Menininkas R.Šaparnis neatlaikė savarankiško gyvenimo namų uždarymo: kas laukia kitų?
Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis – menininkas, žmogus, teisybės ieškotojas, nugalėjęs savo priklausomybes. Simboliška: pablogintų gyvenimo sąlygų (uždaromų savarankiško gyvenimo namų) jis neatlaikė. Supratęs kovos beprasmybę žemėje išėjo tvarkyti reikalų iš Dangaus karalystės. Ilsėkis Rimantai ramybėje!“
Alytaus radijo stotis fm99.lt skelbė, kad uždaromi savarankiško gyvenimo namai, o vietoje jų virš Alytaus nakvynės namų planuojama apgyvendinti socialinio būsto eilėje laukiančius žmones, nes taip savivaldybė gaus daugiau pajamų.
Taip aiškino Alytaus miesto savivaldybės Turto skyriaus vedėja Auksė Juonienė.
„Tą, ką mes kelis eurus gaunam, tai mes įrengę socialinį būstą, gausime 4 kartus daugiau pajamų, nes, kaip pavyzdys, jeigu vieno kambario būstas, kainuos ten nuo 30 iki 40 ar 50 eurų nuoma“, – Alytaus m. tarybos Kultūros komiteto nariams aiškino valdininkė. Ir pasitaisė, kad žiūri „ne tiek finansine, kiek socialine nauda“.
Planuojama įrengti 6 vieno kambario ir 7 dviejų kambarių butus, tad savivaldybė per mėnesį ketina gauti nuo 390 iki 650 eurų pajamų. Verta priminti, kad kalbama apie socialinį būstą.
Beje, dauguma savarankiško gyvenimo namų ir patys laukia eilėje socialiniam būstui gauti.
Apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose para kainuoja 10,90 euro vienam žmogui, viename kambaryje gyventi gali po du žmones, vadinasi vieno kambario kaina per mėnesį gali siekti kaip prabangiame bute – per 600 eurų. Tiesa, dažniausiai gyventojai moka gerokai mažiau – tai priklauso nuo jų pajamų, mokestis nustatomas individualiai, neviršijant tam tikros dalies jų pajamų pagal savivaldybės nustatytą aprašą. Komunalinės paslaugos tarybos sprendimu kainuoja dar 10 eurų per mėnesį.
Mero sprendimas priimtas dar pernai
Pirmieji Alytaus m. mero Nerijaus Cesiulio raštai, kad planuojama iškraustyti Savarankiško gyvenimo namų gyventojus ir nebepratęsti panaudos sutarties su Nakvynės namais, įstaigą pasiekė dar prieš Kalėdas.
Kovo mėnesį antras mero raštas patvirtino reikalavimą ir paliepė iškraustyti patalpas iki gegužės 2 dienos.
Visi nurodymai tiesiogiai mero, Alytaus miesto taryboje klausimas dar net nesvarstytas, tarybos nariai informuoti apie planus nebuvo, panašu, kad net ir mero bendrapartiečiai, bent jau kai kurie.
Balandžio 16 dieną Alytaus m. tarybos Kultūros komiteto posėdyje tarybos nariui konservatoriui Šarūnui Klėgėriui paklausus, kaip vykdomi remontai, dar tarybai nepriėmus sprendimo, A.Juonienė paneigė, kad darbai vyksta, nes dar ten „gyvena, kas gyvena“.
2019 metais į Savarankiško gyvenimo namus buvo investuota pusė milijono eurų Europos Sąjungos ir savivaldybės lėšų. Čia atliktas patalpų kapitalinis remontas – įrengti kambariai, kuriuose gali gyventi po du žmones. Kiekviename jų įrengtas dušas ir tualetas, virtuvėlė, pastatyta keletas baldų, beveik visi kambariai pritaikyti neįgaliesiems.
Tuomet džiaugsmingai sutikta galimybė žmonėms kabintis į gyvenimą, gyventojams sudarytos sąlygos savarankiškai tvarkytis asmeninį gyvenimą ir buitį, o norinčių čia gyventi, ir vardan geresnių sąlygų atsisakyti žalingų įpročių, netrūko.
Praėjus lygiai penkeriems metams – tiek kiek reikalaujama išlaikyti paslaugas investavus ES paramą – investicijos ir žmonės metami lauk, viena socialiai jautri grupė iškraustoma, bus įkelta kita. Laikraštis „Alytaus naujienos“ pasakoja čia gyvenančiųjų istorijas – po tokios žinios kai kurie atsidūrė gatvėje ar vėl sugrįžo prie senų įpročių.
Dabar į patalpas bus investuota iš naujo. Kaip komiteto posėdyje pasakojo A.Juonienė, bus griaunamos sienos, jungiamos patalpos, „išsikertama į laiptinę“, kad paaukštintų erdves, tad remontas nebus tik kosmetinis, tačiau už kiek ir kokius darbus atliks UAB „Alytaus butų ūkis“, paminėta nebuvo.
Šeimos su vaikais – kartu su benamiais
„Kuomet lankėmės, tai radom dar miegančių grožio miegu vidury dienos, kada normalūs žmonės dirba, tai čia jau gal truputį leisiu sau pasarkazuot, ir tikrai, ten ir kvapai, ir panašiai“, – apsilankymą planuojant būsimas permainas savarankiško gyvenimo namuose pasakoja A.Juonienė.
Net ir savarankiško gyvenimo namuose, kur gyvena tik žalingų įpročių atsikratę ir siekiantys gyventi tvarkingai žmonės, „ir kvapai, ir visa kita“ leido sau „pasarkazuoti“ savivaldybės atstovė. Tačiau žemiau esantys Nakvynės namai yra prieglobstis ne tik bandantiems atsitiesti žmonėms, bet ir ateinantiems iš gyvenimo gatvėje pernakvoti, nusiprausti ar pavalgyti.
Tame pačiame pastate, tik kitame aukšte, pagal mero planą socialiniuose butuose gyvens šeimos su vaikais. Kaip ten jausis vaikai su šeimomis, kaip jiems atrodys kvapai, ar vaizdai kieme, klausimų nei skyriaus vedėjai, nei merui nekyla.
Rekomendacijos – vengti segregacijos
Iš Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro Socialinio būsto fondo plėtros vykdymo rekomendacijų, siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 metų darnaus vystymosi tikslus:
Pasirinkdamos plėtros būdus, savivaldybės turėtų siekti:
5.1. socialinio būsto nuomos laukiančius asmenis (šeimas) aprūpinti tinkamu būstu ir sudaryti sąlygas jiems integruotis į visuomenę;
5.2. užtikrinti visuomenės interesų ir asmens (šeimos) teisės į socialinio būsto nuomą realizavimo suderinamumą;
5.3. skatinti socialinę įtrauktį ir socialinę sanglaudą, vengiant segregacijos politikos, kad socialinis būstas nebūtų statomas ar įsigyjamas izoliuotai – kad pagal namų ūkių pajamų dydį, asmenų (šeimų) priklausymą tautinėms mažumoms ar kitu pagrindu nebūtų formuojamos atskiros teritorijos.