Makalius pataria: kaip elgtis kelionės metu netekus paso, susirgus ar sužinojus apie atidėtą skrydį?
Matyt, nė vienas nenorėtų patekti į tokią situaciją, į kurią kasdien patenka išties nemaža dalis keliautojų. Pametami asmens dokumentai, lėktuvo bilietai (popieriniai), ištinka įvairios traumos ir sumušimai, atšaukiami jų tarpiniai skrydžiai ir taip sugriūna visa kelionė. Ką daryti įvairiais atvejais?
Jei nebeturi paso ar asmens tapatybės kortelės
Pavojaus lygis – didžiausias. Jei būdamas užsienio valstybėje praradai pasą ar asmens tapatybės kortelę, nedelsdamas kreipkis į artimiausią policijos poskyrį ir pranešk apie prarastą asmens dokumentą. Paprašyk, kad policijos įstaiga tau išduotų pažymą, patvirtinančią asmens dokumento praradimą. Su šia pažyma kuo skubiau keliauk į Lietuvos ambasadą, ar konsulinį skyrių, kur tau bus išduotas asmens grįžimo pažymėjimas.
Asmens grįžimo pažymėjimas – tai kelionės dokumentas, išduodamas Lietuvos piliečiams, jeigu jiems esant užsienio valstybėje asmens tapatybę liudijantis dokumentas prarandamas, tampa netinkamas naudoti ar baigiasi jo galiojimo laikas ir pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento. Asmens grįžimo pažymėjimas išduodamas tik grįžti į Lietuvą, t. y. šis pažymėjimas nėra skirtas kelionei tęsti ir vykti į kitas valstybes.
Jei sunkiai susirgai ar susižeidei
Kelionės draudimas
Idealu, jei prieš kelionę apsidraustum visam kelionės laikotarpiui. Draudimas tikrai nekainuoja didžiulių pinigų, o nutikus nelaimei gali gauti ne tik reikiamą gydymą, bet ir kompensaciją.
Europos sveikatos draudimo kortelė
Jeigu esi dirbantis Lietuvos Respublikos pilietis ar studentas, gali užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), kuri yra valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo tarptautinis variantas. Jis garantuoja, kad visoje Europos Sąjungos erdvėje, taip pat ir Norvegijoje, Islandijoje, Lichteišteine ir Šveicarijoje tau bus suteikta dėl ūmios ligos ar nelaimingo atsitikimo reikalinga pagalba. Deja būtinosios pagalbos lygį nustato vietinis gydytojas, todėl yra tikimybė, kad tau teks už gydymą susimokėti pačiam. Jei keliauji su kelionių agentūra, atsitikus nelaimei susisiek su jos atstovais. Kartais įmonės turi gydytojus, su kuriais bendradarbiauja, todėl bendravimas ir dokumentų tvarkymas tikrai bus sklandesnis ir paprastesnis.
Jeigu visgi turi ESDK, tačiau ją pametei, ar tiesiog nepasiėmei jos, patekęs į ligoninę informuok personalą. Jis savo ruožtu turi kreiptis į Lietuvos valstybines ligonių kasas ar kitą kompetentingą įstaigą, kuri atsiųs sertifikatą, nurodantį jų valstybinį draudimą. O jeigu jos neturi, tačiau esi dirbantis ar studentas, tau galioja ta pati procedūra kaip ir pamiršus šią kortelę.
Kreditinė kortelė ir draudimas
Itin maloni smulkmena, turintiems banko kreditines korteles. Šio tipo mokėjimo kortelės garantuoja, kad tu ir su tavimi keliaujantys šeimos nariai bus apdrausti visos kelionės metu. Kartu su kreditine kortele gausi kitą plastikinę kortelę, kurią turi parodyti, jeigu teks apsilankyti pas gydytoją.
Jei atidėtas ar atšauktas tavo skrydis
Tavo skrydis atidėtas
Jeigu skrydis atidėtas 2 valandoms ir daugiau, oro skrydžių bendrovė privalo suteikti nemokamą maitinimą ir gaiviuosius gėrimus, du telefono skambučius (būtinai pasinaudokite tuo ir paskambinkite artimiesiems, kad šie nesijaudintų). Jeigu skrydis buvo atšauktas 5 valandoms ir daugiau, gali atsisakyti keliauti ir reikalauti visų sumokėtų pinigų už atšauktą skrydį.
Tavo skrydis atšauktas
Jeigu skrydis buvo atšauktas, turi teisę gauti nemokamą maitinimą ir gaiviuosius gėrimus, du telefono skambučius. O jeigu skrydis atidėtas kitai dienai (ar ilgesniam laikui), turi teisę pasirinkti kitą skrydį namo. Tokiu atveju oro linijų bendrovė turi suteikti nemokamą viešbutį ir apmokėti transporto išlaidas iki jo ir atgal.
Ar galiu reikalauti kompensacijos, jeigu mano skrydis atšauktas?
Taip, jeigu skrydis atšauktas, gali reikalauti finansinės kompensacijos (250-600 eurų, priklausomai nuo skrydžio atstumo). Tačiau turėk omenyje, kad nieko nepeši, jeigu:
- Skrydis atšauktas ne dėl kompanijos kaltės (pavyzdžiui, oro sąlygų);
- Buvai informuotas prieš 14 dienų;
- Tau pasiūlytas kitas skrydis panašiu laiku.
Kada galiu pasinaudoti šiomis teisėmis
Gali pasinaudoti visomis išvardintomis kompensacijomis, jeigu turi rezervaciją patvirtinantį dokumentą (štai kodėl svarbu visada turėti spausdintas visų siųstų dokumentų kopijas) ir laiku užsiregistravai į skrydį (net jeigu jau žinai, kad skrydis atšauktas ar atidėtas).
Daugiau kelionių patarimų galite rasti www.makalius.lt