M.Drobiazko ir P.Vanagas – apie persirgtą koronavirusą, gyvenimą Kaune tarp meno kūrinių ir unikalų projektą
Garsiausia bei mylimiausia Lietuvos šokėjų ant ledo pora Margarita Drobiazko (49) ir Povilas Vanagas (50) savaitę laiko viešėjo Lietuvoje. Į širdžiai mielą kraštą sportininkai grįžo po metų pertraukos ir išskirtiniame interviu papasakojo, kaip išgyveno karantiną ir užklupusį koronavirusą, kaip vertėsi netekę pajamų bei veiklos ir koks unikalus projektas gimė itin sudėtingu metu.
„Šįkart taip giliai pajutau tėvynės ilgesį... nepamenu, kad į Lietuvą kada nors būčiau negrįžęs metus”, – portlui Žmones.lt sakė P.Vanagas.
Pasaulį užklupus pirmai koronaviruso bangai, Rusija, kurioje gyvena Povilas ir Margarita, kaip ir daugelis šalių, pateko į gana ilgą sąstingį.
„Teko atšaukti daugelį darbų, planų. Paskaičiavome, kad pernai turėjome šešis kartus mažiau pasirodymų nei įprastai“, – sakė P.Vanagas.
Aną pavasarį vidinę baimę dėl ateities ir sveikatos, netrukus pakeitė ramybė bei mėgavimasis netikėtai pasitaikiusia galimybe veikti tai, kam niekada nelikdavo laiko.
Rūpinosi namų sodu, atgaivino senus sceninius kostiumus
Penkiolika metų prie Maskvos savo namus puoselėjanti pora pirmiausia aktyviai ėmė rūpintis sodu – sėjo iš Lietuvos parsivežtas sėklas, atgaivino vaismedžius ir vaiskrūmius. Gamta šeimininkams už tai gausiai atsidėkojo derliumi – įvairiausiomis salotomis, ridikėliais, svogūnais, prieskoninėmis žolelėmis, agrastais, serbentais, slyvomis.
„Pastarųjų užderėjo itin gausiai, tai Margarita priruošė ir uogienių, ir kompotų“, – sakė P.Vanagas.
Rūpindamasis namais ir sodu, jis juokavo taip „pasimatavęs pensiją“.
„Ir man viskas labai patiko!“ – atviravo pašnekovas.
Pirmojo karantino metu Margarita prisiminė dar vieną savo aistrą – siuvimą. Ji atnaujino meistro rankos jau troškusius sceninius kostiumus, sukūrė naujus užvalkalus svetainės baldams. Jų prireikė dėl vienos aplinkybės – čiuožėjų namuose karaliauja trys katės ir keturi šunys. Mylimi keturkojai ne itin paiso šeimininkų interesų, todėl jų pramogavimo padarinius reikia likviduoti tiesiog įsigyjant skalbiamus, patvaresnius užklotus foteliams ar sofoms.
Siūti moka ir P.Vanagas. „Esu sau pasiuvęs kelias kelnes, kurias užsidėdavau vairuodamas motociklą. Tai, matyt, mano kraujyje – prosenelis buvo smokingų meistras“, – pasakojo pašnekovas.
Sutuoktinių neaplenkė ir noras demonstruoti kulinarinius gebėjimus virtuvėje: M.Drobiazko kasdien gamino gardžiausias salotas, kepė sausainius, šarlotę, o jos mylimasis – kepsnius.
Kad neužsisėdėtų ant sofos, čiuožėjas kasdien ėmė važinėti dviračiu.
„Pakalbinau ir Margaritą, bet ji idėją iš pradžių sutiko nelabai entuziastingai. Tik kelias dienas pavažinėjusi su skolinta transporto priemone ir pajutusi malonų laisvės jausmą, įsigijo savą dviratį. Per karantiną išmaišėme namų apylinkes. Tuomet, pritaisę kablius dviračiams prie automobilio, leidomės į tolimesnius žygius“, – pasakojo Povilas.
Kai sužinojome esą nepavojingi kitiems, susiruošėme į Lietuvą. Beveik 16 valandų – ir pasiekėme savo antruosius namus.
Koronavirusu užsikrėtė renginyje
Į darbus čiuožėjai grįžo vasarą, o antrąją karantino bangą sutiko nebe taip nusiminę, nes Rusijoje renginiai yra leidžiami, jei salėje užpildyta ne daugiau nei trečdalis vietų.
„Dalyvavome aštuoniolikoje naujamečių šou. Kai grįšime, suplanuotas turas po Rusijos miestus. Veiklos mažiau, bet jos bent yra“, – džiaugėsi pašnekovas.
Gruodį jis su Margarita dalyvavo tradiciniame renginyje Kremliaus aikštėje, kuomet atveriama įspūdingiausia pasaulyje čiuožykla po atviru dangumi. Po šventės Margarita kelias dienas jautėsi blogai – jai pakilo temperatūra, maudė nugarą. Vėliau abu sportininkai ėmė nejausti kvapo. Du kartus atlikti koronos testai buvo neigiami. Palaukę beveik pusantro mėnesio, jie išsityrė antikūnių kiekį kraujyje – tuomet ir paaiškėjo, jog virusas vis dėlto buvo užsukęs į sporto profesionalų namus.
Pirmą kartą mačiau, kai automobilis fotografuojamas rentgenu.
„Su Margarita buvome sutarę, kad įveikta liga mums bus ženklas keliauti. Kai sužinojome esą saugūs ir nepavojingi kitiems, susiruošėme į Lietuvą. Beveik šešiolika valandų ir pasiekėme savo antruosius namus“, – sakė P.Vanagas.
Tiesa, porai teko kelias valandas užtrukti pasienyje, nes muitininkams įtarimą sukėlė jų automobilis.
„Pirmą kartą mačiau, kai automobilis fotografuojamas rentgenu. Vaizdas įspūdingas ir vertas meninio projekto! Galbūt ateityje išvysime tokių nuotraukų parodą“, – idėjomis dalijosi P.Vanagas.
Apsistojo apartamentuose virš meno galerijos
Dar viena staigmena atvykėlių laukė Kaune – jie turėjo galimybę senamiestyje, galerijoje „Balta“ apžiūrėti 19-ajam „Liepsnojančiam ledui“, Lietuvoje turėjusiam įvykti praėjusių metų pabaigoje, skirtą parodą. Jos sumanytoja – renginių režisierė ir prodiuserė Rasa Micachienė, kūrusi ir filmą, skirtą ilgametes tradicijas turinčiam šou.
Įgyvendinti parodos idėją padėjo autorine technika prie ekspozicijos apipavidalinimo prisidėjusi menininkė Jolanta Šmidtienė. Beje, ji Povilą ir Margaritą pakvietė apsistoti virš „Balta“ galerijos esančiuose apartamentuose.
„Ryte prabusdavome ir vakare užmigdavome tarp meno kūrinių. Jausmas nenusakomas. Vis bandžiau perprasti Jolantos kūrybos paslaptis, bet veltui. Jos technika unikali“, – pastebėjo pašnekovas.
Povilas ir Margarita neabejojo – jei ne karantinas, tokia paroda niekada nebūtų išvydusi saulės šviesos. Tiesa, tą dieną, kai ji turėjo būti oficialiai atidaryta, Lietuvoje buvo uždrausti visi renginiai.
„Bet Jolanta pakoregavo visų galerijoje turėjusių vykti parodų datas, todėl „Liepsnojančio ledo“ paroda lankytojų lauks tiek, kiek reikės“, – sakė P.Vanagas.