Mantas Stonkus nėrė į naują avantiūrą: „Tai pareikalavo milžiniškų jėgų“

Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirka / Manto Repečkos nuotr.
Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirka / Manto Repečkos nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-01-17 14:00
AA

„Milžiniškų jėgų pareikalavęs vaidmuo, į kurį įdėjau labai daug širdies“, – sako aktorius ir stand-up komikas Mantas Stonkus apie naujausią savo sceninį darbą spektaklyje „1410. Valanda prieš mūšį“. Naujoji komedija jau pradėjo savo kelionę po Lietuvos sales.

Įvyko pirmasis parodymas Alytuje. Suplanuota aplankyti dar 11 miestų. Vos paskelbus, kūrinys itin suintrigavo žiūrovus. Kaune jau prireikė ir papildomo parodymo.

„1410. Valanda prieš mūšį“ – įspūdingos scenografijos, įsimintinas ir Lietuvoje itin reto žanro sceninis darbas. Tai istorinė absurdo komedija apie du karius, kurie, likus valandai iki visai Lietuvai lemtingo Žalgirio mūšio, supranta, kad nenori į jį eiti.

Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirka / Manto Repečkos nuotr.

Spektaklio režisierius – Antanas Obcarskas, kompozitorius – Rolandas Venskys. Vaidina: Mantas Stonkus, Justinas Jankevičius, Vanilla Killa Bee ir balandis.

Manto Stonkaus įkūnijamas Skomantas – žemaitis gimęs ir augęs pelkėje. Jo gyvenimas niekada nebuvo nei lengvas, nei turtingas. Negavęs išsilavinimo ir toliau savo pelkės nematęs, Skomantas tiki prietarais, burtais, sąmokslo teorijomis, jam niekas nėra vienareikšmiška. Jei vertintume šių dienų kontekste, Skomantas – paprastas geras žmogus iš provincijos, šeimos vyras, tradicinių vertybių puoselėtojas. Tai, kas naujoviška ar kitoniška jam kelia baimę ir atmetimo reakciją.

Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirka / Manto Repečkos nuotr.

Manto Stonkaus scenos partneris – aktorius ir TV laidų vedėjas Justinas Jankevičius. Galima drąsiai teigti, kad jam teko kardinaliai priešingas vaidmuo. Justenis – turtingas ir išsilavinęs riteris. Iš Vilniaus. Jis puikuojasi prabangiais šarvais, moka skaityti, buvo Prahoje, o svarbiausia – turi pažinčių aukštuose ir įtakinguose visuomenės sluoksniuose. Jo manieros nepriekaištingos. Jis – modernus, tolerantiškas, filosofuojantis ir logines grandines mikliai dėliojantis. Tokių ir šios dienos Vilniuje rastum tūkstančiais.

Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirka / Manto Repečkos nuotr.

Abu šie itin skirtingi vyrai buvo pašaukti atilikti savo pareigos – kautis legendiniame Žalgirio mūšyje. Skomantui skirtos pirmosios, mirtininkų, linijos, o Justenis sau per pažintis išsirūpino saugesnes pozicijas. Tačiau iki tų pozicijų nei vienas neprieina. Du priešingi vienas kitam pasauliai, dvi, atrodo niekada sąlyčio taškų nerasiančios Lietuvos, visai netyčia susikerta miške šalia mūšio vietos. „Per tą paskutinę emocijų kupiną valandą įvyksta tektoninis šių asmenybių pasaulėžiūros lūžis. Trumpalaikis, bet visiškas lietuvių genetinio kodo susivienijimas“, – sako spektaklio režisierius Antanas Obcarskas.

Spektaklio „1410. Valanda prieš mūšį“ akimirkos (14 nuotr.)
+8

„1410. Valanda prieš mūšį“ – ironijos, alegorijos, autobiografinių juokelių, absurdiškų situacijų bei meistriško žongliravimo laikmečių faktais ir elementais prisotintas spektaklis. Tuo pačiu tai ir nūdienos aktualijas jautriai atliepiantis filosofinis-patriotinis kūrinys, leidžiantis žiūrovui suprasti, kad net maži asmeniniai pasirinkimai gali lemti tautų ar visuomenių likimą.

„1410. Valanda prieš mūšį“: sausio 17 d. – Jonavoje, 21 d. ir 31 d. – Kaune, 27 d. – Panevėžyje, 28 d. – Klaipėdoje, 30 d. – Marijampolėje, vasario 1 d. – Vilniuje, 3 d. – Šiauliuose, 6 d. – Utenoje, 7 d. – Telšiuose, 8 d. – Mažeikiuose, kovo 30 d. – Palangoje.