Kaip ugdyti vaiko savarankiškumą?

Savivertė / „Fotolia“ nuotr.
Savivertė / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Savarankiškumo įgūdis – vienas svarbiausių veiksnių, padėsiančių vaikams sėkmingai atrasti savo vietą mokykloje, būrelyje, kieme, mokytis patiems pasiruošti užsiėmimams, planuoti savo veiklą bei spręsti kylančius sunkumus.

Pastarajai kompetencijai išsiugdyti reikia laiko, asmeninių pastangų ir, žinoma, pajautos, kad tavimi pasitiki. Tad kaip padėti augti savarankiškoms asmenybėms?

Leiskite vaikams priimti sprendimus

Net ir patys mažiausieji gali atlikti tam tikrus sprendimus, jei tik duodate jiems pasirinkimo alternatyvų. Pavyzdžiui, paklauskite, ką vaikas norėtų vilkėti: žalią ar mėlyną megztinį? Pusryčiams gertų sultis ar arbatą? Kai vaikas ūgteli, galite jam leisti priimti ir sudėtingesnius sprendimus su daugiau laisvės veikti. Tarkime, leiskite vaikams patiems apsispręsti, kokią užklasinę veiklą pasirinkti, su kokiais draugais bendrauti ir t. t. Be abejo, klaidų vaikams nepavyks išvengti, bet tai bus puiki proga mokytis iš savų klaidų, leidžiančių judėti pirmyn.

Drąsinkite vaikus atlikti užduotis savarankiškai

Dažnai atlikti namų ruošos darbus už mažuosius yra kur kas greičiau ir paprasčiau nei tai darant kartu ar laukiant, kol jie tai atliks patys, tačiau vaikai turėtų būti įtraukti atliekant tam tikras užduotis - kaip kitaip jie išmoks tai pasidaryti savarankiškai?

Batraiščių užsirišimas, kuprinės susiruošimas, kambario tvarkymasis, lovos pasiklojimas ir t. t – puikios ir nesunkios užduotys, ugdančios savarankiškumą. Tikėtina, kad pirmus kartus viskas vyks ne taip greitai, kaip to norėtumėte, bet jūsų rodoma kantrybė ir tikėjimas mažojo pastangomis įgalins vaiką dėti daugiau pastangų rezultatui pasiekti.

Atskleiskite atsakomybės prisiėmimo svarbą

Tėvai atsakingi už daugybę dalykų, apie kuriuos vaikai nesusimąsto. Leiskite vaikams tai pamatyti ir išgirsti. Pavyzdžiui, garsiai ištarkite, ką planuojate pirkti parduotuvėje ir ką su tais produktais ketinate daryti, kiek pinigų reikia susitaupyti ir ko reikia atsisakyti, kad vasarą su visa šeima galėtumėte atostogauti.

Tai girdėdami, vaikai suvoks, kad jūs priimate rimtus sprendimus, esate iniciatyvūs, elgiatės savarankiškai. Palaipsniui, toks elgesio modelis mažiesiems taps norma ir įkvepiančiu pavyzdžiu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Delfinų terapija: kam ji skirta?

Leiskite klysti

Parodykite vaikams, kad klysti yra normalu. Svarbiausia, kad atliekamos vienokios ar kitokios užduotys bei įdedamos vaiko pastangos būtų įvertinamos. Juk pirmais kartais daugybė dalykų nebūna atliekami tobulai, tai yra visiškai normalu ir nesuteikia teisės patyčioms, pašaipoms, sugėdijimams ir t.t.

Kitas kraštutinumas, kurio nereiktų griebtis – skubėti spręsti vaikų problemų už juos. Tokiu savo elgesiu atimsite iš vaiko galingus socialinius įgūdžius: pasitikėjimą savimi, atkaklumą, savarankiškumą. Leiskite vaikams daryti klaidas!

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena tėveliams, kad savarankiškumas, kaip ir visos kitos kompetencijos, yra iš(si)ugdomas dalykas. Kartais gali užtekti tik įkvepiančio jūsų pavyzdžio, o kartais prireiks ir leidimo bei padrąsinimo veikti ir klysti, prisiimant atsakomybę tiek už teigiamus, tiek už neigiamus padarinius.