Makalius – apie Seimo pataisą dėl kelionių pinigų grąžinimo: „Ištryško palengvėjimo ašara“

Rimvydas Širvinskas-Makalius/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Rimvydas Širvinskas-Makalius/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Ketvirtadienį, gegužės 21 d., Seimas leido kelionių agentūroms grąžinti pinigus už neįvykusias keliones per 90 dienų, o ne per dvi savaites, kaip buvo numatyta anksčiau. Nauja pataisa spėjo pasidžiaugti kelionių agentūros „Makalius“ vadovas Rimvydas Širvinskas, kuris teigia, kad šis sprendimas padės sustiprinti ryšius su klientais.

Rimvydas Širvinskas pasakoja, jog dauguma agentūrų jau seniai ieškojo būdo, kaip neprarasti klientų pasitikėjimo.

„Įsivaizduokite tokią situaciją, kai per 14 dienų reikia grąžinti pinigus tūkstančiams keliautojų. Įvykdyti įsipareigojimus būtų buvę neįmanoma, nes mūsų partneriai, pavyzdžiui, kruizų kompanijos, pinigus žada grąžinti tik po metų, kai kurios oro bendrovės sako, kad grąžins tik po 6-9 mėnesių“, – pasakoja R. Širvinskas.

Kelionių agentūros vadovas teigia, kad jau dešimt savaičių trunkantis karantinas padarė tikrai didelių nuostolių, o prie viso to dar teko patirti spaudimą iš klientų ir įvairių institucijų.

Rimvydas Širvinskas-Makalius viešėjo Madagaskare / Asmeninio archyvo nuotr.
Rimvydas Širvinskas-Makalius viešėjo Madagaskare / Asmeninio archyvo nuotr.

Vis dėlto, anot Rimvydo, džiaugtis dar per anksti – kol Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nepatvirtins Civilinio kodekso pataisos, tol sprendimas nebus įsigaliojęs.

„Pernelyg džiūgauti dar nesu linkęs, nors neslėpsiu – apie tai sužinojus, ištryško palengvėjimo ašara. Prezidentas keletą kartų nepritarė tam tikriems pakeitimams, bet šįkart jo pozicija mums yra itin svarbi. Jeigu galėčiau, pats asmeniškai jam papasakočiau apie dabartinę situaciją turizmo sektoriuje. Tiek iš kelionių agentūrų pusės, tiek iš keliautojų. Tikrai pasidžiaugsiu tik tuomet, kai pamatysiu, jog prezidentas pasirašė šį įstatymą".

Kelionių agentūros lėšas turėtų grąžinti per 90 dienų nuo karantino pabaigos, jei turistas ir agentūra nesusitars kitaip. 

R. Širvinską gan sudėtingu metu palaiko tai, kad būtent jo kompanijos klientai – gana supratingi ir net devyni iš dešimties sutinka keliones atidėti arba priimti kuponą.

„Supratingų keliautojų daugėja. Iš pradžių tikrai galvojau, kad kuo ilgiau tęsis karantinas, tuo klientų supratingumas ir kantrybė seks, o tuo pačiu mažės ir keliautojų, laukiančių savo kelionių. Vis dėlto, klientai išlieka supratingi, o tai skatina ir toliau nepasiduoti bei ieškoti išeičių iš dabartinės situacijos. Manau, didžiausia „ačiū“ reikia tarti būtent tokiems žmonėms“, – teigia Rimvydas Širvinskas-Makalius.

Rimvydas Širvisnkas-Makalius/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Rimvydas Širvisnkas-Makalius/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Vienintelis būdas išgelbėti kelionių įmones

Seimas ketvirtadienį patvirtino Civilinio kodekso pataisą, kuri leidžia kelionių agentūroms grąžinti pinigus už neįvykusias keliones per ilgesnį laiką – 90 dienų, o ne per dvi savaites, kaip buvo numatyta anksčiau. Tai reiškia, kad kelionių agentūros lėšas turėtų grąžinti per 90 dienų nuo karantino pabaigos, jei turistas ir agentūra nesusitars kitaip. 

Seimo Ekonomikos komiteto narys Eugenijus Gentvilas nurodė, kad apie 500 žmonių  jau yra kreipęsi į teismus, kad jiems būtų grąžinti pinigai už neįvykusias keliones. Aplinkos apsaugos komiteto narys Simonas Gentvilas įspėjo, kad šie žmonės gali iš viso neatgauti pinigų, jeigu kelionių organizatoriai bankrutuos. „Nors truputį padėsime išgyventi turizmo įmonėms“, –  sakė Biudžeto ir finansų komiteto narys Algirdas Butkevičius.  

BNS primena, kad Teisingumo ministerija yra įspėjusi, jog tokia pataisa pažeis Europos Sąjungos reglamentą už neįvykdytas keliones atsiskaityti per dvi savaites, tačiau pataisos iniciatoriai nurodė, kad kai kurios kitos šalys jau nustatė gerokai ilgesnius terminus pinigų grąžinimui, nebijodamos Briuselio sankcijų, nes tai vienintelis būdas išgelbėti kelionių įmones.