Meno vakaras – kviestiniams svečiams: pirmieji išvydo parodą „JCDecaux premija. Mainais į amžius“

Meno vakaro svečiai / Mikos Savičiūtės nuotr.
Meno vakaro svečiai / Mikos Savičiūtės nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-10-20 15:45
AA

Ketvirtadienio vakarą kviestiniams svečiams buvo pristatyta aštuntoji konkursinė paroda „JCDecaux premija 2023. Mainais į amžius“. Tai bendras Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ir įmonės „JCDecaux Lietuva“ projektas, kuris pristato pradedančiųjų menininkų darbus. Projektas gimė iš siekio padėti menininkams ir suteikti jiems galimybę kurti naujus darbus.

Šiemet projekte gausu pokyčių. Pavasarį buvo pristatyta nauja kuratorių komanda – Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė, o parodos architektūrą patikėta kurti Povilui Marozui. Paroda pirmą kartą įkuriama muziejinėse erdvėse – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), kur pradedančiųjų menininkų kūriniai pristatomi greta XX ir XXI a. meno kūrinių.

Pasak kuratorių, „įsikūrusi šios kolekcijos pašonėje, naujoji „JCDecaux premijos“ paroda sudarys sąlygas nelinijiniam, keliaprasmiam pokalbiui tarp kūrinių, jų materialumų ir istorijų“.

Parodos „Mainais į amžius“ parodos komanda -Ona Juciūtė, Tata Frenkel, Mykolas Valantinas ,Urtė Janus, Miglė Vyčinaitė, Joelis Aškinis, Sandra Golubjevaitė, Kotryna Markevičiūtė / Mikos Savičiūtės nuotr.

Pasibaigus atviro kvietimo konkursui, kuriam buvo pateikta daugiau nei 100 pradedančiųjų menininkų paraiškų, Markevičiūtė ir Juciūtė išrinko didesnį nei įprastą dalyvių skaičių ir parodoje pristatys šešis menininkus: Joelį Aškinį, Tatą Frenkel, Sandrą Golubjevaitę, Urtę Janus, Mykolą Valantiną ir Miglę Vyčinaitę. Kuratorės teigė, kad atrinktos kūrinių idėjos lengvai formavo parodos viziją dėl tarpusavyje megzto įdomaus ryšio, kuriame įvairiai atsiskleidė skirtingos laiko patirtys.

Ketvirtadienio vakarą kviestiniai verslo ir kultūros atstovai rinkosi į išankstinę parodos peržiūrą, vėliau ji buvo pratęsta šventiniu vakaru. Ten susirinkę svečiai klausėsi charizmatiškų atlikėjų Future Cello ir Vudstoko dvasią skleidusios AISTÈS.

Šventinio vakaro metu „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova dėkojo ŠMC ir NDG už partnerystę kuriant projektą ir šių metų parodą. „Kai pradėjome šį parodų ciklą, pamenu, daug verslo pasaulio atstovų nesuprato, kodėl mes įsitraukėme į nenuspėjamą šiuolaikinio meno lauką. Šiandien smagu matyti, kad projektas gyvuoja jau aštuonerius metus ir sulaukia tiek daug žiūrovų. Įdomu stebėti, kad šios parodos tapo gera startine aikštele pradedantiesiems kūrėjams, o jų vardus šiandien galime išgirsti jau ir tarptautiniame meno lauko kontekste“, – kalbėjo Ž.Fomova.

Pristatyta 8-oji konkursinė paroda „JCDecaux premija 2023. Mainais į amžius“ (25 nuotr.)
+19

Tarptautinės komisijos sprendimu vienam parodoje „Mainais į amžius“ dalyvaujančiam menininkui bus skirta piniginė 4 000 eurų premija už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą ir aktualumą. Visos parodos veikimo laikotarpiu lankytojai taip pat galės balsuoti už labiausiai patikusį kūrinį: jam bus įteiktas publikos simpatijų prizas. Šio prizo, kaip ir pagrindinės premijos, laureatai bus paskelbti parodos pabaigoje.

Kęstutis Kuizinas ir Žaneta Fomova / Mikos Savičiūtės nuotr.

ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas džiaugėsi, kad prieš aštuonerius metus pradėtas projektas juda visu greičiu pirmyn ir atliepia pagrindinius jo organizatorių, dalyvių ir publikos lūkesčius.

„Nors ŠMC pastatas vis dar tebėra remontuojamas ir mes visi nekantriai laukiame grįžti į atnaujintas parodų erdves, „JCDecaux premija“ projektas nenutrūko, prizinė paroda kasmet vieši vis kitose ŠMC partnerių erdvėse. Kartu pakviečiami vis kiti parodos kuratoriai, vertinimo komisija ir, suprantama, nuolat pristatomi vis nauji projekto dalyviai – pradedantieji menininkai, kurių darbai ir sumanymai sulaukia vis daugiau dėmesio Lietuvoje ir svetur“, – sakė K.Kuizinas.

Parodos „JCDecaux premija 2023. Mainais į amžius“ fragmetnas / Mikos Savičiūtės nuotr.

Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio 3 d. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). NDG darbo laikas: II–II 11–19 val., IV 12–20 val., V–VI 11–19 val., VII 11–17 val.