Martynas Starkus: „Jei vaikai mato, kad skaito tėvai, tai ir jie skaitys“

Martynas Starkus / Tomo Kaunecko nuotr.
Martynas Starkus / Tomo Kaunecko nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-04-18 09:00
AA

Atsidūręs tarp keturių sienų TV laidų vedėjas ir prodiuseris, keliautojas Martynas Starkus daugiau rašo nei skaito. Sako, kad po to, kai perskaito priešmokyklinės ir pradinių klasių matematikos užduotis, naujienas apie virusą internete ir elektroninius laiškus, literatūrai, sudėtai į knygas laiko beveik nebelieka. Nebent po keliolika minučių, kai užmiega vaikai ir tai – ne kas vakarą.

„Paskui užmiegu. Ne dėl to, kad knyga neįdomi, atvirkščiai, skaitau Henri Carrieri „Drugelį“ – nuostabus kūrinys, tačiau tas vidutinio amžiaus nuovargis vis nugali“, – kaip visada juokauja Martynas.

Kokią vaikystės knygą geriausiai prisimeni? Kas tau skaitydavo – tėtis ar mama?

Aš anksti pradėjau skaityti, tad man skaitančių gerai nepamenu. Tėtis skaitydavo, berods. Artistiškas jis toks, mokėjo įtaigiai, su intonacija, vis improvizuodavo, nuo savęs pridėdavo, mus su broliu įtraukdavo į pasakojimo siužetą. Buvo linksma. Šiandien lygiai taip pat bandau skaityti savo vaikams, visai smagiai kartais išeina.  

Skaityti man – tiesiog smagu, mėgaujuosi momentu. Nerenku citatų, nebandau pritaikyti gyvenime. Knyga arba patiko, arba ne. Gana kritiškai į daug ką žiūriu, knygos – ne išimtis, tad nesu linkęs aklai veidu kristi į perskaitytas tiesas.

Martynas Starkus/Tomo Kaunecko nuotr.

Ar tuomet, kai pats parašei knygą, kitų parašytas pradėjai skaityti kitaip?

Knyga yra knyga: kažkas sugalvojo arba patyrė ir užrašė, o kažkas visa tai perskaito. Taip veikia sistema. Paprasta.

Kas tau yra gera knyga?

Ta, kuri įtraukia, kurioje įdomus siužetas, malonus stilius, kurios nesinori užversti, apie kurią pagalvojus norisi rasti laiko bent trumpam sugrįžti ir pratęsti skaitymą.

Ar turi skaitymo dienoraštį? Ar manai, kad užrašyti mintis skaitant yra vertinga?

Niekada neturėjau. Nematau tame prasmės. Jei mintis gera, jei tau tinka – ji ir taip įsimins.

Kokias knygas skaitai ne po vieną kartą? 

Jau neskaitau. Kažkada vis Šveiką paskaitinėdavau, pramogai, skaitydavau nuo bet kurios vietos atsivertęs. Knygos, kaip kelionės – į tą pačią vietą grįžti neįdomu. Yra tiek daug viliojančių dalykų parašyta, tai kam stoviniuoti toje pačioje vietoje? O jei neįsikirtau pirmuoju  skaitymu, antruoju ne ką pakeisiu. Matyt, nesutverti vienas kitam. Neverta kankintis.

Ar skaitai kelionėse?

Dažniausiai – lėktuvuose, ilguose skrydžiuose. Ir viešbučiuose. Ypač, jei lengvesnė diena kelyje pasitaikė ir skaitymo nuotaika atsirado.

Ar vaikams iš kelionių parveži knygų?

Iš kelionių dukroms parvežu saldainių ir visokių kitokių smulkmenų. Vargu, ar kuri apsidžiaugtų japonų ar tajų kaba parašytomis knygelėmis. Knygas perkame knygynuose Lietuvoje. Lietuviškas.

Daugybė tėvų šiandien kraipo galvas ir stebisi, kad vaikai skaito mažai. Kaip jūsų šeimoje vaikai skatinami skaityti?

Jei vaikai mato, kad skaito tėvai, tai ir patys skaitys. Viskas paprasta. Telieka padėti jiems rasti tinkama santykį su naujosiomis technologijomis. Maniškės įprato skaityti prieš miegą. Bent trumpai, bet tai jau tapo rutina, tad knyga pas mus yra savaime suprantamas dalykas.

Martyno Starkaus mėgstamiausių knygų penketukas

Ant akmens iškalto nėra. Po pusvalandžio jau sakysiu, kad penketukas turi atrodyti kitaip. Tai, kas man patinka, priklauso nuo laikotarpio, amžiaus, tuo metu svarbių dalykų ir temų. O kol kas - iš namų lentynos.

Wlhelmo Hauffo pasakos

Ernestas Hemingway – viskas

Jerome K. Jerome „Trise valtimi (neskaitant šuns)“,

White Line Fever biografinis romanas „Lemmy“

Mika Waltari „Sinuhė egiptietis“

Martyno dukters, devynmetės Mėtos, mėgstamiausių knygų penketukas

Jeffas Kinney „Nevykėlio dienoraštis“

L.Frank Baum „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas'

Gerda Maria Pum, Iris Blanck „Koko dienoraštis“

David Walliamsas „Blogiausi pasaulio vaikai“

Elena Favilli, Francesca Cavallo „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“

Vaizdo įrašas:

Ekspertai teigia, kad skaitymui su vaikais užtenka ir 15 minučių kasdien, o svarbiausias pavyzdys jauniesiems skaitytojams – skaitantys suaugusieji. Kviečiame skaityti knygas vaikams ir su vaikais, ir tokiu būdu ugdyti vaikų supergalią – smalsumą. Šis interviu yra informacinės kampanijos apie skaitymo teikiamą džiaugsmą dalis. Kampaniją organizuoja VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ įsteigta literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, kampaniją remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, didysis kampanijos partneris – internetinis knygynas ŽMONĖS knygos. Daugiau informacijos www.vaikuzeme.lt