Lyčių nelygybė ir „Oskarai“ – kodėl iki šiol geriausios režisierės apdovanojimą yra laimėjusi tik viena moteris?

„Oskarų“ repeticija vadinami „Governors Awards“ (2019) / „Scanpix“ nuotr.
„Oskarų“ repeticija vadinami „Governors Awards“ (2019) / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-10-28 21:31
AA

Nuo 1929-ųjų „Oskaru“ kaip geriausia kino režisierė buvo įvertinta tik viena moteris, nominuotos – penkios. Žinoma, dar iki 1980-ųjų reta kuri iš viso turėjo galimybę režisuoti filmus, ypač Holivude. Nepaisant to, kasmet vis augant moterų režisierių skaičiui, „Oskaru“ įvertinamos jos vis dar labai retai.

Atsižvelgiant į „Oskarų“ istoriją, geriausio režisieriaus apdovanojimą dažniausiai pelno vyrai. Sekmadienį per 11-tą kartą vykusią „Governors Awards“ ceremoniją pirmajai „Oskaruose“ nominuotai geriausiai režisierei įteiktas garbės apdovanojimas. Tačiau kada iš tiesų Akademijos apdovanojimų komisija ir rengėjai atlygins moterims už neteisybę?

Nuo pat savo atsiradimo pradžios, „Governors Awards“ apdovanojimai turėjo misiją – įvertinti tuos, kurie tarsi „netyčia“ praslysdavo pro „Oskarų“ rengėjų ir teikėjų akis. Kasmet apdovanojimai atsižvelgdavo į tokius, kaip aktoriai Jackie Chanas, Jamesas Earlas Jonesas, režisierius Hayao Mizyazaki, Charlesas Burnettas ir kitus.

„Oskarų“ repeticija vadinami „Governors Awards“ (2019) / „Scanpix“ nuotr.

Tik šį sykį „Governors Awards“ vakaras buvo skirtas tikrai ne „Oskarų“ nerašytų taisyklių įvardytai mažumai ir ne atskalūnams, o didžiulei ir apdovanojimais vis dar neįvertintai visuomenės grupei – režisierėms moterims.

Garbės apdovanojimu pagerbta pirmoji „Oskarui“ nominuota režisierė, 91-erių metų Lina Wertmüller.

Atsiimdama neeilinį apdovanojimą italė savo kalbą paprašė išversti Isabellos Rossellini.

„Ji norėtų, kad „Oskaras“ turėtų moterišką atitikmenį, norėtų apdovanojimus tiesiog pervadinti „Anna“, – kalbėjo Rossellini.

1976 metais L. Wertmüller sulaukė nominacijos už filmą „Seven Beauties“, po jos geriausios režisierės apdovanojimui buvo nominuotos vos keturios moterys, laimėjo tik viena. „Oskarą“ per visą apdovanojimų istoriją už filmą „The Hurt Locker“ gavo režisierė Kathryn Bigelow. 

„Oskarų“ repeticija vadinami „Governors Awards“ (58 nuotr.)
+52