M. Starkus ir V. Radzevičius leidosi į žygį Adolfo Ramanausko–Vanago kovų keliais
Šį vakarą – aštuntoji „Aplink Lietuvą. Žmonės“ laida, kurioje TV3 televizijos laidos žiūrovai išvys, kaip keliautojams Martynui Starkui ir Vytarui Radzevičiui sekėsi Merkinėje ir Klaipėdoje.
Laidos vedėjai Varėnos raj. esančioje Merkinėje aprodys vietas, susijusias su partizanų kovomis už laisvę, o ypač – su Adolfo Ramanausko-Vanago veikla. M. Starkus ir V. Radzevičius leisis į 22 kilometrų pėsčiųjų žygį, kur aplankys svarbiausias Lietuvos partizanų vado kovos vietas.
Ekskursiją praves Merkinės krašto muziejaus darbuotojas Žygimantas Buržinskas. „Vanago kelias yra vienas iš tų dalykų, kuris leidžia daug aiškiau susidaryti įspūdį apie visos Lietuvos rezistencijos kovas. Takas turi savo simbolį – nupieštą granatą, todėl nepasiklysite. Viena kelio dalis veda per miškingas teritorijas, dzūkiškus sausus pušynus. Yra įspūdingų vietų kaip skardžiai, Merkio kilpos, piliakalniai“, – pasakos gidas.
„Merkinė – miestas, kurį daugelis pravažiuojame pro šoną, turintis didelę reikšmę Lietuvos istorijai, o ypač kalbant apie partizanų pasipriešinimo laikus“, – kalbės V. Radzevičius.
„Įsijauti į pasakojimus, kuriuos pasakoja Žygimantas, pradedi matyti, suprasti partizanų gyvenimo būdą. Visą tai patirti niekas nenorėtų. Tai yra labai sunkūs, dramatiški laikai. Labai svarbu žinoti šią istoriją, ji mūsų šalies praeičiai labai reikšminga“, – apie ekskursiją kalbės M. Starkus.
Laidos vedėjai taip pat pabus vietoje, kur buvo padaryta garsioji nuotrauka su dviem vanagais ant A. Ramanausko-Vanago pečių. „Akivaizdu, kad fotografija buvo su aiškia idėja. Jei kažkuo abejoji, pamatai partizanų fotografijas ir supranti, kad kova iš tiesų vyko“, – kalbės Ž. Buržinskas.
Vėliau keliautojai susitiks su šimtamečiu partizanu Juozu Jakavoniu-Tigru. Jis papasakos daugybę įdomių dalykų. Dzūkijos partizanas džiaugiasi, kai pas jį atvyksta žmonės ir jis gali papasakoti apie Lietuvai ypač svarbų istorinį etapą.
M. Starkus ir V. Radzevičius taip pat aplankys Klaipėdos pilį. Ekskursiją praves karo istorikas Valdas Rakutis. „Mes visi žinome pilis, mes jas matėme, piešėme vaikystėje. Tačiau, kaip jos atsiranda, turbūt ne visi turime supratimą. Dėl to tai buvo gera proga sužinoti, kaip buvo statomos pilys, nuo ko pradedamos statyti, kuo bokštas geriau už sienas. Tokie dalykai yra labai įdomūs“, – įspūdžiais dalinsis M. Starkus.
Keliautojai neaplenks ir prie Baltijos jūros išlikusių Antrojo pasaulinio karo laikų gynybinių įtvirtinimų – pakrančių apsaugos baterijos „Memel-Nord“.