Mėgstate lankytis baseine ar sporto klube? Namo galite grįžti su infekcine liga
Nagų grybelis – viena labiausiai paplitusių infekcijų, tačiau vis dar klaidingai manoma, kad ši nemaloni liga tėra vyresnio amžiaus žmonių problema. Mėgstate lankytis baseine ar sporto klube? SPA? Tuomet ši liga yra arčiau, negu galvojate.
Nors iš tiesų nagų grybeliu skundžiasi dažniau vyresni žmonės, tai jokiu būdu nereiškia, kad ši liga yra tik senjorų problema: tiesiog senstant sulėtėja kraujo apytaka, nagai auga lėčiau, yra storesni, todėl vyresnio amžiaus žmonių organizmas tampa nebe toks atsparus grybelinei nagų infekcijai.
Vis dėlto ši infekcija yra tiek paplitusi tarp abiejų lyčių ir skirtingo amžiaus žmonių, kad manoma, jog apytiksliai vienas iš keturių žmonių kenčia nuo grybelinės nagų infekcijos. Didelė problema yra ta, kad žmonės, jusdami vieną ar kelis šios infekcijos simptomų, nesiima jokių priemonių, kol problema netampa itin akivaizdi – tada tenka susidurti su ilgu ir alinančiu gydymu.
Taigi kokie požymiai ją išduoda?
- Pageltonavę, papilkėję rankų ir/ar kojų nagai
- Suplonėjusi ir/ar pastorėjusi nago plokštelė
- Nago volelio paraudimas, paburkimas
- Nelygūs, ištrupėję, deformuoti nagai
- Baltos arba gelsvos spalvos linijos ant nago
- Atšokusi nago plokštelė
- Pūliai po nago voleliu
Nagų grybelio infekcija dažniau pažeidžia kojų nagus, nes tobula terpė daugintis nagų grybelio sporoms yra tamsa, drėgmė bei šiluma. Grybelio sporos yra itin atsparios aplinkos poveikiui, todėl jų dauginimuisi netrukdo nei didelis šaltis, nei karštis, todėl užsikrėsti yra gana lengva. Norėdami išvengti šios infekcijos, turėtumėte žinoti, kaip dažniausiai ji plinta.
Viena iš itin dažnų užsikrėtimo galimybių – viešos vietos, ypač tokios, kuriose yra drėgna: baseinai, spa, sporto klubų dušai, saunos, pirtys, vandens parkai… Tokiose drėgnose ir, dažniausiai, šiltose vietose susidaro itin palanki terpė daugintis grybelio sporoms, be to, jose apsilanko itin daug žmonių, tad nuolat užtikrinti tobulos higienos praktiškai neįmanoma.
Grybelis taip pat lengvai plinta bendruose persirengimo kambariuose, dušuose, todėl tokiose erdvėse jokiu būdu nevaikščiokite basomis kojomis – tiek duše, tiek bendrose persirengimo erdvėse avėkite savo šlepetes.
Baseino zonoje, saunoje, pirtyse taip pat būtina dėvėti savo šlepetes, po visko prausiantis duše kruopščiai jas nuskalauti ir avėti iki tol, kol apsiausite kitą avalynę.
Po treniruotės pėdas gerai nusausinkite ir tik tada aukitės lauko avalynę, o jeigu nesinaudojate dušu – suprakaitavusias pėdas būtina nuvalyti (galima naudoti drėgnas servėtėles) ir tik kruopščiai nusausinus autis lauko avalynę.
Dar vienas svarbus veiksnys, didinatis riziką užsikrėsti grybeliu – sportinė veikla. Sportuodami dėvime uždarą avalynę, pėdos gausiau prakaituoja, o jeigu dar pasitaiko nagų trauma – tikimybė atsirasti grybeliui tik padidėja.
Taigi po sporto būtina antibakteriniu muilu kruopščiai nusiplauti rankas ir kojas, visiškai nusausinti pėdas, leisti odai pakvėpuoti. Sportinę avalynę būtina prižiūrėti – džiovinti, dezinfekuoti, esant reikalui – naudoti antibakterinius purškalus, naikinančius grybelį.
Nagų grybelis – liga, kurią reikia pradėti gydyti, kai tik pastebite grybelio pirmuosius požymius. Negydoma liga gali išplisti į kitus nagus, nagų grybeliu galite užkrėsti namiškius. Laiku pastebėjus pirmuosius simptomus galima išvengti ilgo ir sudėtingo gydymo, o grybelį išsigydyti tiesiog namuose.
Nagų grybelio gydymui vaistų ieškokite vaistinėse. Dėl gydymo – pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.