Mados istorikas Aleksandras Vasiljevas savo kolekcijoje svajoja turėti Juozo Statkevičiaus suknią
Mados istorikas Aleksandras Vasiljevas ir jo įkurtas fondas supažindina ne tik su įvairių epochų drabužių mada, bet ir kviečia į praeitį atsigręžti būsimas nuotakas.
Spalio 24–26 dienomis Vilniaus rotušėje vyksiančioje vestuvių parodoje „Išteku.lt“ kolekcionierius pristatys dar nematytą senovinių vestuvinių suknelių ekspoziciją.
Brangiausias eksponatas – jis pats
Aleksandras Vasiljevas eksponatus renka jau 40 metų ir jo kolekcijoje galima rasti daugiau nei 50 tūkstančių įvairių daiktų, susijusių su mados istorija – nuo drabužių, batų iki pudrinių ar net plaukų smeigtukų.
Aš jau seniai prašau Juozo suknelės savo kolekcijai, bet jis neduoda.
Eksponatus jis dažniausiai aptinka kolekcionierių aukcionuose, ieško mažose vintažinėse parduotuvėlėse ar tiesiog sužino apie juos iš pačių savininkų.
„Kokia suknelė brangiausia? Aš esu pats brangiausias eksponatas, – juokiasi lietuviško kraujo turintis mados istorikas. – Vertė skaičiuojama ne tik pinigais, bet ir laiku, skirtu tam daiktui įsigyti. Dėl kai kurių eksponatų derybos vyksta net dešimt metų, bet galiu pasidžiaugti, kad vis tiek gaunu tai, ko noriu. Žmonėms patinka ne šiaip parduoti daiktą, o kad šis taptų muziejine vertybe, būtų saugomas ateities kartoms.“
Balta – ne iš senovės
Vestuvine mada Aleksandras Vasiljevas domisi jau seniai ir apgailestauja, kad Lietuvoje ši tema nėra stipriai analizuojama.
„Ši mados kryptis, galima sakyti, nėra sena, nes tik prie Napoleono atsirado balta suknelė. Anksčiau vestuvinė suknelė buvo merginos pati geriausia turima suknelė, viduramžiais jos mėgo puoštis žaliai, baroko laikotarpiu – sidabrinėmis suknelėmis, o tik vėliau atsirado balta, panaši į dabartinį klasikinį siluetą vestuvinė suknelė su korsetu ir krinolininiu sijonu“, – pasakojo istorikas.
Parodoje bus demonstruojamos vestuvinės suknelės, kuriomis nuotakos puošėsi dar XIX amžiaus pabaigoje.
Vienoje salėje su Juozu
Mados istoriko nuomone, kiekviena mergina bent kartą gyvenime trokšta pabūti Pelene, kuri virsta princese, ir pasipuošti įspūdinga suknele, nors kitą dieną ir reikės plauti grindis.
„Gaila, kad po didelių vestuvių paskui dažnos poros laukia skyrybos. Vestuvinės suknelės – tai milžiniškas verslas ir daug dizainerių iš to pelnosi, nes eksliuzyvinės suknelės yra labai brangios“, – teigė Aleksandras Vasiljevas.
Jo paklausus, ką iš vestuvinės mados kūrėjų galėtų išskirti Lietuvoje, Aleksandras net nedvejodamas įvardino savo draugą Juozą Statkevičių.
„Aš jau seniai prašau jo suknelės savo kolekcijai, bet jis neduoda“, – juokėsi kolekcionierius.
Aleksandro Vasiljevo svajonei tam tikra prasme bus lemta išsipildyti – vestuvių parodoje šalia jo senovinių vestuvinių suknelių bus demonstruojama 11 žymiausių Lietuvos dizainerių kūrinių, skirtų nuotakoms, tarp kurių – ir du Juozo Statkevičiaus modeliai.