Lydyto ghi sviesto savybės ir receptas

Ghi sviestas. / Fotolia nuotr.
Ghi sviestas. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-03-09 11:54
AA

Galbūt esate alergiški pieno produktams? Ar žinojote, jog šią alergiją sukelia pieno baltymai (kazeinas) ir išrūgos. Ghi (ghee) sviestas neturi šių baltymų bei pieno cukraus (laktozės). Šis lydytas sviestas turi daug rūgščių, kurios labai naudingos virškinajam traktui.

Jei esate alergiški pienui, būtinai įtraukite ghi sviestą į savo mitybos racioną ir papildykite savo organizmą naudingomis medžiagomis.

Štai kokius 9 šio sviesto privalumus išskiria healthylivinghowto.com:

Ilgai negenda. Galite ghi sviestą drąsiai laikyti kambario temperatūroje ir jis nepasidarys kartus todėl, kad, kitaip nei įprastas sviestas, turi mažai drėgmės ir baltymų. Be to, šis sviestas nepraras savo šviežumo ir skonio net metus.

Labai tinka kepimui. Šis sviestas labai tinka kepimui, nes, skirtingai nei įprastas sviestas ar kiti augaliniai riebalai, negaruoja ir nerūgsta, neišsiskiria kenksmingosios medžiagos ir laisvieji radikalai. Paprasto sviesto smilkimo temperatūra yra apie 176 °C, o ghi sviesto gerokai aukštesnė, beveik 260 °C. Su šiuo sviestu galite drąsiai kepti blynus, gaminti troškinius ar sriubas. 

Suaktyvina virškinamąjį traktą. Ghi sviestas padeda skrandžiui gaminti daugiau rūgšties, kuri padeda greičiau suvirškinti maistą. Kiti riebalai priešingai – apsunkina  ir sulėtina skrandžio darbą. 

Taip pat skaitykite: Saulėgrąžų daigų nauda. Kaip jų susidaiginti namuose?

Tinka alergiškiems žmonėms. Šis sviestas ypatingas tuo, kad jo gamybos metu visos alerginės medžiagos, tokios kaip kazeinas (pieno baltymas) ir laktozė, yra pašalinamos. Svieste lieka tik labai nedidelis kiekis pieno produktų, kurie tikrai neturės blogos įtakos jūsų sveikatai. 

Turi daug vitamino A, D, E ir K. Ghi sviestas turi neįtikėtinai daug vitaminų, kurie labai naudingi jūsų organizmui. Jie reikalingi tvirtiems kaulams, smegenų darbui, širdžiai ir imuninei sistemai. Jei norite sustiprinti imunitetą ir širdį, būtinai papildykite racioną šiais riebalais. Saikas – būtinas!

Natūralus konjuguotos rūgšties šaltinis. Konjuguota linolo rūgštis (CLA) – Omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgštis. Sviestas, kuris pagamintas iš žole šeriamų karvių pieno, turi būtent šios rūgšties, kuri padeda kovoti su nutukimu, gali padėti sumažinti kai kurių vėžio rūšių atsiradimo riziką ir sumažinti širdies ligų tikimybę. 

Ghee sviestas / Fotolia nuotr.

Turi daug naudingų riebalų rūgščių. Ghi sviestas turi daug trumposios grandinės riebalų rugščių, kurias organizmas įsisavina lengviau nei kitas rūgštis.

Teigiama, jog ši rūgštis padeda sumažinti vėžio atsiradimo riziką ir auglių susidarymą.  O kur dar pagalba mūsų žarnynui ir imunitetui! Taip pat šis sviestas labai naudingas tiems, kurie serga lėtiniais storosios žarnos uždegimais – opiniu kolitu ar Krono liga. 

Taip pat skaitykite: Ajurvedos praktikė: koks maistas labiausiai teršia organizmą ir kaip jį valyti

Palengvina kitų vitaminų įsisavinimą. Riebalai, esantys ghi svieste, padeda organizmui lengviau suvirškinti ir įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus ir mineralines medžiagas iš kitų masto produktų ir taip sustiprina imuninę sistemą. 

Natūralus produktas. Būkite tikri, jog šiame svieste nėra jokių mūsų organizmui kenksmingų medžiagų, hidrintų riebalų, įvairių priedų ar konservantų. Dar daugiau naudos turėsite, jei tokį sviestą pasigaminsite patys namuose. Žinoma, šis sviestas – riebalų šaltinis, todėl reikėtų vartoti saikingai, tik tokiu būdu turėsite daugiausiai naudos savo sveikatai. 

Kaip pasigaminti lydyto ghi sviesto

Vedų kultūroje šis produktas vadinamas „smegenų maistu“ ir laikomas tiek fizinės, tiek dvasinės energijos šaltiniu.

Patiems pasigaminti ghi sviesto visai nesudėtinga. Natūralų pirktinį arba naminį ne mažesnio nei 82 proc. riebumo sviestą dėkite į puodą storu dugnu (puodo neuždenkite) ir kaitinkite ant silpnos ugnies, kol produktas išsilydys. Kai užvirs, toliau kaitinkite ant silpnos ugnies, kartkartėmis pamaišydami ir nugriebdami paviršiuje atsirandančias baltas putas. Kai sviestas taps gražios gintaro spalvos, įgaus malonų riešutų aromatą, nukelkite nuo ugnies ir palikite, kad atvėstų. Perkoškite per marlę. Ghi sviestą naudokite kaip įprastą pirktinį sviestą.

Įsidėmėkite! Išvalytą lydytą sviestą kepti ar gruzdinti galite naudoti kelis sykius, nes jis nesudega, nepraranda maistinių savybių. Prieš naudojant pakartotinai, patartina perkošti per marlę.