Menas prieinamas visiems: žinomų tapytojų reprodukcijos puošia lietuvių namus

Kaip Danguje taip ir Žemėje – menas turi būti prieinamas visiems. Stop kadras
Kaip Danguje taip ir Žemėje – menas turi būti prieinamas visiems. Stop kadras
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Meno pasaulyje paveikslų reprodukcijos išgyvena aukso amžių. Amerikoje jau kelis dešimtmečius pripažinti menininkai ir garsiausios galerijos gamina autorizuotas kūrinių kopijas, taip priartindami kokybišką meną prie žmonių, kurie negali investuoti į originalų darbą. Nors lietuviams autorizuoti printai yra naujiena, kuri užduoda daugiau klausimų nei atsakymų, tai yra ta alternatyva, kuri suteikia tapytojui kūrybinę laisvę ir naujas galimybes. Žmonėms, kuriantiems interjerą – tai patogesnis, greitesnis ir pigesnis būdas papuošti namus pripažintų dailininkų kūriniais.

Luxart.club meno platformos įkūrėjas Martynas Bacevičius pastebi: „Paveikslų reprodukcijos ant drobės nėra naujiena pasaulyje. Jau kelis dešimtmečius pasaulinio lygio galerijos didina savo tapytojų žinomumą, gamindami taip vadinamus „Giclee“ printus. 

„Giclee“ meno kūrinių spausdinimo būdą sugalvojo prancūzai, norėdami nuimt neigiamą atspalvį nuo žodžio „kopija“.  Ir jiems tai pavyko. Šiandien meno srities profesionalai puikiai supranta, kad „Giclee“ printų gamyba – tai ne tik geriausias būdas parodyti pasauliui, koks geras dailininkas esi, bet ir didinti savo meno vertę. Leonardo Da Vincio „Mona Liza“ yra nukopijuota miijonus kartų, todėl apie ją žino ir gali gerėtis visas pasaulis”.

Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.
Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Alternatyva, kurią vertina vis daugiau menininkų

Vis daugiau dailininkų užsienyje ir Lietuvoje supranta autorizuotų paveikslo kopijų naudą. Tapytojui tai garantuoja finansinę ir kūrybinę laisvę, o žmonėms – tai iki keliasdešimt kartų pigesnis būdas papuošti namus pripažinto autoriaus printu.

Luxart.club galerijos dailininkas Arūnas Žilys mano, jog „Giclee“ paveikslo reprodukcija – tai puiki alternatyva žmonėms, kuriantiems išskirtinius interjerus.

„Pirkdamas originalų paveikslą, žmogus investuoja į meną. Dauguma atvejų tuo užsiima profesionalūs kolekcininkai arba turtingi žmonės. Tuo metu printo įsigijimas yra puiki alternatyva tiems, kurie nori kokybiško meno interjerui, tačiau nenori investuoti daugybės pinigų į originalų meno kūrinį“, – samprotauja menininkas.

Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.
Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Reprodukcija geriau nei originalas

Meno ekspertai teigia, jog skirtumą tarp kokybiško printo ir originalo įžvelgti įmanoma tik priėjus arčiau nei 1,5 metro atstumu, o kartais plika akimi jo tiesiog nesimato – norint pajusti skirtumą, reikia paliesti dažus ir pajusti potepius.

Luxart.club galerijos kūrybos vadovas Paulius Mekionis mano, jog kokybiškas printas turi kelis esminius privalumus, palyginti su originalu.

„Šiandien didelės raiškos fotografija ir skaitmeniniai spausdintuvai leidžia atspausti paveikslo kopijas su matoma tekstūra, potepiais bei identiška spalvine gama. Didžiausias printų privalumas yra lengvai keičiamas formatas.

Originalaus paveikslo dydžio pakeisti neįmanoma, o štai gaminant paveikslo kopiją ant drobės galima lengvai didinti ar mažinti kūrinio dydį, neprarandant kokybės ir prisitaikant prie kuriamo interjero sienų dydžio. Kai dydį galima keisti lengvai, printai tampa puikia alternatyva net ir mažoms erdvėms, – aiškina P. Mekionis.

Kitas didelis autorizuotų reprodukcijų pranašumas – ypač didelis pasirinkimas ir laikas. Norėdami turėti mėgstamo autoriaus printą, žmonės gali rinktis iš visos tapytojo darbų kolekcijos. Tai reiškia, jeigu patinkamas darbas jau yra nupirktas, žmogus turi galimybę pasidaryti autorizuotą jo printą, kuris realybėje atrodys beveik identiškai originaliam kūriniui.

Taip sutaupoma daugybė laiko, palyginti su tapybinio darbo užsakymu. Be to, žmogus žino tikslų rezultatą, kurį gali iš anksto derinti prie savo namų interjero.

Žinoma, nereikėtų pamiršti ekonomiškumo. Pripažinto tapytojo originalai kainuoja tūkstančius, o to paties autoriaus darbo kopiją galima įsigyti 10–20 kartų pigiau. Tai yra didžiulis pranašumas interjero specialistams, kuriantiems interjerus”.

Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.
Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Ilgaamžiškumas, sertifikatai ir ribotas tiražas

Taigi trys žodžiai – kokybė, kaina ir formato pasirinkimas  – yra autorizuotų reprodukcijų pranašumai. Visgi nereikėtų užmiršti ir kitos vertės – autoriaus indėlio. Šiuo metu rinkoje galima įsigyti pačių įvairiausių printų, tačiau ne visi jie yra laikomi autorizuotais. Internete galima surasti daugybę taip vadinamų „meno galerijų“, kurios pardavinėja žymių autorių darbus už sąlyginai mažą kainą. Tačiau kokybišką printą šiandien įsigyti ir likti patenkintam yra vis dar sunku.

Luxart.club galerijos įkūrėjai pataria renkantis printus pasidomėti, kokiu spausdinimo būdu printas buvo pagamintas. „Giclee“ spausdinimas yra skirtas tam, kad meno kūrinio kopija išliktų ilgaamžė ir atrodytų beveik identiškai originalui. Šiame procese skirtingai nei tradicinėje ofsetinėje spaudoje naudojami aukščiausios kokybės pigmentiniai rašalai, galintys nuskaityti skaitmeninius RGB spalvų kodus. Tik kokybiškais dažais ant geriausios drobės atspausdinta paveikslo kopija išlieka nepakitusi nuo 100 iki 200 metų.

Įsigydami žinomo autoriaus printą, visada patikrinkite, ar ant reprodukcijos yra autoriaus parašas arba galerijos suteikiamas autentiškumo sertifikatas. Tik autentiški sertifikatai arba autoriaus parašas liudija, jog galerija nesukčiauja ir dalį pinigų skiria autoriui, kurio darbus reprodukuoja.

Įsitikinus kokybe bei darbo autentiškumu, galima įsigyti puikių dailininkų darbų kopijų už patrauklią kainą bei papuošti savo namus aukščiausios kokybės pripažintų autorių darbais.

Riboto tiražo printus šiuo metu pardavinėja nauja internetinė meno galerija www.luxart.club, kurioje galite įsigyti autorizuotas žymių Lietuvos tapytojų  – Arūno Rutkaus, Arūno Žilio, Miglės Kosinskaitės, Andriaus Miežio, Eurikos Urbonavičiūtės, Sigito Mickevičiaus, Vitalio Čepkausko, Lino Liandzbergio, Romo Klimavičiaus ir Virgio Viningo paveikslų reprodukcijas bei originalius paveikslus.

Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.
Martynas Bacevičius. Asmeninio archyvo nuotr.