Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera: raudonu klimu žengė Lietuvos kino žvaigždės

Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera  / Gretos Skaraitienės / 15min nuotr.
Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera / Gretos Skaraitienės / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-08-16 20:21
AA

Antradienį šalies publikai pristatyta dar viena lietuviška juosta – pirmasis Marato Sargsyano vaidybinis ilgametražis filmas „Tvano nebus“. Į asmenine režisieriaus patirtimi paremto vizualinio epo, jautriai atskleidžiančio karo nuovargį ir beprasmybę, premjerą susirinko ne tik Lietuvos kino žvaigždės, bet ir daug šiai temai neabejingų svečių.

Marato Sargsyano vaidybinio ilgametražio filmo „Tvano nebus“ pasaulinė premjera įvyko dar 2020-aisiais. Tuomet tarptautiniame Venecijos kino festivalyje filmą įvertino JAV Santa Barbaros, Stambulo, Jerevano, Talino „Juodųjų naktų“, Transilvanijos, Taivano tarptautinių kino festivalių žiūrovai ir kritikai, o dabar atėjo laikas Lietuvos auditorijai.

Į „Tvano nebus“ premjeroje rauduonuoju kilimu žengė filmo kūrybinė komanda: režisierius Maratas Sargsyanas su šeima ir pagrindinį vaidmenį sukūręs Valentinas Masalskis. Į renginį atvyko ir aktoriai Vytautas Anužis, Nijolė Narmontaitė su vyru Pauliumi Kovu, Gražina Baikštytė ir kino operatorius Algimantas Mikutėnas, Aistė Diržiūtė su draugu, „Kino pavasario“ įkūrėja Vida Ramaškienė ir festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška, premjerė Ingrida Šimonytė.

Ingrida Šimonytė, Valentinas Masalskis / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Tvano nebus“ vaizduojamas karo anropologija persunktas pasaulis taip artimas tam, kuriame gyvename šiandien. Nėra svarbu, nei kur vyksta filmo veiksmas, nei kas su kuo kariauja. Filmo režisierius pasakoja, kad nuo paauglystės, kai vyko pirmasis Kalnų Karabacho karas ir XXI amžiaus karai pasaulyje, jo galvoje susiformavo karo reiškinio mozaika.

Fotogalerija:

Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera (63 nuotr.)
+57

Rašyti filmo scenarijų M.Sargsyano pradėjo 2015 metais, sudėliojo jį iš nuotrupų, įvykių, prisiminimų, jausmų, karo grėsmės suvokimo, Mianmaro skerdynių, perversmų Egipte, pjautynių Libijoje, vaizdų televizijoje.

„Man atrodė, kad netgi Antrasis pasaulinis karas dar nesibaigęs. Sekiau visus tuos įvykius, tai – jautri tema. Armėnai, kaip ir lietuviai išgyveno genocidą. Lietuvius trėmė, armėnus – žudė, mėgino fiziškai sunaikinti“, – sako filmo režisierius.

Filmuoti „Tvano nebus“ režisierius baigė 2020-aisiais. Po karantino pasaulinė filmo premjera įvyko tarptautiniame Venecijos kino festivalyje. Netrukus po jo M.Sargsyanas išvyko į savo gimtinę, į Armėniją, kur prasidėjo karas.

Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Šiais metais premjera Lietuvoje, ir visai netoli, Ukrainoje, irgi vyksta karas. Tikiuosi, tai – tik sutapimas ir karas greitai baigsis. Po karo Armėnijoje praėjo beveik dveji metai, aš tik dabar pradedu atsigauti, jau nebekariauju sapnuose. Likimas manęs pasigailėjo, ir šiandien turiu naivią, vaikišką svajonę – įvyks filmo premjera ir karas baigsis. Tikrai žinau, kad filmų apie karą daugiau nedarysiu. Bent jau kol kas, – sako kino režisierius. Jis visiškai tikras, kad karai neatsiranda savaime, juos sukelia žmonės. – Pasaulis keičiasi, tačiau žmogaus vidus per laikus nepasikeitė“.

M.Sargsyano filmo centre – senstelėjęs, pavargęs Pulkininkas, kurį talentingai vaidina Valentinas Masalskis. Pulkininkui reikia parodyti savo gebėjimus. Jis ne kartą pagal užsakymą arba įsakymą sukėlė karą skirtingose šalyse, tačiau dabar, kai karas vyksta jo šalyje, pulkininkas nebenori kariauti, jis norėtų garbingai išeiti ir likti didvyriu ateities kartoms.

Režisieriaus Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ premjera / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Aš patikėjau Maratu, neabejoju jo nuoširdumu, – kalba Pulkininko vaidmens atlikėjas, aktorius V.Masalskis. – Tai įdomus menininkas, girdintis kitus, labai humaniškai besielgiantis. Režisierius aktorių perka kaip daiktą, kaip dėžę, tu ateini ir turi būti kaip gera dekoracija, organiškas, natūralus, pasirengęs susitikti su savuoju vaidmeniu. Maratui karo tema yra neišgalvota ir tai gali jausti. Tikrai džiaugiuosi jo empatija, menininkas privalo būti empatiškas, turi jausti kito žmogaus kančias. Jis man daug pasakojo apie karą Karabache, jam tai – skaudi tema“.

Filmo anonsas:

Kartu su V.Masalskiu filme vaidina aktoriai Remigijus Vilkaitis, Sigitas Račkys, Albinas Kėleris, Daumantas Ciunis, Viktorija Kuodytė, Mindaugas Ancevičius, Darius Petrovskis, Šarūnas Zenkevičius, Karolis Butvidas, Lukas Malinauskas ir kiti. Filmo operatorius Feliksas Abrukauskas, dailininkas Ramūnas Rastauskas, garso režisieriai Saulius Urbanavičius, Jonas Maksvytis, kostiumų dailininkės Agnė Rimkutė bei „Emmy“ apdovanojimui už „Černobilį“ nominuota Daiva Petrulytė. Filmo prodiuserė – Ieva Norvilienė.

Filmo „Tvano nebus“ gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras, LRT, keli privatūs rėmėjai, pasinaudota mokestine lengvata. Filmą prodiusavo kompanija „Tremora“.

M. Sargsyano kino filmas „Tvano nebus“ šalies kino teatruose – nuo rugpjūčio 19 dienos.