime 1 žmogaus ir 1 žmogaus darbas pliusuojasi į didesnį dydį ir vertę. Kartu mes galime padaryti daugiau nei veikdami atskirai. Man ypač svarbu, kad Lietuvos rusų dramos teatras atsivertų ir būtų atrastas Europoje. Todėl aš ypač vertinu bulgarų kvietimą mūsų teatrui tapti asociacijos nariais. 

Tai unikali galimybė LRDT tapti matomu ir svarbiu Europos teatro kontekste, nes mūsų teatras išsiskiria talentingų žmonių ir ambicingų kūrybinių planų derme. Asociacijos „7+” narius geografiškai vienija ne jau standartine tampanti kryptis „Rytai – Vakarai”, o rečiau kūrybinėse asociacijose išnaudojama „Šiaurės – Pietų” kryptis. Asociacija subūrė ne didžiąsias Europos Sąjungos kultūros lauko žaidėjas Prancūziją, Vokietiją, o būtent mažesnes, bet teatro srityje ypač aktyvias šalis. Šiuo aspektu mus vienija panašūs sunkumai ir vienodi siekiai, sujungiantys tarpusavyje tvirtesniais ryšiais nei su Vakarų Europa.”

Į klausimą, kokiu principu vyks bendradarbiavimas tarp naujos tarptautinės asociacijos narių, LRDT vadovė O. Polevikova atsakė: „Visų pirma, kiekvienas iš asociacijos narių įvardino stipriąsias savo atstovaujamų teatrų puses bei apibrėžė esamus poreikius. Labai įkvepia būsima partnerystė tarp gana skirtingas stiprybes turinčių kūrybinių darinių. Akcentuodama mūsų – Lietuvos rusų dramos teatro stipriąsias puses, akcentavau profesionalią, kūrybingumu ir profesine meistryste išsiskiriančią aktorių trupę, mūsų siekius ir galimybes LRDT tapti kvalifikacijos kėlimo platforma ne tik mūsų lietuviams kolegoms, bet ir naujos asociacijos nariams bei galimybę išnaudoti mūsų teatre esančius ryšius su šiuolaikinės lietuviškos dramaturgijos bei scenos meno jaunaisiais kūrėjais. Juo labiau kad net ir geografinė Lietuvos padėtis tampa labai palankia suburiant po mūsų stogu sėkmingas koprodukcijas ir įgyvendinant čia įvairius tarptautinius projektus.”

Tarptautinės teatrų asociacijos „7+“ nariai sieks savo turimais ištekliais papildyti vienas kito menines veiklas, intensyviai dalinsis kūrybine patirtimi, taip veikdami bendrus europinius teatro plėtros ir augimo procesus. Visų Pleveno forume dalyvavusių teatrų poreikiai pasirodė esantys panašūs: techninės bazės išteklių trūkumas, didesnio finansavimo poreikis, interesas inicijuoti ir sėkmingai įgyvendinti naujas menines idėjas bei stiprias edukacines programas. Artimiausiuose naujosios asociacijos planuose – naujų programų, skirtų ugdyti ir remti šiuolaikinę dramaturgiją bei skatinti jos tarptautinį pripažinimą, inicijavimas, galimybė kviesti statyti spektaklius režisierius, atstovaujančius asociacijos šalims, keitimasis spektaklių gastrolėmis, darbo su žiūrovais kultūros ugdymas ir dalinimosi gerąja šios srities patirtimi skatinimas. 

Ypač laukiami pozityvūs keitimosi spektakliais rezultatai – asociacijos nariai ieško galimybių savo šalių žiūrovams pristatyti naujausias LRDT premjeras: „Rusišką romaną”, „Idiotą”, „Kaštonę”. Šie spektakliai, išsiskiriantys savo menine įtaiga, teatrinės kalbos universalumu, gali būti suprantami ir svarbūs daug platesnei auditorijai nei vienos šalies žiūrovams.

Temos: