Maskvoje palaidotas A.Navalnas: tūkstančiai žmonių, F.Sinatros daina ir skanduotės „Putinas žudikas“

Aleksejaus Navalno laidotuvės / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Aleksejaus Navalno laidotuvės / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Maskvos pietryčiuose penktadienį vyko Aleksejaus Navalno laidotuvės, į kurias atsisveikinti su opozicijos lyderiu atvyko jo giminaičiai ir šalininkai. Per laidotuves neapsieita be policijos įsikišimo ir susirinkusiųjų sulaikymo.

Tūkstančiai gedinčiųjų penktadienį buvo matyti stovintys eilėje, kad pagerbtų neaiškiomis aplinkybėmis mirusį opozicijos lyderį Aleksejų Navalną prieš jo laidotuves vienoje Maskvos cerkvių, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Prie cerkvės sostinės pietiniame rajone, kur anksčiau gyveno A.Navalnas, budėjo gausios policijos pajėgos.

Pareigūnai kelią nuo netoliese esančios metropoliteno stoties iki cerkvės užtvėrė minios kontrolės barjerais.

Stringer / REUTERS
Stringer / REUTERS

Nepaisė Kremliaus įspėjimų

Kremlius, kuris neigia turintis ką nors bendra su opozicionieriaus mirtimi, penktadienį įspėjo nerengti jokių „nesankcionuotų susibūrimų“ per A.Navalno laidotuves.

Nepaisant to, po apniukusiu dangumi tūkstančiai žmonių stovėjo eilėje prie Dievo Motinos ikonos „Nuramink mano sielvartą“ cerkvės Maskvos Marjino rajone. Laidotuvių pamaldos cerkvėje prasidėjo14 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

A.Navalno bendražygio Ivano Ždanovo platformoje „Telegram“ paskelbtame vaizdo įraše buvo matyti, kaip keli žmonės įneša karstą į cerkvę.

Tuo metu minia skandavo: „Navalnas, Navalnas!“

 / AP
/ AP

Aplink cerkvę buvo įrengtos užtvaros, bet priėjimas buvo paliktas atviras, nors šalia yra didelės teisėsaugos pajėgos, suvažiavo daug riaušių policijos sunkvežimių.

„Tokie žmonės kaip jis – garbingi ir principingi, norintys aukotis – neturėtų mirti“, – sakė Ana Stepanova, atėjusi pareikšti pagarbos velioniui.

„Ko jie bijo? Kodėl tiek daug mašinų?“ – klausė A.Stepanova.

„Jie taip bijo savęs. Čia atėję žmonės nebijo. Nebijojo ir Aleksejus“, – pridūrė ji.

Opozicionieriaus šalininkai teigė, kad kelios cerkvės Maskvoje atsisakė surengti pamaldas, bet galiausiai A.Navalno komanda gavo leidimą iš vienos cerkvės sostinės Marjino rajone, kur A.Navalnas gyveno prieš apnuodijimą 2020 metais, po kurio gydėsi Vokietijoje, o grįžęs į Rusiją buvo sulaikytas.

Dievo Motinos ikonos „Nuramink mano sielvartą“ cerkvė, kuri sutiko surengti pamaldas, savo socialinio tinklo puslapyje apie tai neužsiminė. Pareigūnai kelią nuo netoliese esančios metropoliteno stoties iki cerkvės užtvėrė minios kontrolės barjerais, anksti penktadienį buvo dislokuotos gausios riaušių policijos pajėgos.

Vėliau Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno karstas penktadienį po trumpos laidotuvių ceremonijos cerkvėje buvo nugabentas į netoliese esančias Maskvos Borisovo kapines.

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / A.Navalno komandos nuotr.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip karstas buvo atgabentas į kapines.

A.Navalno kapas šiose nedidelėse kapinėse yra prie prie pat įėjimo. Šalia kapavietės padėti dideli vainikai.

Į A.Navalno laidotuves atvyko ir Prancūzijos bei Vokietijos ambasadoriai.

Karstas su Aleksejaus Navalno kūnu buvo nuleistas į kapą skambant Franko Sinatros dainai „My Way“.

Laidotuvių metų minios žmonių dėkojo A.Navalnui, o V.Putiną vadino žudiku. Neilgai trukus per atsisveikinimą su A.Navalnu prasidėjo pirmieji sulaikymai.

Fotogalerija:

A.Navalno motina Liudmila Navalnaja aštuonias dienas stengėsi pasiekti, kad institucijos atiduotų palaikus. Opozicionierius neaiškiomis aplinkybėmis mirė vasario 16 dieną griežto režimo kolonijoje Arktyje maždaug už 1,9 tūkst. km į šiaurės rytus nuo Maskvos.

Iš pradžių valdžia teigė negalinti atiduoti kūno, nes esą reikia atlikti tyrimus. 69 metų L.Navalnaja vaizdo įraše kreipėsi į prezidentą Vladimirą Putiną, kad šis perduotų palaikus ir ji galėtų oriai palaidoti sūnų.

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kai palaikai buvo perduoti, bent vienas laidojimo paslaugų teikėjas pareiškė, kad jam buvo uždrausta dirbti su A.Navalno šalininkais, socialiniuose tinkluose teigė opozicionieriaus komandos atstovė Kira Jarmyš. Komanda taip pat negalėjo rasti katafalko laidotuvėms.

„Nežinomi žmonės skambina žmonėms ir grasina niekur nevežti Aleksejaus kūno“, – ketvirtadienį sakė K.Jarmyš.

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos pareigūnai vis dar nepaskelbė 47 metų A.Navalno, kuris kovojo su korupcija ir organizavo didelius protestus kaip aršiausias V.Putino politinis priešas, mirties priežasties. Daugelis Vakarų lyderių dėl jo mirties kaltina Rusijos vadovą, o Kremlius tai griežtai atmetė.

Baimė dėl sulaikymų

Iš karto nebuvo aišku, kas iš A.Navalno šeimos narių ar sąjungininkų dalyvaus laidotuvėse, nes daugelis jo bendražygių yra emigravę į užsienį, bijodami baudžiamojo persekiojimo Rusijoje. 2021 metais Rusijos vyriausybė A.Navalno Kovos su korupcija fondą (FBK) ir jo regioninius biurus įtraukė į „ekstremistinių organizacijų“ sąrašą.

Politiko komanda pranešė, kad laidotuvės bus tiesiogiai transliuojamos A.Navalno „YouTube“ kanalu.

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / „Scanpix“/AP nuotr.

Jo našlė Julija Navalnaja apkaltino V.Putiną ir Maskvos merą Sergejų Sobianiną bandymu užkirsti kelią viešoms laidotuvėms.

„Nenorime jokių ypatingų sąlygų – tik suteikti žmonėms galimybę normaliai atsisveikinti su Aleksejumi“, – rašė Julija Navalnaja socialiniame tinkle „X“.

Trečiadienį Strasbūre sakydama kalbą Europos Parlamente ji taip pat išreiškė nuogąstavimus, kad policija gali trukdyti laidotuvėms arba sulaikyti tuos, kurie ateis atsisveikinti su jos vyru.

Maskvos valdžia nedavė leidimo penktadienį surengti atskirą atminimo renginį A.Navalnui ir nužudytam opozicijos lyderiui Borisui Nemcovui, motyvuodama su susijusiais COVID-19 apribojimais, ketvirtadienį pranešė politikė Jekaterina Duncova.

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / AFP/„Scanpix“ nuotr.

B.Nemcovas, buvęs ministro pirmininko pavaduotojas, buvo nušautas 2015 metų vasario 27-osios vakarą, kai ėjo tiltu šalia Kremliaus.

K.Jarmyš taip pat paragino A.Navalno šalininkus visame pasaulyje penktadienį padėti gėlių jo garbei.

„Visi, kurie pažinojo Aleksejų, sako, kad jis buvo linksmas, drąsus ir sąžiningas žmogus, – ketvirtadienį sakė K. Jarmyš. – Tačiau didesnė tiesa ta, kad net jei niekada nebuvote sutikę Aleksejaus, jūs taip pat žinojote, koks jis buvo. Dalijotės jo tyrimais, ėjote su juo į mitingus, skaitėte jo įrašus iš kalėjimo. Jo pavyzdys daugeliui žmonių rodė, ką daryti net tada, kai buvo baisu ir sunku.“

Aleksejaus Navalno laidotuvės
Aleksejaus Navalno laidotuvės / AFP/„Scanpix“ nuotr.

FBK direktorius Ivanas Ždanovas sakė, kad A.Navalno laidotuvės iš pradžių buvo planuotos ketvirtadienį – V.Putino metinio pranešimo dieną, tačiau tuomet niekas nesutiko jų rengti.

Interviu nepriklausomai Rusijos naujienų svetainei „Meduza“ I. Ždanovas teigė, kad valdžia spaudė A.Navalno artimuosius surengti „ramias šeimos laidotuves“.