Mados pasaulis manekenės Smiltės Bagdžiūnės akimis: „Tai lyg tarnavimas kariuomenėje“

Lauros Dailidėnienės kolekcijos pristatymas / Photos.com
Lauros Dailidėnienės kolekcijos pristatymas / Photos.com
Šaltinis: Žmonės.lt
2012-02-17 10:57
AA

Mados pasauliu besidomintys ir kolekcijų pristatymų nepraleidžiantys lietuviai bent iš matymo puikiai pažįsta įspūdingą, grakščiai podiumu žengiančią manekenę Smiltę Bagdžiūnę (26 m.). Prieš porą metų stilisto Manto Petruškevičiaus pačia seksualiausia Lietuvos moterimi pavadinta manekenė daugelyje kolekcijų pristatymų žengia pačiame priekyje. Ne vienerius metus Smiltė demonstruoja dizainerių kūrinius ir „Mados infekcijoje“.

Modelių agentūros „Image Group“ atstovė Smiltė yra dirbusi su garsiausiais šalies dizaineriais, demonstravusi svarbiausius jų modelius ir, žinoma, yra patyrusi kuriozinių situacijų ant podiumo. S.Bagdžiūnė tikina, kad iš kelblių situacijų visada padeda išsisukti improvizacija.

Kaip ir kada pradėjote manekenės karjerą? Ar tai vienintelė jūsų veikla?

Pirmąkart buvau pastebėta „Baltic Models“ agentūros. Tuo metu man buvo 13 metų ir aš gyvenau Plungėje. Tėvai tada labai rūpinosi mano išsilavinimu ir idėja apie modelio karjerą jų tikrai nežavėjo, todėl tiek „Modilinoss“, tiek ir „Image Group“ agentūrų pasiūlymams dėl darbo užsienyje atsakymai buvo neigiami. Rimčiau dirbti su „Image Group“ pradėjau atvykusi į Vilnių studijuoti. Modelio darbas nėra vienintelė mano veikla – trečius metus dirbu video reklamų prodiusere ir su drauge Elvita vystome natūralių ledinukų „Tutu“ gamybą.

Kokius didžiausius kuriozus esate patyrusi darbo metu? Kaip profesionaliai išsisukti iš keblių situacijų, pavyzdžiui, lūžus kulniukui, suklupus ant podiumo?

Dažniausi kuriozai yra žemiški, kaip per ilgai vėluojantis renginys, dingusi elektra, sukeistos batų poros. Suklupus ant podiumo svarbu nepamiršti, kad tai irgi yra gyva scena, tad tinkamos improvizacijos paįvairina šou. Žinoma, smagiausia, kai kulniukai būna ne per aukšti, suknelė ne per ilga, šviesos ne per ryškios ir grindys ne per slidžios, o modelis vis dar atrodo kaip diva. Bet kuriame renginyje, nesvarbu kas atsitiktų, reikia pasitikėti savimi, būti draugiškai su kolegėmis, stengtis dėl pasirodymo, organizatorių ir gerbti žiūrovus.

Su kokiais garsiausiais dizaineriais esate dirbusi? Kuris paliko didžiausią įspūdį?

Suklupus ant podiumo svarbu nepamiršti, kad tai irgi yra gyva scena, tad tinkamos improvizacijos paįvairina šou.

Paryžiuje vykusiame neoficialiame kolekcijos pristatyme „Vogue“ redaktorei Annai Wintour teko susidurti su Alberu Elbazu iš madų namų „Lanvin“ Jis man paliko atkaklaus ir tiksliai žinančio, ko nori, kūrėjo įspūdį. Man patinka dirbti ir su lietuvių dizaineriais, ypač tada, kai dirbame ne vieną sezoną. Vilniuje draugystė nesibaigia nulipus nuo podiumo. Labai gerbiu jaunus kūrėjus ir man patinka su jais dirbti. Jie dažnai prašo komentarų ir klausia nuomonės. Manau, kad dizainerio profesijoje sunkiausia išlaikyti pastangų, atkaklumo, savikritikos ir kūrybiškumo balansą. Šiandien man tokio balansą išlaikančio dizainerio pavyzdys yra Paryžiuje dirbanti Eglė Čekanavičiūtė.

Kas modelio darbe yra sunkiausia? Ar bandytumėte savo vaikus atkalbėti nuo tokios profesijos?

Reklamoje vyksta grožio mūšiai, taigi modelio darbas iš dalies yra lyg tarnavimas kariuomenėje. Sunkiausia, kai pradėti dirbti tenka esant labai jaunai. Nors pati to nepatyriau, tačiau turiu labai daug tokių pažįstamų modelių ir žinau jų istorijas. Kai žmogus dar tik formuojasi kaip asmenybė, jis susiduria su aštriais kraštutinumais. Reikia labai daug dvasinės stiprybės, savistabos, pasitikėjimo savimi, draugų ir artimųjų palaikymo, kad atpažintum kas vyksta aplink ir suprastum, kaip į tai reaguoti. Nenuostabu, kad daugybė užsienyje dirbančių merginų skambina į agentūras ir verkia, prašo, kad jas parsiųstų namo. Laikotarpiu, kai formuojasi pasitikėjimas savimi ir savo kūnu, toks darbas yra rimtas išbandymas merginoms. Kol mūsų vaikai bus tinkamo amžiaus žengti podiumu, rinka bus dar labiau pasikeitusi, todėl reikės vėl viską įvertinti iš naujo.

Ar įmanoma Lietuvoje pragyventi iš modelio duonos?

Taip, galima, jei apsirengti užtenka pėdkelnių, o užvalgyti – lūpdažio.

Ką laikote savo grožio etalonu?

Etalonais netikiu ir jie greičiausiai nesutaptų su medijoje formuojamu idealu. Pats gražiausias gamtoje yra kitimas ir nepastovumas. Moters gyvenime yra daug etapų, o juose – tiek daug grožio atspalvių. Man gražiausias yra natūralus žmogiškas orumas, pradedant nubėgusia grimo ašara ir baigiant žilų plaukų sruoga kasoje. Ant scenos ar ekrane lengva būti gražiai, kai prie tavęs užkulisiuose dirba tiek daug talentų.

Dizainerių dueto A&V sukurtų maudymosi kostiumėlių fotosesija Nidoje / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

Šiais laikais ant podiumo lipa labai jaunos manekenės. Ar jaučiate didelę konkurenciją?

Ant podiumo visada buvo jaunos merginos – svarbu tai iš karto suprasti, tada tikrai nebus sunku. Priimu tai kaip natūralų procesą, kaip ir tai, kad negalima visa gyvenimą eiti į mokyklą. Jau pradėdama tokį darbą manekenė turi įsivaizduoti, kaip jį baigs. Modeliai po to pasuka į aktorystės, laidų vedėjų, dizainerių, fotografų,dainininkų ir panašias profesijas arba pradeda studijas, sukuria šeimas, keliauja.

Kokie, jūsų akimis, modeliai šiuo metu vyrauja ant mados podiumo? Kokios išvaizdos manekenės dabar yra „ant bangos“?

Bangos kartojasi, ir yra sukuriamos agentų. Pavyzdžiui nauji veidai models.com puslapyje yra ypač panašūs į topmodelius prieš 6-7 metus. Bazinė kaukolės architektūra visada liks panaši: aukšti skruostikauliai, elegantiškas smakras, švelni lūpų linija. Kitos detalės, kaip strazdanos, plaukų ilgis, dažnai netgi dantų dydis ir sąkandis subtiliai lemia bendrą veido proporciją. Pastebiu nemažai šiaurietiško tipo merginų, kurios reklamose įkūnija stiprias moteris. Gamintojai taip atspindi prabangos prekių pirkėjas. Ši tendencija pastebima jau keliuose mados sezonuose – moterys nebenori būti mergaitėmis.

Kas, kad manekenė įsukta į šilkus, jei ji sėdi kaip medūza – fotografas dėl to nebus labai laimingas.

Kokios charakterio savybės yra būtinos manekenėms?

Manau, kad tai yra draugiškumas, fantazija, pasitikėjimas savimi, savidrausmė, optimizmas ir noras nebūti modeliu visą gyvenimą.

Ar tiesa, kad daugumai modelių tenka nuolat laikytis dietos? Ar jums pačiai tenka nuolat stebėti savo racioną?

Kūnas turi būti gyvybiškai aktyvus, kad sugebėtų pristatyti rūbą ir nepavargti per fotosesijas. Kas, kad manekenė įsukta į šilkus, jei ji sėdi kaip medūza – fotografas dėl to nebus labai laimingas. Plastikos kūnui suteikia lengvi fiziniai pratimai. Kad būtų švari oda, aštrūs nagai ir neslinktų plaukai, kiekvienai moteriai reikalinga tinkama mityba. Mano tėtis – lieknas kaip kartis, todėl savo racioną prižiūriu tik dėl anksčiau išvardytų priežasčių bei dėl to, kad nemėgstu „plastikinio“ maisto.
Nemanau, kad likčiau tų pačių kūno formų, jei kas vakarą suvalgyčiau po dvi plyteles šokolado. Daug modelių laikosi dietos, kai pradeda ryškėti moteriškumai arba išgyvenamos emocinės krizės. Bet dietų laikosi ne vien modeliai.

Ar jūsų vyras Darius palaiko jūsų užsiėmimą? Ar būdamas verslininkas nevadina jos „nerimta“ veikla?

Bagdas palaiko mane visose veiklose ir nutrūktgalviškose idėjose.

Kaip jaučiatės Manto Petruškevičiaus prieš kelis metus pavadinta viena seksualiausių Lietuvos moterų?

Malonu, tik manau, kad būtų užtekę asmeniško komplimento. Seksualiausios moters titulas yra didelė atsakomybė. Aš kol kas energiją kreipiu į kitus dalykus.

Dirbote kartu su filmo „Defiance“ („Pasipriešinimas“ – liet.) kūrybine grupe. Kaip ten patekote, kokį įspūdį paliko aktoriai?

Tuo metu baigusi vadybos studijas Vilniaus Universitete ruošiausi stojimui į režisūros studijas Londone. Kuriant šį filmą dirbau kaip asistentė, dirbau su aktoriais. Galima sakyti, kad tris rudens mėnesius gyvenome miške nuo 4 valandų ryto iki 19 vakaro. Botai, netylanti racija, griežta tvarka ir hierarchija... Tai buvo viena geriausių patirčių mano gyvenime: susipažinau su Lietuvos kino gamybos profesionalais, lietuvių ir užsienio aktoriais, įsigilinau į kino gamybos proceso detales. Teko bendrauti ir su filmo žvaigžde Danieliu Craigu ir jo tuometine sužadėtine, kuri kiekvieną dieną sėdėdavo aikštelėje, akylai saugodama savo meilę. Nenuostabu, nes aikštelė ilgainiui patampa kaip viena šeima ir staiga gali pradėti jaustis artimesniu su ekrano kolege. Tačiau smagiausia pažintis buvo su Mia Wasikowska, kuri tuo metu tik pradėjo savo aktorės karjerą, o jau po metų filmavosi juostose „Alisa stebuklų šalyje“ bei „Džeinė Eir“. Pažintys su talentingais, profesionaliais, nuoširdžiais lietuvių ir užsienio aktoriais bei jų istorijos įkvepia toliau siekti savo tikslų bei suteikia galimybę su jais susitikti arbatos įvairiose pasaulio šalyse.

Dizainerių dueto A&V sukurtų maudymosi kostiumėlių fotosesija Nidoje / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.